Co najbardziej zdrożało w Polsce w lipcu? Nie zgadniecie. Mistrzem drożyzny jest…

Inflacja konsumencka w lipcu wyniosła 10,8 proc. w ujęciu rok do roku – podał Główny Urząd Statystyczny.

Co prawda w porównaniach rok do roku inflacja spada, jednak nie oznacza to spadku cen. Na prośbę naszych Czytelników przyjrzeliśmy się opublikowanemu wczoraj przez GUS raportowi.

Najdroższa jest „spożywka”

Jeżeli chodzi o żywność, to najbardziej względem ubiegłego roku podrożał cukier. Jego cena w lipcu br. zwiększyła się o 48 proc. Więcej płacimy też za wieprzowinę (wzrost o 18,5 proc.), mleko (16 proc.), jajka (22,2 proc.), warzywa (23,5 proc.), kakao (19,5 proc.), czekoladę w proszku (19,5 proc.), makaron (17 proc.), kawę (17 proc.) i pieczywo (13 proc.). Spadły za to ceny masła (przez rok o 8,1 proc.) i drobiu (spadek o 2,1 proc.).

Warzywa, które charakteryzują się sezonowością, były w lipcu tańsze średnio o 6,6 proc. w porównaniu z czerwcem (ale uwaga – i tak były droższe o 9 proc. niż przed rokiem).

Energia cieplna podrożała wobec lipca 2022 r. o 38 proc., a elektryczna – o 22,3 proc. Leki kosztowały średnio 8 proc. więcej. Podrożały również usługi w hotelach i restauracjach (o 13,8 proc.). Więcej musieliśmy też płacić za buty (wzrost o 8 proc.) i ubrania (6,5 proc.).

Na szczęście za sprawą wakacyjnych obniżek mogliśmy zaoszczędzić na benzynie (była tańsza o 13,9 proc.). W dół poszły też ceny sprzętu telekomunikacyjnego (blisko 2 proc.), książek (1 proc.) oraz mebli i sprzętu AGD (ok. 0,5 proc.)

– Spadek cen żywności w lipcu w stosunku do czerwca (przede wszystkim za sprawą spadków cen owoców i warzyw), sezonowy i głęboki tak jak to bywało w latach, kiedy nie występowały zawirowania pogodowe lub inne, sprowadził w lipcu wskaźnik CPI poniżej 11 proc. rok do roku. Był to główny powód zejścia inflacji na niższy poziom. Stąd prawdopodobne wydaje się, że w sierpniu, kiedy to ceny żywności sezonowo nadal spadają, inflacja zejdzie poniżej 10 proc. – mówi Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. J

ak twierdzi ekspertka, jeśli wskaźnik inflacji konsumenckiej okaże się jednocyfrowy, dla części Rady Polityki Pieniężnej będzie to wystarczającym warunkiem do zagłosowania we wrześniu za pierwszą obniżką stóp procentowych, o 25 pb. – Na koniec tego roku stopa referencyjna NBP będzie prawdopodobnie niższa od aktualnie obowiązującej o 25-50 pb – ocenia Kurtek.

Zobacz też: Zapaść rosyjskiej waluty. Jeden dolar to już tylko 100 rubli!

Kiedy inflacja będzie jednocyfrowa?

Część analityków uważa, że pod koniec sierpnia poziom inflacji wyniesie około 10 proc. – Paliwa podwyższą CPI pomimo wakacyjnych promocji. Należy pamiętać, że dane GUS nie będą uwzględniać tych obniżek cen w obliczeniach ze względu na limit tankowania oraz wymogi dotyczące posiadania aplikacji. Takie procedury statystyczne działały analogicznie przy poprzednich promocjach – uważa Jakub Rybacki, kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W kolejnych kwartałach w Polsce tanieć mają będą głównie towary przemysłowe, ponieważ większość firm przemysłowych w Unii Europejskiej odnotowuje raportuje spadek kosztów produkcji w stosunku do ubiegłego roku.

Może Cię zainteresować:

cenyGospodarkaInflacjapodwyżkiPolska
Komentarze (0)
Dodaj komentarz