Kurs akcji spółki zyskał w 2023 roku 860%. W ciągu 2 lat stracił 86%. Czy rewolucja w motoryzacji będzie kontynuowana?

Dysruptor było modnym słowem w 2020 i 2021 roku. Wiele spółek, które debiutowały na giełdzie w USA,  starało się przedstawić swój biznes jako taki, który niszczył stary porządek. Łatka była przypinana do wielu firm. Przykładowo Beyond Meat, który produkował roślinne burgery i kiełbaski był przedstawiany jako “dysruptor branży mięsnej”. Popularna była także firma Carvana, która miała zmienić działanie branży sprzedawców samochodów używanych. W obecnym roku kurs akcji wzrósł o ponad 860%. Mimo to wciąż jest bardzo daleko od swoich szczytów z 2020-2021. Dlaczego kurs akcji jest tak rozchwiany?

Źródło: TradingView

Model biznesowy spółki

Spółka działa na rynku sprzedaży używanych samochodów. Jest to bardzo duży rynek, który spółka szacuje w samych Stanach Zjednoczonych na prawie 900 mld$. Carvana w swojej prezentacji opublikowała także informacje, że rynek jest bardzo rozdrobniony. Największy sprzedawca samochodów używanych ma około 2% rynku.

Źródło: Carvana

Jednocześnie proces zakupu auta używanego nie jest wygodny. Trzeba mieć zaufanie do sprzedawcy, a tego często nie ma. W efekcie proces zakupu samochodu jest bardzo długi. Klient stawia się fizycznie i sprawdza, czy samochód jest rzeczywiście taki sam jak w ogłoszeniu.

Źródło: Carvana

Carvana znacznie uprościła model zarówno zakupu jak i sprzedaży samochodu. Dzięki temu klient może bardzo szybko sprzedać swój samochód i kupić nowy. Nie musi nawet jechać do najbliższego punktu Carvany. Wszystko za niego zrobi firma.

Źródło: Carvana

Dlaczego kurs spadł, a potem dynamicznie odbił?

Usługa wydawała się bardzo korzystna dla klienta. Nie dziwi więc, że była coraz bardziej popularna. Przychody rosły w bardzo szybkim tempie. Był to jednak wzrost, który potrzebował dużego kapitału do wzrostu. Gotówka była mrożona w używanych samochodach. Im większe magazyny, tym większy wybór dla klienta. Jednak samochód nie jest towarem, który szybko rotuje. To nie stanowiło problemu, kiedy ceny używanych samochodów rosły oraz spółka mogła pozyskać tani kapitał na rynku. 

Wojna wszystko zmieniła. Wzrost inflacji spowodował, że wielu konsumentów nie było zainteresowanych wymianą samochodu już teraz. Woleli odwlec tą czynność po tym jak zbiorą więcej środków. Wzrost stóp procentowych spowodował, że trudniej było uzyskać finansowanie z banku na zakup samochodu. Jednocześnie na skutek wzrostu kosztów życia gospodarstwa domowe w USA musiały zaciskać pasa. W efekcie liczba sprzedanych samochodów przestała rosnąć w 2022 roku, a w drugiej połowie zaczęła spadać.

Źródło: Carvana

Co więcej, spadł także zysk brutto na sprzedanym samochodzie. W 2021 roku było to ponad 4,5 tys. $ na każdym samochodzie. W 2022 roku było to już 3,0 tys. $

Inwestorzy zaczęli obawiać się, że Carvane czekać będzie bankructwo. W efekcie kurs akcji spadł z 376$ (2021 rok) do poniżej 4$ pod koniec 2022 roku. Spółka musiała dokonać restrukturyzacji długu oraz wyemitować akcje. Dzięki temu udało się spółce złapać trochę oddechu. Jednocześnie nastąpił short-squeez. Była to jedna z najchętniej szortowanych spółek na rynku. Obecny dynamiczny wzrost kursu (w tym roku ponad 800%) zostawił na lodzie osoby, które grały na krótko. Według analityków S3 Partners grający na krótko na tej spółce stracili 2 mld$.

Podsumowanie

W długim terminie najważniejsza będzie zdolność firmy do generowania wolnych przepływów pieniężnych (FCF). Carvana musi zwiększyć skalę oraz poprawić zysk na każdym samochodzie. Bez tego poprawa kursu akcji Carvana nie będzie trwała. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej należy sprawdzić model biznesowy spółki oraz przeprowadzić analizę sprawozdania finansowego, oraz przeanalizować ofertę konkurencji.

Nota

Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. Bithub.pl nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.

Może Cię zainteresować:

Giełdaspółka
Komentarze (0)
Dodaj komentarz