Ile kosztuje dolar amerykański? Czy to koniec umocnienia złotego?

Spadek inflacji w Stanach Zjednoczonych oddala ryzyko wyższych podwyżek stóp procentowych. Powoduje to odpływ kapitału od dolara i jego napływ do Europy i rynków rozwijających się. Beneficjentem tej sytuacji jest złoty, który umacnia się do głównych walut. W dzisiejszym artykule przyjrzę się sytuacji technicznej na USD/PLN i EUR/PLN.

USD/PLN — silne umocnienie PLN

Od 20 lutego do 15 marca 2023 roku kurs USD/PLN poruszał się w delikatnym trendzie spadkowym. Od drugiej połowy marca nastąpiło gwałtowne umocnienie złotego. Napływ kapitału do Polski spowodował, że USD/PLN w ciągu miesiąca spadł o ponad 38 groszy. W efekcie kurs USD/PLN znalazł się na najniższym poziomie od 12 miesięcy. W ciągu ostatnich kilku dni padło istotne wsparcie, jakim jest dołek z 30 maja 2022 roku (4,2388). Niedźwiedzie mają otwartą drogę do testu minimum z 4 kwietnia 2022 (4,1474). Kolejnym długoterminowym celem jest dolne ograniczenie trendu spadkowego. Z racji na niski poziom RSI, coraz bardziej prawdopodobna jest wzrostowa korekta. Najbliższym celem dla byków jest przebity dołek z 30 maja 2022 (4,2388). Kolejnym celem może być minimum z 5 kwietnia 2023 roku (4,2637). Warto pamiętać, że lokalnym oporem może być górne ograniczenie fali spadkowej, która trwa od 15 marca.

EUR/PLN — również na południe

O ile umocnienie złotego do dolara, można postrzegać jako “odbicie” zachowania się kursu EUR/USD, to zachowanie kursu EUR/PLN jest już zupełnie inaczej postrzegane. Ostatnie tak mocne umocnienie złotego do euro miało miejsce pod koniec grudnia 2022 roku. Obecnie kurs EUR/PLN znalazł się na poziomie najniższym od 27 grudnia 2022 roku. Bardzo ważnym wsparciem jest dołek z 26 grudnia (4,6271). Jego przebicie otworzy niedźwiedziom drogę do przetestowania poziomu 4,60. Na razie EUR/PLN porusza się w konsolidacji, blisko jego dolnego ograniczenia. RSI również wskazuje, że można spodziewać się w najbliższych dniach jakiejś formy wzrostowego odreagowania. Najbliższym, istotnym celem dla byków jest poziom 4,6685. Po pokonaniu tego poziomu byki z pewnością pokuszą się o test 4,69.

Nota

Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. Bithub.pl nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.

Analiza TechnicznaEuroUSD
Komentarze (0)
Dodaj komentarz