Według anonimowych źródeł Financial Times 'zaznajomionych ze sprawą’ fundusz Pershing Square, należący do miliardera Billa Ackmana miał zarobić ok. 200 milionów dolarów dzięki pozycji spekulacyjnej na papierach skarbowych USA. Ackman wielokrotnie powtarzał, że spodziewa się wzrostu rentowności powyżej 5% i w zasadzie gdy te tylko przekroczyły te poziomy, fundusz pokrył zakład przeciwko długoterminowym, 30 letnim obligacjom skarbowym. Zrealizował potężny zysk.
Według Pershing Square inwestorzy mogą stopniowo zacząć odwracać pozycjonowanie na obligacjach mając na uwadze ryzyko geopolityczne. Flagowy fundusz Ackmana wzrósł w tym roku o ponad 11%, to znaczna poprawa wobec niemal dwucyfrowej zeszłorocznej straty. Zysk na pozycji krótkiej 30 letnich treasuries bez wątpienia należy do jednych z najbardziej imponujących w historii Wall Street. Inwestorzy i spekulanci zastanawiają się teraz, czy decyzja Ackmana zapowiada odbicie cen obligacji i zmianę pozycjonowania instytucji oraz funduszy hedgingowych.
Informowaliśmy już wcześniej o stanowisku Ackmana. Gdy otworzył pozycje krótkie, rentowności 10 letnich treasuries wynosiły ok. 4%. W sierpniu miliarder poinformował, że shortuje 30-letnie papiery skarbowe ze względu na ’wyższe poziomy długoterminowej inflacji, w tym de-globalizację, wyższe koszty obrony, transformację energetyczną, rosnące uprawnienia i większą siłę przetargową pracowników (…) rynek obligacji może przeszacować długi koniec krzywej w ciągu kilku tygodni, a to wydaje się być jednym z takich momentów’. Niecałe trzy miesiące później zmaterializowało się to. W dużej mierze dzięki wymykającej się spod kontroli sytuacji fiskalnej, w wyniku której dług USA wzrósł o 600 miliardów dolarów . W ciągu ostatniego miesiąca.
Co dalej z obligacjami?
„Na świecie istnieje zbyt duże ryzyko, aby pozostać krótkimi na obligacjach przy obecnych długoterminowych stopach procentowych (…) Gospodarka zwalnia szybciej niż sugerują ostatnie dane. Pokryliśmy naszego shorta na obligacjach. „ – powiedział Ackman w poście na X. Co ciekawe publikacje danych makro w USA pozostają dość mocne ale… Regularnie rewidowane są w dół w kolejnych odczytach. Efekt Ackmana? Rentowności błyskawicznie zaczęły spadać po tej deklaracji, a obligacje mocno odbiły. Pierwszy raz o krótkiej pozycji na obligacjach 30 letnich, Ackman informował w sierpniu tego roku. Spekuluje się, że jego publiczny post pomógł napędzić ożywienie wycen obligacji skarbowych, po tym jak wyprzedaże doprowadziły rentowności do 16-letnich maksimów.
Ackman postawił zakład wymierzony w 30-letnie obligacje za pomocą opcji, które pozwalają traderom czerpać zyski ze spadku cen bez konieczności pożyczania i sprzedaży obligacji bazowych, przekazały źródła FT. Łącznie Ackman zarobił około 300 mln USD na ruchach cenowych treasuries ale prawie 100 mln USD w premiach, które pozwoliły mu utrzymywać pozycję. Przypomnijmy – rentowności obligacji rosną, gdy traderzy wyceniają jastrzębią pozycję Fedu. Oznacza to podwyższoną inflację i paliwo dla dalszego zacieśniania polityki monetarnej (oraz rosnące premię za inwestycji w obligacje.
Ackman (prawie) Midas obligacji
Zyski z ostatniej transakcji Pershing Square są przyćmione przez rekordowe 2.3 miliarda dolarów, które Ackman zarobił na innym krótkim rynku obligacji w zeszłym roku. Wszedł 'w trejda’, który obejmował głównie pozycje na dwuletnich obligacjach skarbowych, w grudniu 2021 roku. Transakcja została opisana w dokumentacji inwestorskiej jako zabezpieczenie jego portfela akcji, którego wartość gwałtownie spadła podczas spadków w 2022 roku. Zyski z tego handlu obligacjami nie zrekompensowały w pełni strat na akcjach. W zeszłym roku fundusz Ackmana stracił prawie 9%
Ackman zyskał także 2.6 miliarda dolarów na wczesnych poziomach pandemii Covid-19 na zakładach, że firmy będą miały trudności ze spłatą długów. Kiedy ogłosił ostatni zakład przeciwko długowi rządowemu USA, 30-letnie obligacje skarbowe płaciły około 4.3 procent. Po krótkotrwałym osiągnięciu wysokiego poziomu 5.18% spadły z powrotem do około 5%. W sierpniu Ackman argumentował, że obligacje skarbowe o dłuższym terminie zapadalności są już wykupione. Wysoka inflacja zwiększyła prawdopodobieństwo, że Rezerwa Federalna USA podniesie stopy procentowe, uderzając w ceny obligacji i zwiększając rentowność. Ackman twierdził też, że 'rosnąca podaż obligacji skarbowych jest zapewniona” ze względu na duży deficyt budżetowy Stanów Zjednoczonych.
Może Cię zainteresuje: