Czy Polkadot wyprzedzi Ethereum? – Stokarz Czyta Rynek #59

Polkadot (DOT) jest projektem wyjątkowym. Według słów Gavina Wooda to próba stworzenia Ethereum na nowo. Były CTO i główny architekt ETH podsumowuje Polkadot zdaniem: ,,Gdybyśmy mieli odpowiednie zasoby i mogli wyciągnąć wnioski z historii kryptowalut, jak powinno wyglądać Ethereum?”. Próby zdetronizowania drugiej największej kryptowaluty nigdy nie okazały się sukcesem, pomimo że pretendentów było wielu.

Kryptowaluty, takie jak LISK, Waves, Stellar, NEM tytułowane były następnymi, wielkimi platform dla rozwijającej się technologii smart kontraktów, lecz rzeczywistość za każdym razem smutnie pukała do drzwi. To właśnie Ethereum przyciągało najwięcej deweloperów i aktywności użytkowników. To właśnie na nim powstał sektor DeFi (Zdecentralizowanych Finansów), który zanotował astronomiczny wzrost kapitalizacji w drugim i trzecim kwartale tego roku.

Jednak tym razem może stać się inaczej. Polkadot nie stara się być nowym Ethereum, lecz tym, czym Ethereum z racji swojej architektury systemowej, nigdy stać się nie mogło. W poszukiwaniu długoterminowej wartości inwestycyjnej oraz chcąc zdywersyfikować portfolio inwestycyjne oparte o protokoły 1-warstwy, inwestorzy powinni zwrócić uwagę na DOT.

Czym właściwie jest Polkadot (DOT)?

Polkadot (DOT) swoją nazwę zawdzięcza Yayoi Kusamie, wyjątkowej japońskiej pisarce, rzeźbiarce i malarce. Nazwa jakże trafiona, gdyż kryptowalutę Polkadot możemy określić jako konstelację kropek na tkaninie zdecentralizowanej para-sieci blockchain.

Jest to projekt kryptowalutowy Web3 Foundation, który zapewnia platformę, umożliwiającą programistom tworzenie i łączenie blockchainów. Jak już wspomniałem wcześniej, Polkadot została zbudowana przez współzałożyciela Ethereum – Dr. Gavina Wooda, Roberta Habermeiera i Petera Czabana – dyrektora technologicznego Fundacji Web3.

Sieć ułatwia komunikację między łańcuchami i interoperacyjność, łącząc wiele łańcuchów bloków w jedną zunifikowaną sieć. Lightpaper kryptowaluty wyjaśnia, że ​​sieć ma na celu oferowanie zalet heterogenicznego shardingu, skalowalności, możliwości aktualizacji, przejrzystego zarządzania i międzyłańcuchowej kompozycji.

Kompozycja i interoperacyjność są hasłami przewodnimi Polkadot.

Polkadot to ,,fragmentaryczny” blockchain. Shardingiem określa się partycjonowanie bazy danych, które rozkłada obciążenie obliczeniowe i magazynowe w sieci peer-to-peer (P2P), dzięki czemu każdy węzeł nie jest odpowiedzialny za przetwarzanie ruchu transakcyjnego całej sieci – umożliwiając efektywniejsze skalowanie sieci. Shardy na Polce działają jako oddzielne sieci blockchain z własnymi transakcjami i wymianą danych.

Budowa sieci i natywne tokeny DOT

Infrastruktura sieci składa się z trzech podstawowych komponentów: Relay chain, będący centralnym łańcuchem sieci, jest domem dla wszystkich walidatorów. Parachainy, które są równoległymi ,,fragmentami’ blockchain, łączą się z głównym Relay chain’em i są utrzymywane przez własne unikalne węzły walidujące, zwane collators i bridges – łączą się one ze specjalnymi, dedykowanymi blockchainami, które umożliwiają Parachainom łączenie się i komunikowanie z sieciami zewnętrznymi, takimi jak Ethereum i Bitcoin.

Główne funkcje tokenów DOT. Oprócz spekulacyjnej wartości, odpowiadają one za zdrowotność całej sieci.

Tokeny DOT są natywnymi tokenami kryptowaluty Polkadot i pełnią wiele różnych ról. Posiadacze tokenów DOT posiadają moc decyzyjną w sieci. To właśnie oni ustalają takie rzeczy, jak opłaty w sieci, dynamikę aukcji i planowanie dodawania parachainów.

Osiągnie konsensusu w oceanie łańcuchów bloków

Hodlerzy DOT ułatwiają również mechanizm konsensusu, który stanowi podstawę Polkadot. Aby platforma działała i umożliwiała przeprowadzanie ważnych transakcji w obrębie parachainów, Polkadot polega na posiadaczach DOT, którzy odgrywają aktywną rolę w zarządzaniu siecią. Uczestnicy blokują i stakują swoje tokeny, w celu wykonywania roli zarządców, a możliwość utraty udziału sprawia, że siły ekonomiczne trzymają użytkowników w ryzach (podobny mechanizm stosowany jest w sieci Bitcoin, w przypadku górników – w ich interesie leży dochodzenie do konsensusu).

Ilość DOT wymagana do uczestnictwa w sieci różni się w zależności od podjętej czynności, czasu stakowania tokenów, a także całkowitej liczbie stakowanych DOT.

Whitepaper Polkadot: https://polkadot.network/PolkaDotPaper.pdf

Token DOT przeszedł niedawno denominację. Jeden stary DOT to teraz 100 nowych tokenów DOT. Kapitalizacja kryptowaluty nie uległa zmianie i na ten moment wynosi ~$3,250,000,000 USD. Tokeny sprzedawane były od 2017 r. – ich cena wynosiła wtedy $30 USD. Później istniał aktywny rynek OTC.

Z zebranych przeze mnie informacji wynika, że kurs wymiany tokenów DOT na rynku OTC w latach 2018-2020 wynosił od $80 USD do $200 USD, w zależności od miesiąca nabycia tokenów. Pod koniec lipca 2020 r. ruszyła niewielka sprzedaż DOT od Web3 Foundation, w której maksymalny limit alokacji wynosił 10 BTC. Tokeny zablokowane zostały na 5 miesięcy (od 18 sierpnia do 18 stycznia). Można je było nabyć po $125 USD.

Czy DOT ma szansę wyprzedzić ETH? – Analiza kursu kryptowaluty

Obecna kapitalizacja kryptowaluty DOT jest niemalże o 90% mniejsza od tej prezentowanej przez Ethereum. Dla nas traderów kluczowe powinno być pytanie – czy DOT przedstawia sobą okazję do wygenerowania zysków.

Obecna kapitalizacja rynkowa kryptowaluty Polkadot.

We wcześniejszym akapicie ustaliliśmy, że Polka pochwalić się mogła aktywnym rynkiem OTC przed startem sieci. Pierwsze dni aktywności na światowych giełdach kryptowalut przyniosły setki milionów wolumenu transakcyjnego, co uznać można za sukces protokołu.

Dodatkowo DOT jest jednym z tokenów dostępnych za pośrednictwem Coinbase Custody, przez co całą społeczność kryptowalut obiegły informacje o domniemanej możliwości wprowadzenia kryptowaluty na flagową giełdę Coinbase. Świadczyłoby to o nadaniu legitymacji prawnej i otworzeniu drogi dla inwestorów instytucjonalnych.

Od wielu miesięcy dochodziły do mnie również informacje o zaangażowaniu chińskiej społeczności w rozwój projektu. Gavin Wood odwiedził Chiny Kontynentalne w długiej trasie promocyjnej, sprzedając Polkadot jako pretendenta do miana lepszego Ethereum. Jeśli OKEX (który już oferował DOT przed denominacją) oraz Huobi wykażą się wysokim wolumenem obrotu na parach handlowych DOT, będzie to silny sygnał dla inwestorów z Europy i Ameryki, że na stole leżą pieniądze do zgarnięcia.

Kurs DOT

Wykres Polkadot – skończony w momencie denominacji, na poziomie $284 USD – dziś DOT kosztuje $380 USD w starym standardzie.

Warto również zwrócić uwagę, że w ciągu ostatnich 4 miesięcy projekty, takie jak sieć dziecięca Polki – Kusama (KSM), czy Edgeware (EDG) zyskiwały na wartości. Choć sam Relay Chain Polkadot nie oferuje możliwości tworzenia smart kontraktów, to taką zdolność będą miały parachainy. Może to sugerować, że ruch DeFi, tak kluczowy dla Ethereum, masz szansę rozwinąć się na DOT. Co ciekawe, dzięki interoperacyjności Polki, aplikacje tworzone przez deweloperów w obrębie ekosystemu DOT będą miały szansę działać wraz z blockchainami Ethereum i Bitcoina.

DOT już po denominacji. Stabilizacja ceny i późniejsza ekspansja wzrostowa.

Optymistycznym targetem, którego może spodziewać się inwestor w kryptowalutę DOT jest kurs $5 USD. Zbliżyłoby to kapitalizację DOT do ChainLinka czy Bitcoin Casha.

Obecna cena $3.2-3.8 USD jest dobrym miejscem na zajęcie pozycji LONG z nastawieniem krótkoterminowym. Długoterminowo celowałbym w akumulację na poziomie wysokich $2 USD. Uważam, że jeśli dane dostarczone ze sprawdzonych transakcji OTC mają przełożenie na teraźniejszy rynek, zejście poniżej kursu $2 USD zanegowałoby aktualne momentum i trend wzrostowy DOT.

Jeśli Polkadot urośnie do swoich obietnic, ma szansę znalezienia się w TOP 5 kryptowalut. Hype i FOMO związany z aktualnym rynkiem byka, a także fakt, że projekt prowadzony jest przez Gavina Wooda, mogą dodać paliwa do rajdu. Detronizacja Ethereum na pozycji lidera w dziedzinie smart kontraktów to jeszcze odległe marzenie, ale zdecydowanie nie zamierzam przegapić potencjalnej okazji, zważywszy na to, jak wysokie są szanse.

Interesujące informacje do dalszej analizy własnej:

Wprowadzenie do ekosystemu Polkadot

Integracja z ChainLink

Raport o projekcie autorstwa Binance Research

The web of expectations

Distribution of the DOT tokens among investors

Więcej o Polkadot znajdziecie w artykule Bithuba.

Podsumowanie Polkadot

A co wy sądzicie o tej nowej kryptowalucie? Czy rzeczywiście osiągnie swoje cele i zdetronizuje Ethereum, a może wejdzie w kooperację i przyciągnie rzesze nowych programistów, budujących lepszą przyszłość dla kryptowalut? Dajcie znać w komentarzach!

Kończąc ten tydzień, chciałbym Was również zaprosić do przeczytania analizy rynku autorstwa Jurka! Wpadnijcie do niego po więcej AT!

Raz jeszcze zapraszam na grupę Bithuba na Telegramie, gdzie dzielimy się najnowszymi zagraniami, informacjami z pierwszej ręki, analizą techniczną różnych kryptowalut i wiele więcej. To właśnie na czacie pisaliśmy o Polkadot całe tygodnie przez obecnym wzrostem. Nie zapomnijcie również zaprosić swoich znajomych, gdyż na 1,000 użytkowników zorganizujemy konkurs ze świetnymi nagrodami!

Link do ostatnich artykułów z serii:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

analiza rynku kryptowalutczy polkadot wyprzedzi ethereumdotETHstokarz czyta rynek 59
Komentarze (0)
Dodaj komentarz