Analiza Techniczna Rynku Kryptowalut #25 | Analiza BTC, BTC.D, ETH, IOTA, CHZ.

Jak co poniedziałek witam Was serdecznie i zapraszam do zapoznania się z moja oceną sytuacji na rynku kryptowalut.

Może trudno Wam będzie w to uwierzyć :), ale gdy ostatnim razem starałem się wyznaczyć zatrzymanie impulsu w BTC udało mi się dopiero za drugim razem. Zdaje się, że napisałem to zbyt mało obiektywnie. Po prostu nie udało mi się! Tak, należy wprost przyznawać się do porażki. Choć analiza techniczna działa (!) to analityk nie jest wyrocznią, która zawsze przewiduje zachowanie ceny w 100%.

Na podstawie zdobytej wiedzy i doświadczeniu mogę Wam powiedzieć, że wykres nie zawsze daje odpowiedź na pytanie w którą stronie podąży cena. Ta odpowiedź, w sposób jasny pojawia się tylko od czasu do czasu, w określonych momentach. Wtedy należy wiedzieć w jaki sposób umiejętnie to wykorzystać.

Gdyby ktoś teraz zadał mi proste pytanie: czy BTC będzie wzrastał czy spadał (?), odpowiedziałbym na 3 sposoby.: W długim terminie będzie wzrastał, w średnim terminie też wzrastał, w krótkim terminie spadał. I już teraz jestem pewien, że pojawią się kolejne pytania: a do jakiej ceny spadnie, ile to jeszcze potrwa (?), itp itd. Sami widzicie, że moje analiza i handel to jedno, a przekaz, komunikacja i Wasz odbiór to jeszcze inna historia. Dla przykładu, znam kilku bardzo dobrych traderów. Naprawdę dobrych! Wiem, że gdyby próbowali nauczyć Was handlu i analizy, to choćby zamknięto wszystkich na miesiąc w sali szkoleniowej, niczego byście się od nich nie nauczyli 🙂 Tak, trudność komunikacji jest bardzo wrażliwą kwestią między analitykiem a jego odbiorcą.

Wykres BTC

Zaczynając pokornie od przypomnienia sobie ostatniej porażki przejdźmy do analizy.

BTC:

Oczywiście w długim terminie moja ocena nie zmieniła się od wielu miesięcy. (Osobom, które czytają analizę pierwszy raz podaję link do poprzednich tekstów.) Dzisiaj wypunktujmy sobie przesłanki „za” i „przeciw” rozpoczęciu korekty całego impulsu wzrostowego trwającego od grudnia 2019r.

PRZECIW:

  • Brak wyraźnej formacji spadkowej na dużych interwałach (D1, Weekly), zamiast tego, świeca Doji,
  • Brak dużego overbalance na klasycznych giełdach kryptowalut.
  • Dużo miejsca do 70% we wskaźniku RSI,
  • Mała luka nie została precyzyjnie domknięta (niedokończony interes?),
  • „Trend trwa dłużej niż nam się wydaje”.

ZA:

  • Wykonanie przez cenę pełnego, pięciofalowego impulsu wzrostowego.
  • Wykonanie dużego Overbalnce na rynku Forex,
  • Zawrócenie ceny w opisanej „ryzykownej strefie”,
  • Przebicie linii trendu, następnie jej re test z drugiej strony,
  • Silne sygnały do spadków w innych kryptowalutach zarówno z top 10 jak i z końcówki kapitalizacji,
  • Zamknięcie dużej luki z października 2019r.
  • Cena nie poradziła sobie z wyjściem powyżej „ryzykownej strefy”,
  • Wyraźnie budujący się nowy trend spadkowy ( niższe szczyty, dołki).

Jak sami widzicie, więcej argumentów przemawia za wykonaniem korekty, lecz w tym przypadku ilość nie jest nadrzędną wartością. Mimo, że i ja widzę przed nami postępującą korektę, to moje doświadczenie podpowiada mi, że nie mogę zlekceważyć opisanych punktów „przeciw”. Dopiero wykonanie OVB na giełdach klasycznych pozwoli mi zaakceptować scenariusz korekty wyższego rzędu.

W drugą stronę, moje przekonanie co do tego, że korekta jednak się nie odbędzie wystąpi wtedy, gdy cena wróci z powrotem nad linię trendu, a dalej wybije wcześniejszy szczyt. Dodatkowo załączam wykres z platformy MT4 na którym również, wyraźnie widać re-test zielonej linii trendu.

Czerwoną linią zaznaczyłem nowo budujący się trend spadkowy. Obie linie krzyżują się w okolicach 10000 USD (żółte pole). Jeśli cenie uda się jeszcze raz tam dotrzeć jestem przekonany, że nastąpi mocne uderzenie podaży. Jeśli siła kupujących będzie duża i wyniesie cenę powyżej obu linii, mamy szansę na powrót do wzrostów. Oczywiście przebicie jakiegokolwiek poziomu zaliczam dopiero gdy świeca z dużego interwału zamknie się korpusem za przebitym poziomem.

Wykres BTC
Wykres BTC platforma MT4.

BTC.D:

Dominacja bitcoina to bardzo ciekawy temat do analizy technicznej. Po pierwsze zawiera zwoje górne i dolne ograniczenie ( 0 i 100 %). W drugiej kolejności jedyny wykres do którego mam dostęp to wykres z Trading View a ten zawiera swoje anomalie, o których pisałem już wcześniej.

Nie jest to dobra sytuacja bo przypomina trochę rynkowy monopol, a chyba nie muszę tłumaczyć co się dzieje, gdy całość usług danej branży skupiona jest tylko w jednych rękach… Mimo to daje się analizować a analizy często są skuteczne, dzięki czemu uczestnicy rynku krypto wiedzą, czy lokować kapitał w bitcoin, czy w altcoiny.

Dziś mamy ciekawy przypadek. Pozwoliłem sobie nanieść na wykres kanały, które otrzymałem na e-mail od Dawida K. ( Dzięki Dawid 🙂 )Jak widać indeks wyszedł dołem z większego kanału, wykonując re-test jego dolnego ograniczenia. Obecnie obowiązuje drugi kanał w silniejszym trendowo ruchu w dół. Opisane kanały wskazują postępujące spadki indeksu. Sam jestem ciekaw, jak się to ma do sytuacji, w której mieliśmy w mojej poprzedniej analizie typowe sygnały prowzrostowe: indeks oparł się na wsparciu z poprzedniego szczytu + reakcja jako formacja wzrostów przy niskim RSI na interwale D1, + OVB ostatnich spadków. Traktuję to jako ciekawy eksperyment. Zobaczymy która opcja będzie silniejsza i zadziała. Oczywiście, żeby było jasne, mój przewidywany wzrost traktuję jedynie jako korektę w trwającym trendzie spadkowym.

Wykres BTC.D

W pierwszej trójce Waszej ankiety znalazły się trzy propozycje ETH, IOTA, CHZ.

ETH:

Z interwału tygodniowego nie wynika, jakoby cena miała się zatrzymać (brak formacji spadków) a najsilniejsza strefa oporu zaczyna się dopiero od 306 USD w górę. …..Ale gdy zmniejszymy interwał do D1, mamy następujące po sobie formacje w postaci objęcia bessy przy RSI powyżej 70. Schodząc na H4 można by dostrzec strukturę trójkąta, która wg mnie jest trochę słaba, jednak łączy ją cecha wspólna z moją analizą.

W jednym i w drugim przypadku hipoteza jest banalnie prosta. Jeśli cena z obecnego poziomu ok. 270 USD wyjdzie powyżej linii trendu/górnej krawędzi trójkąta oraz wybije ostatnie wierzchołki/lokalny opór (286-290 USD) uznam, że nie miałem racji a dalsze wzrosty będą realizowane. Póki co otrzymałem wyraźny sygnał do wykonania korekty, której minimalny zasięg to okolice 220 USD.

Oczywiście patrząc długoterminowo to cena nadal znajduje się w fali B korekta dotyczy więc fali wzrostowej. Czekam na wykonanie korekty wewnątrz fali B ponieważ cały ten ruch do góry powinien być trójfalowy a dotychczas jest jednofalowy. Trochę inaczej wygląda analiza ETH/BTC, gdzie cena wydostała się powyżej linii trendu wzrostowego, ale o tym więcej w nadchodzącym nagraniu wideo.

Wykres ETH/USD – interwał D1
Wykres ETH/USD – interwał H4

IOTA:

W przypadku IOTA od maja 2019r. mieliśmy bardzo czytelną strukturę pięciofalowego impulsu w trendzie spadkowym. Po jego zakończeniu w fali V rozpoczęła się korekta opisanych spadków. Tak, dopóki cena nie wybije wierzchołka z okolic 0,55 USD będę opisywał każdy wzrost ceny jako korektę trendu spadkowego.

Obecnie, jak to ma miejsce w większości kryptowalut, po trwających od grudnia 2019r. wzrostach, cena gwałtownie wyhamowała budując na interwale tygodniowym tzw. gwiazdę wieczorną. Nie jest to silna formacja spadkowa zważywszy, że ma długi dolny cień a całej akcji nie towarzyszy wysokie RSI. Ponadto korekta już wykonała minimalne 50% schodząc z okolic 0,37 USD do 0,25 USD.

Techniczne oznacza to, że IOTA ma zaliczoną korektę i może dalej podążać po nowy szczyt. W mojej ocenie „może” nie oznacza jednak „musi” i choć warunki do wzrostów zostały spełnione to uważam, że sama korekta jest jeszcze za krótka w czasie. Póki co są to jedynie 3 świece tygodniowe do 7 świec poprzedniego impulsu. Poza tym nie widzę wyraźnych trzech fal korekty. Uważam, że cykl korekcyjny w przypadku IOTA potrwa do chwili wyjaśnienia dalszej sytuacji w rynku BTC/USD. W tym czasie korekta może przypominać bardziej ruch konsolidacji ceny niż dynamicznych wzrostów lub spadków. Podobną konsolidacje dostrzegam w parze IOTA/BTC.

Wykres IOTA/USD

CHZ:

Trochę podobna sytuacja do IOTA. Po pokazaniu się formacji spadkowej przy wysokim RSI korekta trwa w najlepsze i choć swoim zasięgiem przekroczyła 50%, to brakuje wyraźnego ruchu korekcyjnego, a także za krótka proporcja czasu trwania korekty do impulsu. Poza tym wykres zachowuje się technicznie. Nie ukrywam jest bardzo trudny, bynajmniej dla mnie. Cena odbiła się od poziomu 127,2 lecz wcześniej oszukiwała na poziomach 115,5 i 100 robiąc między innymi nieudany OVB ( kto pamięta?) czym mogła skutecznie zniechęcić do wykresu CHZ i właśnie o to chodziło. Pamiętajcie, że rynek działa tak, żeby oszukiwać większość ludzi przez większość czasu! Zwyciężą najsprytniejsi, najcierpliwsi i najwytrwalsi. CHZ pokazuje potencjał, pytanie czy pokaże w przyszłości, w którym miejscu przyłączyć się z powrotem do trwającego trendu wzrostowego. Obserwujemy…….

Wykres CHZ/USD

Na dziś to już wszystko. Po więcej analiz zapraszam do materiału wideo, który otrzymacie w tym tygodniu. Pamiętajcie, że do czasu publikacji możecie cały czas pisać w komentarzach pod ostatnim nagraniem, jaką kryptowalutę chcielibyście zobaczyć w analizie.

Pozdrawiam!

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Analiza Techniczna BitcoinBitcoinchillizEthereumIOTA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz