Kurs akcji tej spółki wzrósł o prawie 500% w trzy lata. W jakiej branży działa spółka?

Rynek zawsze ma swoich faworytów, którzy przykuwają uwagę inwestorów. Podczas ostatniej hossy były to spółki działające w modelu SaaS oraz FinTech-y. To te spółki osiągały często astronomiczne wyceny, ponieważ rynek dyskontował już potencjalne zyski na wiele lat do przodu. W efekcie wycena na poziomie 20-krotności przychodów nie była zbyt wygórowana. Obecnie takim segmentem jest szeroko rozumiana sztuczna inteligencja. Jednak wiele “zapomnianych” spółek z nudnych branż pozwoliło inwestorom zarobić duże pieniądze. Przykładem takiej spółki jest Wittchen. Kurs akcji tej spółki wzrósł o około 500% w trzy lata. Czym zajmuje się Wittchen?

Źródło: TradingView

Model biznesowy – przejście na e-commerce

Wittchen to polska firma, która działa na rynku galanterii skórzanej. Większość bywalców dużych galerii handlowych z pewnością kojarzą logo firmy. Wittchen sprzedaje głównie teczki i torebki. Te dwie kategorie produktowe odpowiadają za około 75% przychodów spółki.

Źródło: Wittchen

Spółka wykorzystała okres COVID-19 do transformacji swojej sprzedaży. W zależności od kwartału przychody z działalności e-commerce generują od 40% do ponad 50% sprzedaży ogółem. Zauważalny jest także wzrost sprzedaży zagranicznej, która dosyć szybko rośnie.

Źródło: Wittchen

Mimo wzrostu przychodów Wittchen utrzymuje wysoką marżę brutto na sprzedaży, która oscyluje między 61% a 63%. 

Ekspansja na rynku e-commerce pomaga spółce utrzymywać stosunkowo wysoką marżę EBIT. Wynika to z tego, że sprzedaż internetowa nie wymaga od spółki konieczności wynajmu powierzchni w galeriach. Tam, gdzie jest duży potok klientów, tam właściciele powierzchni handlowych życzą sobie wysokich opłat za m2.

Źródło: Wittchen

Wyniki za I Q 2023

Kwartalne wyniki były dobre. Nastąpił wzrost marży brutto na sprzedaży o 0,7 punktu procentowego. Bardzo mocno wzrósł wynik EBIT (+95% r/r). Powodem była niższa dynamika wzrostu kosztów sprzedaży oraz kosztów ogólnego zarządu. W efekcie marża operacyjna wzrosła o 3 punkty procentowe do 12,9%. Warto wspomnieć, że w dwucyfrowym tempie rosły przychody zarówno w kanale off-line jak i on-line.

Źródło: Wittchen

Podsumowanie

Spółka jest obecnie wyceniana na 11-krotność jej zysku netto. Rynek spodziewa się, że zysk netto na akcje wyniesie około 4,5 zł na akcję. To przy obecnej wycenie spółki daje wskaźnik P/E na poziomie 9,7. Ostatni wzrost wynikał z dużego niedowartościowania spółki. Obecnie dyskonto między wartością wewnętrzną a ceną rynkową jest znacznie mniejsze niż 3 lata temu.

Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej należy zastanowić się, czy spółka jest w stanie nadal szybko rosnąć. Rynek jest bardzo konkurencyjny i rośnie wolno. Zatem szybki wzrost jest możliwy tylko poprzez przejęcie udziałów od innych konkurentów.

Nota

Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. Bithub.pl nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.

Może Cię zainteresować:

AkcjeGPWwyniki spółek
Komentarze (0)
Dodaj komentarz