Ile kosztuje euro? Złoty nie daje za wygraną!

W ostatnich tygodniach zauważalny jest napływ kapitału na rynki rozwijające się. Beneficjentem tego trendu jest złoty, który konsekwentnie zwiększa swoją wartość. W dzisiejszym artykule przyjrzę się sytuacji technicznej na USD/PLN i EUR/PLN. Ostatnia skala umocnienia zachęca wielu do szukania końca umocnienia krajowej waluty. Czy słusznie?

EUR/PLN – pewnym krokiem na południe

O tym jak rynek postrzega perspektywy złotego najlepiej widać na kursie EUR/PLN. Na razie na tej parze walutowej przewagę ma strona podażowa. Każda próba wyprowadzenia wzrostowego odreagowania (14.04, 19.04, 21.04) spotyka się z kontrą niedźwiedzi. Ostatnio kurs EUR/PLN przebił ważne wsparcia, jakimi był dołek z 26 grudnia (4,6271), dolne ograniczenie kanału spadkowego oraz poziom 4,60. Coraz bardziej prawdopodobna będzie próba przetestowania minimum z maja 2022 roku (4,56). Tam można spodziewać się większej kontry byków. Jeśli i ten poziom ostanie pokonany, pojawi się szansa na test 4,52. Kolejny istotny poziom to 4,50.

Szansa na scenariusz wzrostowego odreagowania, będzie dopiero po sekwencji wyższych szczytów oraz dołków na wykresie 4-godzinnym, albo rozpoczęcie dłuższej konsolidacji (tj. osłabi się impuls spadkowy). Kluczowe dla byków jest powrót powyżej dolnego ograniczenia kanału spadkowego. Ważnym oporem jest poziom 4,60, oraz 4,615. Kolejny cel dla byków to test dołka z 26 grudnia (4,6271).

źródło: TradingView

USD/PLN – test istotnego wsparcia

Od drugiej połowy marca nastąpiło gwałtowne umocnienie złotego. Napływ kapitału do Polski spowodował, że USD/PLN w ciągu miesiąca spadł o ponad 38 groszy. Pomogło także globalne osłabienie dolara (m.in. do euro). Po chwilowym odreagowaniu z 14 i 17 kwietnia nastąpił powrót do trendu spadkowego. W efekcie kurs USD/PLN znalazł się na najniższym poziomie od początku wojny (intraday). Obecnie trwa walka w okolicy minimum z z 4 kwietnia 2022 (4,1474). Jeśli wspomniany poziom zostanie przebity, możliwy będzie test dołka z 25 lutego 2022 roku (4,1046). Kolejnym celem dla niedźwiedzi jest szczyt z 14 lutego 2022 roku (4,0552).

W przypadku realizacji scenariusza wzrostowego najbliższym oporem jest dołek z 14 kwietnia 2023 roku (4,1848). Jeśli wspomniany poziom zostanie pokonany, pojawi się szansa na test szczytu z 17 kwietnia (4,2403). Kolejnym celem może być minimum z 5 kwietnia 2023 roku (4,2637).

źródło: TradingView

Nota

Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. Bithub.pl nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.

Analiza TechnicznaUSDWaluty
Komentarze (0)
Dodaj komentarz