Ważne: 5 rzeczy na które czeka rynek w tym tygodniu

Końcówka tygodnia to zwykle czas odpoczynku i regeneracji. Rynek znajduje się jednak w interesującym miejscu i z pewnością wiele oczu zwróconych jest na kierunek, w jakim rynek może dalej podążyć w krótkim terminie. Postanowiliśmy przygotować dla inwestorów listę wydarzeń, które należy bacznie obserwować w tym tygodniu. Oto one:

1. Inflacja CPI

Wtorek 14 lutego to nie tylko Dzień Zakochanych, ale też istotne dla inwestorów dane z USA na temat inflacji CPI (ang. Consumer Price Index – przyp. red.). Ostatnie mocne dane z rynku pracy wprowadziły wśród uczestników rynku i decydentów obawy, że inflacja może przestać wyhamowywać, co pociągnęłoby za sobą presję na podnoszenie stóp procentowych ze strony Rezerwy Federalnej (Fed).

Kilka osób z systemu bankowości centralnej planuje także wypowiedzieć się w tym tygodniu, między innymi dyrektor nowojorskiego Fedu John Williams, przewodniczący Fedu z St. Louis James Bullard, dyrektor Fedu z Filadelfii Patrick Harker czy przewodnicząca Fedu z Cleveland Loretta Mester.

2. Wyniki spółek

Kolejny tydzień przyniesie też dane na temat wyników finansowych spółek. Wymienić można pośród nich gigantów takich jak firmy Coca-Cola (wtorek), Barrick Gold, Kraft Heinz, Krispy Kreme, Biogen (środa) oraz Deere (piątek).

Niedawne wyniki finansowe spółek giełdowych nie napawały optymizmem, co w połączeniu z jastrzębimi wypowiedziami przedstawicieli Rezerwy Federalnej wpłynęło na ostatnie spadki wiodących indeksów. Indeks Nasdaq zanotował właśnie swój pierwszy spadek na tygodniowej świecy od początku bieżącego roku, a wraz z nim szeroki rynek.

Zobacz też: PILNE: Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w USA: dane mocno różne od prognoz, Bitcoin spada!

3. Rynek UK

Zjednoczone Królestwo czeka w tym tygodniu na dane dotyczące inflacji i rynku pracy, które pomogą Bankowi Anglii ustalić politykę monetarną na posiedzeniu w marcu.

Bank centralny co prawda sugerował, że ostatnia podwyżka stóp procentowych o 50 punktów bazowych będzie ostatnią w cyklu, jednak analitycy spodziewają się, że środowy odczyt inflacji będzie nadal dwucyfrowy. Analitycy prognozują też, że wtorkowy odczyt z rynku pracy pokaże wzrost płac, a piątkowe dane o sprzedaży detalicznej kontynuację tendencji spadkowej.

4. Bank Japonii

Walentynkowy wtorek to dla rządu Kraju Kwitnącej Wiśni oficjalny termin do nominowania nowego kandydata na dyrektora Banku Japonii, który zastąpi Haruhiko Kurodę, który sprawował swój urząd przez 10 lat.

Nikt nie wie jakich konkretnie zmian w polityce monetarnej kraju możemy spodziewać się po nowym prezesie, jednak z pewnością to jen zostanie najbardziej dotknięty przez nową kandydaturę, jakakolwiek by ona nie była.

Obserwatorzy spekulują że może nim zostać Kazuo Ueda, 71-letni pracownik uniwersytetu i były członek pionu decyzyjnego Banku Japonii.

Zobacz też: RPP podjęła decyzję. Jak zmienią się raty kredytów?

5. Strefa euro

Komisja Europejska planuje w środę wypuścić kwartalne prognozy gospodarcze dla strefy euro. Tuż przed tym pojawią się także poprawione dane o PKB (we wtorek).

Kilku prominentnych przedstawicieli systemu europejskiej bankowości centralnej planuje swoje wystąpienia, w tym Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde. Główny Ekonomista EBC Philip Lane, wiceprezes Luis de Guindos a także członkowie Zarządu Fabio Panetta i Izabela Schnabel.

Może Cię zainteresować:

Bank AngliiBank JaponiiDaneDolarEuroEuropejski Bank CentralnyFedGiełdaRezerwa FederalnaStrefa euroUnia EuropejskaUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz