Kurs akcji właściciela Kamis mocno traci po wynikach. Kapitalizacja spadła o ponad 1 mld$. Okazja czy pułapka?

Trwa sezon wyników w Stanach Zjednoczonych. Zatem co jakoś czas kurs akcji znanych firm mocno zyskuje lub traci. Na wczorajszej sesji mocno traciły na wartości akcje spółki McCormick. Dla większości ludzi nazwa wydaje się mało znana. Jednak w Polsce firma jest właścicielem marki Kamis, która jest jeden z liderów polskiego rynku przypraw. Dlaczego kurs akcji spółki spadł po wynikach o ponad 5%? Czy jest to rozczarowanie wynikami, a może gorsze prognozy na przyszłość?

McCormick – na jakich rynkach działa właściciel marki Kamis?

Jest to jeden ze światowych liderów na rynku sypkich przypraw. Posiada także silne marki na rynku sosów. Firma od lat szuka na lokalnych rynkach liderów i buduje silny portfel marek konsumenckich. Na wielu lokalnych rynkach udaje się markom rosnąć szybciej od konkurencji. Tak jest m.in. w przypadku marki Kamis. Portalspożywczy wspomniał, że od kilku lat rośnie szybciej niż rynek.

McCormick posiada wiele marek, które są liderami na lokalnych rynkach. Przykładowo firma jest liderem na amerykańskim, kanadyjskim oraz polskim rynku musztard. Oprócz tego jest liderem na meksykańskim rynku majonezów. 

Źródło: Kamis

Firma jest rentowna. Generowaną gotówkę przeznacza na wypłatę dywidendy i skup akcji. Oprócz tego firma szuka okazji do przejęć firm. Firma wypłaca dywidendę przez prawie 100 lat. Co więcej, od 37 lat cały czas podnosi wartość wypłacanej dywidendy. Jest to więc dywidendowy arystokrata.

Źródło: Kamis

Co rozczarowało inwestorów po wynikach?

Na samym początku warto podsumować wyniki. Te były lepsze od oczekiwań inwestorów. Przychody firmy wyniosły 1,6 mld$. Były zgodne z oczekiwaniami inwestorów. To co zmartwiło część rynku, był spadek wolumenu sprzedaży. Oznacza to, że klienci nie byli zachwyceni podwyżkami cen. Spadek wolumenu obniżył tempo wzrostu przychodów o 90 punktów bazowych. McCormick w najbliższym czasie będzie najprawdopodobniej wprowadzał działania odbudowujące zaufanie do marki przez klientów.

Źródło: Kamis

O wiele lepiej wygląda zyskowność firmy. Spółce udało się znacząco poprawić marżę brutto na sprzedaży. W II Q 2023 roku wyniosła ona 37%. Rok wcześniej marża była na poziomie 34%. Firma przebiła oczekiwania rynkowe. Zysk na akcję wyniósł 0,60$, co przebiło oczekiwania analityków o 3 centy na akcję.

Co więcej, spółka podniosła oczekiwania co do zysku netto na akcję na koniec 2023 roku. Oczyszczony od zdarzeń jednorazowych EPS (tj, zysk na akcję) ma wynieść 2,6$-2,65$. Wcześniej spółka zakładała ten wskaźnik na poziomie 2,56$ – 2,61$. 

Warto dodać, że wynik netto na akcję zgodny ze standardami GAAP będzie zdaniem spółki niższy niż rok wcześniej. McCormick spodziewa się EPS na poziomie 2,44$-2,49$. Rok temu spółka osiągnęła EPS na poziomie 2,52$.

Dlaczego kurs akcji spółki spadł po wynikach?

Kurs akcji McCormick spadł z powodu obaw inwestorów dotyczących sprzedaży ilościowej. Wzrost wynika tylko z powodu wzrostu cen, a nie zdobywania udziałów rynkowych od konkurencji. Spółka będzie musiała popracować nad odbudowaniem pozycji marek w postrzeganiu klientów. 

Warto również dodać, że wycena spółki jest bardzo wysoka. Cena do zysku wynosi około 35. Zakładając jednocyfrowy wzrost zysków i przychodów, wycena jest dosyć ambitna. Z drugiej strony wysoka cena to niejako “premia” za stabilność biznesu oraz jego zyskowność.

Nota

Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. Bithub.pl nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.

Może Cię zainteresować:

AkcjeGiełdySP500wyniki spółek
Komentarze (0)
Dodaj komentarz