Stokarz czyta rynek #11 – 110% w 58 dni

Jak świat kryptowalut długi i szeroki tak wielu analityków rynku. Zresztą podobne stwierdzenie jest również prawdziwe dla każdego innego globalnego marketu. Akcje, obligacje, kruszce, waluty, towary – każdy z tych sektorów posiada tysiące aktywnych specjalistów rynkowych. Prognozowaniem przyszłych zachowań kursów zajmują się nieraz ogromne firmy analityczne, a cały biznes predykcyjny przynosi miliardy dolarów rocznie.

W dzisiejszych czasach przepowiednie nie ograniczają się jedynie do profesjonalnych broszur inwestycyjnych. Swoje zdanie na temat rynku głośno wyrażają dziesiątki tysięcy osobistości na Twitterze, Facebooku lub forach internetowych.

Na łamach Bithub.pl regularnie pojawiają się dwie serie poświęcone analizie kursów kryptowalut. Ich celem jest, oprócz dzielenia się wiedzą z zakresu analizy technicznej z Czytelnikami, pokazanie potencjalnych przyszłych ruchów kryptowalut. Tym samym, dając naszym Czytelnikom unikalny wgląd do świata Bitcoina.

Pierwsza z nich, pod nazwą Analiza Techniczna Rynku Kryptowalut prowadzona jest przez Jurka (serdecznie zapraszam do czytania i oglądania!). Druga natomiast wychodzi spod mojego pióra i być może znana jest części z Was: Stokarz czyta rynek.

Niemniej, nie ważne ile stron tekstu poświęcone zostanie na omówienie i analizę danej sytuacji na rynku, najważniejsze zawsze pozostaje niezmienne: Ile razy miało się rację.

Analogia

Tak samo jak czołowy napastnik w klubie piłkarskim oceniany jest przez pryzmat strzelonych bramek, tak analityk finansowy powinien być rozliczany nie za krasomówstwo, lecz skuteczność i jakość prezentowanych przez niego analiz. Mógłby dziś napisać książkę o przyszłym kursie Bitcoina, wykorzystać w niej wszystkie znane ludzkości metody analizy technicznej, głosząc wszem i wobec polskiej społeczności kryptowalut jakiż to wspaniały nie jestem…. Jednak wszystko to na nic by się nie zdało, gdybym był w błędzie.

Nikt z nas nie potrafi przepowiadać przyszłości. Nie to jest również od analityka wymagane. Ważne, aby w długim okresie, częściej mieć rację, aniżeli się mylić. Aby w każdym jednym zagraniu, stosunek ponoszonego ryzyka do potencjalnej wygranej, nie zniszczył Twojego portfela inwestycyjnego. Gotówka na giełdzie jest Twoją jedyną linią obrony.

Statystyki serii Stokarz czyta rynek

Stawiając na pełną transparentność i uczciwość przed Czytelnikami, postanowiłem stworzyć dokładne statystyki prognoz rynkowych z dziesięciu (10) wcześniejszych artykułów w serii. Wszystko to, aby odpowiedzieć na proste pytanie: Czy dla osoby odwiedzającej Bithub, oprócz edukacji, czytanie mojej serii jest opłacalne?

Ile razy prezentowane przeze mnie trejdy przynosiły zysk, a ile stratę? Czy lepiej wyszłoby się na zwykłym KUP i HODL Bitcoina.

Prezentuję Wam zatem pełne statystyki trejdów publikowanych na łamach serii: Stokarz czyta rynek – od jej początku, czyli 58dni temu.

TLDR: W ciągu 58 dni, łączny zysk na wszystkich trejdach wyniósł 110.25%.

Pierwsza z tabel, zatytułowana jako Makro, przedstawia moją skuteczność w analizie makro rynku kryptowalut. O co dokładnie chodzi? O wyznaczanie trendu i określanie głównego kierunku jakim kurs będzie podążał długoterminowo. W tej kwestii miałem rację 5 razy (za każdy razem było to nastawienie na spadki), natomiast myliłem się 3 razy (raz zakładałem spadki, a kurs urósł, raz pomyliłem się co do wzrostów BTC i raz źle określiłem dołek na skupowanie altcoinów).

W rubryce Altcoiny, znajdują się wszystkie wykonane przeze mnie transakcje na alternatywnych kryptowalutach (od rozpoczęcia tej cotygodniowej serii). Nie zostały w niej uwzględnione dwa trejdy: LONG WTC i SHORT ETH/USD – ponieważ początkowo wykazały zysk (12% i 5%) i podążający za moją strategią mógł zebrać zysk, mimo że, kurs nie osiągnął finalnego targetu. Jeśli tego nie zrobił, kurs dotykał zlecenia Stop Loss. Nie wiedząc jak potraktować takie zagrania (które były prawie na finalnym zysku), postanowiłem w ogóle nie brać ich pod uwagę.

Wszystkie inne transakcje zostały uwzględnione w podsumowaniu.

Jak możecie więc zauważyć, aktywna gra na kryptowalutach sprawdziła się całkiem nieźle. Sami oceńcie czy podwojenie kapitału w 58 dni, cały czas bezpiecznie kontrolując i ograniczając ryzyko jest dobrym wynikiem. Statystyki te powinny Wam również dostarczyć odpowiedzi na pytanie, czy warto czytać moją serię.

Dokładne podsumowanie – 10 artykułów w pigułce

Poniżej znajdziecie szczegółowe podsumowanie każdego artykułu z serii Stokarz czyta rynek. Jeżeli wcześniej mieliście okazję czytać artykuły mojego autorstwa na Bithub, wiecie, że oprócz analiz kursów, publikuję również wiele ciekawostek i opisuję interesujące mechanizmy rynkowe. Zatem pod każdym skrótem artykułu znajdziecie krótką notkę czego unikatowego możecie się w nim dowiedzieć.

1# Weekendowe Zmagania Bitcoina

W pierwszym artykule serii wskazywałem na kontynuację wzrostów na wykresie w skali dziennej. Analiza pozwoliła na zebranie 10% zysku na parze BTC/USD. Z $10 400 kurs urósł do $11 600 – tam też brałem zysk. Finalnie, Bitcoin doszedł do nieco ponad $12 400 USD.

W publikacji tej wspomniałem również, po raz pierwszy, o potencjalnej, długoterminowej zmianie trendu z byczego na niedźwiedzi. Wskazówką do takich słów była świeca SFP na wykresie miesięcznym, świadcząca o słabnącej sile kupujących.

Tekst zawiera również fenomenalne statystyki od Quantification i dane historyczne dotyczące zachowania się kursu BTC w obliczu newsów FEDu (potwierdzenie braku wpływu informacji makroekonomicznych na kurs Bitcoina).

2# W Obliczu Byczego Trendu

Kolejny artykuł z serii nie należał do najbardziej udanych pod względem prognozowania makro. Kiedy Bitcoin sięgał $11 800 USD, zinterpretowałem to jako byczy sygnał, co patrząc wstecz było błędem. Proponowana przeze mnie pozycja LONG na BTC/USD zakończyła się aktywacją zlecenia Stop Loss i 1.62% straty.

O wiele lepiej spisały się za to trejdy na altcoinach. Pomimo że, short na ETH/BTC okazał się nietrafiony – sprzedawałem prawie idealny dołek i straciłem 8%, tak SHORT ETH/USD z $215 do $184 wykazał 14% zysku. Dostrzegłem również rosnącą siłę niektórych altów i trafiłem odpowiednio w LONG na ChainLink (LINK) – 26% zysku [19213sat – -> 24060sat].

3# Wspomnienia Gracza Kryptowalut

Trzecia część z serii broni się jednym stwierdzeniem: „Wszystkie odbicia są do shortowania”. Mówiłem, że odbicie dojdzie do okolic $11 000 USD. Cena finalnie znalazła silny opór na $10 900 – tam też shortowałem z sukcesem, w myśl wcześniejszych słów podsumowujących aktualną wtedy taktykę (shortowanie odbić).

W tekście znajdziecie również opis anatomii wyprzedaży – czyli próby usystematyzowania zachowania się kursu w obliczu silnych spadków, a także krótki poradnik, jak możemy taką sytuację rozegrać.

4# Dziwny Bitcoin i Ethereum Big SHORT

Ethereum Big Short. Przyznam szczerze, że oczekiwałem bardziej efektywnego finału, w którym to Ethereum spada do dwucyfrowych wartości, a ja staję się Najwyższym Prorokiem kursów kryptowalut w Polsce (oczywiście żartuję). Wyjątkowo polecam zapoznanie się z tym materiałem z trzech powodów: prezentuję w nim pomysł na, popartą silnymi dowodami, pozycję SWING na ETH/USD. Przedstawiam dokładnie całą logikę trejdu, jak i jego wykonanie. W ciągu 5 dni pozwolił on na zebranie 12% zysku.

Po drugie mówiłem, że BTC znajduje się na dziennym wsparciu i shortowanie go jest błędem. Rzeczywiście, kurs urósł o 9%.

Po trzecie i chyba najważniejsze znajdziecie tam symulację kosztów ponoszonych przez trejdera na BitMEXie. W każdym biznesie uwzględnianie kosztów jest kluczowe. Nie inaczej sytuacja rysuję się w przypadku handlu kryptowalutami. Wysokie prowizje za zajmowanie pozycji i nieco skomplikowany system Maker/Taker, połączony z zastosowaniem dźwigni finansowej, potrafią zjeść sporo naszych zysków. W artykule przedstawiam jak zoptymalizować ten proces.

Czas Ethereum Big Short to również czas coraz silniejszego wskazywania w kierunku długoterminowej zmiany trendu i spadków na Bitcoinie. Było ono oczywiście podparte analizą techniczną wykresu, zatem polecam się z nią zapoznać. Z biegiem czasu ostrzeżenie okazało się słuszne.

#5 Kampania Ethereum Big SHORT

Piąty artykuł z serii to również druga pomyłka. Moje niedźwiedzie nastawienie okazało się na tamtą chwilę zbyt silne. Chodź nie mówiłem jasno o shortowaniu, a raczej przygotowaniu na kupowanie dołka na poziomach 6900/7700/8100/8400 USD, to ktoś mógłby to tak zinterpretować. Po publikacji kurs BTC wzrósł o 13% – uwzględniłem to zatem w tabeli z trejdami.

W publikacji znajdziecie również bardzo ciekawe dane, opracowane przez amerykańskiego analityka BitDealer’a (dataset to 9 miesięcy ruchów ceny), pokazujące w ciągu którego dnia tygodnia możemy, statystycznie, spodziewać się lokalnego dołku i szczytu na parze BTC/USD w oparciu o informacje historyczne.

Na koniec warto zapoznać się z Klifem Śmierci: niezwykle ciekawą taktyką likwidowania swoich własnych pozycji na BitMEXie w celu utworzenia potężnego spadku. Mało kto w kryptowalutach jest świadom, że takie rzeczy są możliwe, zachęcam więc do przeczytania.

#6 Altcoinowi Kamikaze

Altcoinowi Kamikaze to przede wszystkim (samo)krytyka głupoty jaka kierowała nami wszystkimi świeżo po bańce spekulacyjnej na altcoinach w 2017 roku. Oczywiście – jeżeli z niej nie skorzystałeś byłeś jeszcze większym głupcem. Altcoiny rosły w niewyobrażalny sposób. Krytyka skupiała się raczej na zachowaniu po bańce, kiedy to ślepo wierzyliśmy w dalsze wzrosty. Jeżeli również uległeś tym zachowaniom, warto przeczytać – ku przestrodze na przyszłość.

Mimo tak negatywnego wydźwięku, dostrzegając panujące na rynku altcoinów skrajne emocje, pokusiłem się o stwierdzenie, że koniec spadków już blisko. Niestety był to błąd – Total Market Cap altów spadł o 18%.

Nikt z nas nie handluje jednak Total Market Capem, prawda? No właśnie! Publikacja Altcoinowi Kamikaze to 3 trejdy: SHORT ETH/USD – nie uwzględniony w zestawieniu z powodów, które podałem na samym początku, SHORT BTC z $10540 zakończony 6.5% zyskiem i perełka – – > zakup ChainLink za 17 000 sat.

Panie Błażeju, dziękuję, że z czyta Pan nasze analizy. Z żalem muszę jednak stwierdzić, że jest Pan w błędzie. Tak, w #10 SCR – Koniec Bitcoina, rzeczywiście piszę o sprzedaży ChainLink’a, ponieważ techniczne doszedł do silnego oporu na wykresie dziennym. Jak nie trudno zauważyć, użyłem dokładnie słów: „Jest to miejsce, w którym zmniejszacie drastycznie swoją pozycję, biorąc większość zysków.”. Gdyż Link został przez nas kupiony w #6 artykule z serii i po 42% wzrostów zalecałem jego sprzedaż. Na dodatek nie w całości – osobiście zamknąłem 85% pozycji i pozwoliłem reszcie lecieć dalej.

Nie była to więc pozycja SHORT, a zebranie 42% zysku (najlepszy z trejdów jaki opublikowałem na Bithubie). Tak, kurs ChainLink urósł jeszcze wyżej. I co z tego? Jeśli by spadł, oddalibyśmy rynkowi bardzo duży zysk. Zatem decyzja o wzięciu tak dużych profitów była słuszna.

7# Gdy Market Zasypia

Gdy Market Zasypia skupiał się, przede wszystkim, na organizacji pracy tradera, przygotowaniu odpowiedniego planu i strategii gry na giełdzie, a także na sposobach pokonaniu nudy w czasie zmniejszonych ruchów kursu Bitcoina (i nie tylko). Był w nim zamieszczony pomysł na zajęcie pozycji LONG na BTC/USD, jednak później kurs nie wykonał odpowiednich ruchów, które były kluczowe do wejścia.

8# Strategia pod przyszłoroczny Halving Bitcoina

Jak sama nazwa wskazuje, publikacja zawiera w sobie szczegółową strategię pod przyszłoroczny Halving Bitcoina. Na poziomie BTC po $10 000 nadal pisałem o nadchodzących silnych spadkach, podtrzymując tym samym wszystkie pozycje SHORT BTC (22.5% zysku) i wizję reakumulacji w obszarze $7000-$9000. Tym razem przepowiednie były trafione, gdyż chwilę później kurs zanurkował w kierunku ośmiu tysięcy. W analizie zaznaczyłem również, że jeśli znów dojdziemy do wsparcie na $9300, najprawdopodobniej zostanie ono przebite, gdyż częste wcześniejsze dotknięcia tego obszaru, wyczerpały skoncentrowaną tam siłę popytu.

#9 Rzeźnia Bitcoinowych Byków

Niczym kronikarz stąpający po prochach poległych byków, opisuję widok po bitwie jaka rozegrała się dzień wcześniej. Zachęcam przeczytać, gdyż znajdziecie tam interesującą analizę relacji Fundingu i kursu Bitcoina. Tekst kontynuuje również taktykę pod ReAkumulację, opisaną w #8.

#10 Koniec Bitcoina

Chciałbym serdecznie podziękować Wam, Czytelnikom, gdyż zeszłotygodniowy artykuł pt.: „Koniec Bitcoina”, okazał się najbardziej czytanym. Szkoda zatem, że niemal wszystkie trejdy w nim przedstawione zakończyły się stratą (śmiech).

SHORT BTC -3%, SHORT ETH -4.6%, SHORT BCH -5.1%, SHORT XRP -2.43%. Gorycz chwilowej porażki wynikającej ze złego zinterpretowania rynku osłodził jedynie LONG na LTC/USD, przynoszący 6% zysku.

Wnioski z dwóch miesięcy publikowania analiz kryptowalut dla Bithub

Czasy prostego handlu na rynku kryptowalut już bezpowrotnie minęły. Strategia Kup i HODL przestaje przynosić takie zyski jak kiedyś (o ile oczywiście nie kupiło się samego dołka na $3000 – ale mało komu się to udało, gdyż jeśli mnie pamięć nie myli, 80% osób w Polsce czekało wtedy na $1800-$2900). Dlatego tak ważne jest, aby inteligentnie kupować i sprzedawać kryptowaluty. Nie zważając na FOMO, nie patrząc na opinie innych. Cieszę się, że od dwóch miesięcy mogę wśród polskojęzycznej społeczności dokładać swoją małą cegiełkę do edukacji z zakresu rynków kryptowalut.

Jak widzicie, nie zawsze mam rację (raptem w 56.25% !). Lecz dzięki trzymaniu się jasnej strategii, w ciągu 58 dni byliśmy w stanie podwoić kapitał. Przychodzą momenty, kiedy każdy jeden trejd okazuje się nieudany. Lecz później, dzięki cierpliwości i przygotowaniu zbieramy wielką wygraną (tak jak to miało miejsce z ChainLink).

Podobne dokładne podsumowanie statystyk ukaże się za dwa miesiące (w #21 artykule z serii), zatem zachęcam do śledzenia serii i dzielenia się nią ze znajomymi.

Każdy z nas jest ciekaw, co przyniesie przyszłość kryptowalut. A kiedy ona nadejdzie, mogę jedynie zapewnić, że będziecie pierwsi do odkrycia w niej zaskakujących okazji rynkowych!

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

BitcoinstokarzStokarz czyta rynek
Komentarze (0)
Dodaj komentarz