Kierownictwo upadającego banku Silvergate zarobiło fortunę na sprzedaży akcji spółki

Kierownictwo kalifornijskiego banku Silvergate, pośrednika finansowego dla branży kryptowalut, który niedawno ogłosił bankructwo i przejście w stan likwidacji, sprzedało akcje o wartości w sumie ponad 103 milionów dolarów na szczycie hossy na rynku krypto. Były prezes Dennis Frank „wypracował” około 25% tej statystyki, sprzedając prawie 189 000 akcji w okresie od marca do listopada 2021 roku. Średnia cena sprzedaży prezesa Franka wyniosła 140 dolarów za sztukę. Inni insiderzy, którzy sprzedawali na szczycie, to wicedyrektor wykonawczy Derek Eisele, dyrektor generalny Alan Lane, główny strateg Ben Reynolds i dyrektor operacyjny Kathleen Fraher.

Silvergate: kupuj tanio, sprzedawaj drogo. Ostatni gasi światło

Z danych serwisu prześwietlającego transakcje typu insider trading OpenInsider wynika, że insiderzy sprzedawali swoje akcje średnio po 133 dolary za akcję. Wartość akcji spieniężonych na szczycie stanowi 4% średniej kapitalizacji rynkowej firmy wynoszącej 3,6 miliardów dolarów podczas maksimów na rynku kryptowalut. Warto zwrócić uwagę, że niektórzy insiderzy kupili akcje w czasie kiedy hossa się rozkręcała, a były to osoby takie jak CEO Lane i dyrektor Thomas Dircks. Wydali oni w sumie prawie 250 000 dolarów na akcje w listopadzie 2019 roku. Lane sprzedał później prawie 178 000 akcji za 18,6 milionów USD pomiędzy czerwcem 2021 r. a lipcem 2022 roku.

Źródło: OpenInsider

Kierownictwo banku Silvergate nie było jednak odosobnione w swoim działaniu. Także i insiderzy w innych wiodących firmach kryptowalutowych, w tym Signature, MicroStrategy, Block (dawniej Square) oraz firm zajmujących się kopaniem kryptowalut jak Marathon i Riot, sprzedali ok. 661,4 milionów dolarów w akcjach, jak tylko rynki osiągnęły szczyt podczas ostatniej hossy. Daje to średnio ponad 16 milionów dolarów dla „na głowę”. Niektóre z transakcji sprzedażowych były częścią wcześniej zaaranżowanych planów sprzedażowych w uzgodnieniu z Komisją ds. Papierów Wartościowych i Giełd (ang. Securities and Exchanges Commission, SEC – przyp. red.), ale nie wszystkie. Kierownictwo giełdy Coinbase skasowało ponad 5 miliardów dolarów tylko podczas pierwszego dnia notowań spółki.

Zobacz też: Circle trzymało USDC w upadających bankach. Czy stablecoin jest w niebezpieczeństwie?

Może Cię zainteresować:

AkcjeBankructwoKryptowalutyKryzysSilvergateUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz