Ostra redukcja kosztów. Lider rynki gamingowego w Polsce ma problemy? 

CD Projekt to największa polska firma z branży gamingowej. Dzięki sukcesowi gry Wiedźmin stała się przez chwilę jedną z największych firm z tej branży na świecie. Jednak kolejny produkt, jakim był Cyberpunk mocno rozczarował. Oczekiwania klientów co do jakości gry były dużo wyższe. W efekcie marzenia o rzuceniu rękawicy największym firmom z USA i Chin firma musiała odłożyć na przyszłość. Obecnie spółka poinformowała o tym, że planuje zwolnić 9% załogi. Znaczna część z nich to deweloperzy. Na pierwszy rzut oka taka informacja jest negatywna. Może jednak kryje się za nią jakieś drugie dno?

Czas na optymalizację kosztów w CD Projekt

CD Projekt argumentuje swoją decyzję koniecznością optymalizacji kosztów. Podobno wiele ze zwolnionych osób pracowało przy projektach o drugim, a nawet trzeciorzędnym znaczeniu. Plotki głoszą, że jednym z projektów, który został dotknięty zwolnieniami, jest GWINT oraz projekt gier mobilnych. Zwolnienia wiążą się z kosztami odpraw, które są szacowane na 4,5 mln zł. Wspomniane koszty pojawią się w sprawozdaniu za III Q 2023 rok.

https://twitter.com/PawelBiedrzycki/status/1684154364288438273

Warto jednak pamiętać, że redukcja będzie dotyczyła także zespoły wydawnicze i back-office. Powodem redukcji osób jest także wprowadzenie przez CD Projekt RED metodologii Agile. Ma ona uprościć procesy produkcyjne oraz lepiej zorganizować pracę. Można powiedzieć, że spółka planuje “więcej za mniej”. Mniej pracowników będzie skupiać się tylko na najważniejszych projektach z punktu widzenia finansowego i kreowania własnej marki. Warto pamiętać, że CD Projekt nie miał dobrych opinii na GoWork. Pracownicy narzekali na nadgodziny, złą kulturę korporacyjną oraz traktowanie pracowników na stanowiskach juniorskich. Tak więc zmiana kultury korporacyjnej oraz działalności operacyjnej jest kluczowa, aby nie powtórzyły się w przyszłości sytuacje takie, jaka miała miejsce przy debiucie Cyberpunk.

Warto pamiętać, że to nie ostatni gorący news z tej branży. Kilka dni temu polski Techland przejął chiński gigant, jakim jest Tencent (właściciel m.in. platformy społecznościowej WeChat). Szacuje się, że ta transakcja była warta 3-4 mld zł.

Nota

Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. Bithub.pl nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.

Może Cię zainteresować:

CD ProjektSpółki
Komentarze (0)
Dodaj komentarz