Z ostatniej chwili: Czarny łabędź w bankach znów wypłynął, Bitcoin zyskuje. Akcje NYCB tracą 40%. Co się stało?

Giełdowe walory New York Community Bancorp tąpnęły na otwarciu Wall Street, prawie 40% w dół. Bank obniżył dywidendę, przedstawił rozczarowująco niski zysk na akcję. Powód? Rezerwy na straty kredytowe, które wyniosły 552 mln USD wobec 45 mln USD szacunków analityków. Co się stało? Przypomnijmy, w 2023 NYC Bancorp przejmował upadły Signature Bank, wraz z jego portfolio pożyczkowym. Nowojorski, regionalny bank miał ponieść straty z pożyczek dla XLF i Kushner Real Estate Group, firmy inwestycyjnej zajmującej się głównie inwestycjami w nowojorskie biurowce. W reakcji na obawy o system bankowy oraz spadek rentowności, Bitcoin zyskuje i zbliża się do 43,500 USD.

Przed publikacją wyników NYC Bancorp widzieliśmy potężny spadek rentowności 10-letnich obligacji USA. Rynek spodziewa się systemowo istotnego zdarzenia, które 'zmiękczy’ narracje Fed i przekona bank do cięć stóp szybciej?

https://twitter.com/realDillonEvans/status/1752703163558429095

Nowojorski, regionalny bank miał ponieść straty z pożyczek dla XLF i Kushner Real Estate Group, firmy inwestycyjnej zajmującej się głównie inwestycjami w nowojorskie biurowce.

Problematyczne wyniki?

Wyniki za Q4 2023 rozczarowały inwestorów. Bank obciął kwartalną dywidendę do 5 centów z 17 centów. Patrząc na skalę zawiązanych rezerw na straty kredytowe, uważamy, że obcięcie dywidendy do tak niskiego poziomu jest raczej próbą 'ratowania sytuacji’. W jej ramach bank próbuje powiedzieć inwestorom 'nie jest tak źle’. Jak przekazał CEO, Thomas Cengemi: „Budujemy kapitał, zmniejszając naszą kwartalną dywidendę do 0,05 USD na akcję. Zdajemy sobie sprawę ze znaczenia i wpływu obniżenia dywidendy na wszystkich naszych akcjonariuszy i nie zostało to zrobione bez rozterek”. Według analityków tak potężne odpisy na straty wynikały z w/w pożyczek, które zniweczyły wyniki osiągnięte w IV kw. RBC Capital Markets nie krył zaskoczenia. Nic nie zapowiadało, że raport może okazać się tak fatalny.

Analitycy z KBW wskazali, że znaczna budowa rezerw i niższe prognozy zysku były czynnikami, które przyczyniły się do obniżenia dywidendy. Rzekomo wielu spodziewało się w pewnym stopniu normalizacji kredytów, cięcie dywidendy i znacznie niższe prognozy zysków na 2024 r. obciążyły walory. Jefferies skomentowało, że NYCB zbudował rezerwy, aby zaradzić szerszej słabości w sektorze budynków biurowych. Oczekiwania sugerują ok. 40% spadek w stosunku do konsensusu oczekiwań przychodów netto przed prognozą. Analitycy sugerują, że NYCB nadal pozostaje w tyle za konkurencją w kat.
kluczowych wskaźników rezerw, kapitału oraz płynności.
Pytanie, czy rezerwy okażą się wystarczające?

NYCB uspokaja

Bank twierdzi, że poziom rezerw zapewni pokrycie strat. Twardo utrzymuje, że ’Choć niezbędne działania negatywnie wpłynęły na wyniki za czwarty kwartał… Jesteśmy pewni, że będą one lepiej dopasowane naszej większej organizacji i zapewnią solidne podstawy na przyszłość (…) Chociaż niemal natychmiast po sfinalizowaniu przejęcia Flagstar rozpoczęliśmy przygotowania do bycia bankiem o wartości aktywów powyżej 100 miliardów dolarów, w wyniku przejęcia Signature przekroczyliśmy ten ważny próg wcześniej, niż szacowaliśmy”.

Wydaje się, że szansa na obniżkę stóp Fed nie jest zerowa, na dzisiejszym posiedzeniu. Ostatnie oczekiwania inflacyjne z USA wskazały mocny spadek. Rośnie także liczba firm zwalniających pracowników. Ostatni odczyt inflacji PCE, głównej miary presji cenowej w gospodarce wg. Fed okazał się niższy, od prognoz. Decyzja o cięciu dziś nie byłaby w żadnym wypadku skandaliczna choć niewątpliwie zaskoczyłaby rynek i mogłaby nieco bardziej ośmielić 'pivotowe byki’. Jeśli wiedza na temat potencjalnie systemowego problemu gospodarki w Fed jest większa, możemy być świadkami zaskoczenia. Jeśli tak nie jest, problem NYCB prawdopodobnie nie zmieni stanowiska Powella.

Może Cię zainteresuje:

BankiBitcoinFedrynki finansoweupadek bankówUSAWall Street
Komentarze (0)
Dodaj komentarz