Chiński gigant technologiczny przejmuje polską spółkę za miliardy. Jakie ma plany na dalszy rozwój?

Tencent to firma, którą gracze mogą kojarzyć. Jest to właściciel wielu znanych gier zarówno na rynku mobilnym jak i gier na konsole i PC. Tencent poinformował, że przejął polski Techland za kilka miliardów złotych. Jakie Chińczycy mają plany na polską spółkę?

Co robi Tencent?

Jednak Tencent to znacznie więcej niż tylko gry. Największym źródłem przychodów są Fintechy i usługi dla biznesu. Wśród fintechów istotną rolę odgrywa WeChat Pay, który jest jedną z najpopularniejszych aplikacji płatniczych w Chinach. WeChat Pay oraz Alipay są najczęściej używanymi sposobami płacenia za zakupy w chińskich miastach.

Kolejnym istotnym źródłem przychodów są media społecznościowe. Sam Tencent jest właścicielem WeChat, który jest superaplikacją. Jest to Facebook, Tinder, Uber i Pyszne pl w jednej aplikacji. Wszystko dzięki zewnętrznym mini aplikacjom. Dzięki dostępowi do ponad 1 mld użytkowników Tencent może ich monetyzować dzięki swoim produktom (np. grom) czy reklamom umieszanym na platformach Tencenta.

Źródlo: Tencnet

Tencent od lat rozwija się na rynku gier. Dla spółki konieczna jest ekspansja zagraniczna, ponieważ chiński rząd mocno reguluje krajowy rynek gier. Dotyczy to szczególnie młodych osób. Wprowadzono wymóg, aby ograniczyć czas spędzany na grach przez osoby poniżej 18 roku. W efekcie między I Q 2020 a I Q 2023 średni czas, jaki spędzał użytkownik na grach Tencentu spadł o 96%. To utrudniło wzrost przychodów na rynku krajowym przez Tencent. W efekcie ekspansja na inne rynki jest koniecznością dla Tencentu.

Po co Tencent kupuje Techland?

Transakcja o wartości 3-4 mld zł może wydawać się spora, ale dla Tencentu nie jest to największa kwota, jaką wydał na przejęcia w sektorze gier. W 2016 roku chińska spółka przejęła Supercell za 8,6 mld$. Przejęta spółka była m.in deweloperem gry Clash of Clans, która w tamtym czasie była bardzo popularna.

Tencent przejmie 67% udziałów w Techland. Chińska spółka nie zamierza robić rewolucji w Techlandzie. Planuje rozwijać serię gier Dying Light. Sam prezes Techlandu mówi o tym, że zamierzają stworzyć najlepszą grę dotyczącą tematyki zombie na całym świecie. Oprócz Dying Light polska spółka posiada w swoim portfolio takie gry jak Dead Island czy Call of Juarez.

Dzięki doświadczeniu chińskiej firmy Techland ma szansę na zwiększenie grupy odbiorców oraz lepszą promocję na rynku chińskim. Warto wspomnieć, że jeszcze niedawno pojawiały się sygnały o tym, że Techland chce wejść na warszawską giełdę. Po przejęciu spółki przez Tencent prawdopodobieństwo takiego zdarzenia znacznie zmalało.

Nota

Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. Bithub.pl nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.

Może Cię zainteresować:

GiełdaSpółki
Komentarze (0)
Dodaj komentarz