Witam Was w nowej serii poniedziałkowej analizy technicznej.
Czym jest Analiza Techniczna?
Według Wikipedi to – zbiór technik mających na celu prognozę przyszłych cen (kursów) papierów wartościowych, walut czy surowców na podstawie analizy kształtowania się cen w przeszłości.
A jednak, według mnie Analiza Techniczna jest specjalistycznym językiem porozumiewania się traderów. Dla porównania, prawnicy, lekarze, inżynierowie używają w porozumiewaniu się terminów dla innych zupełnie niezrozumiałych. Analitycy czy Traderzy używają swojego języka w porozumiewaniu się między sobą. W taki sposób są w stanie ustalić wspólny punkt zwrotny na wykresie. Jest to swoista nawigacja, która ma wskazać, w jakim momencie i którym kierunku podąży cena. Uczestnicy rynku za pomocą wykresu przekazują sobie wzajemnie informacje, za pomocą których chcą osiągnąć ten sam cel.
Narzędzia – Trading View i Meta Trader 4
Na początku dodam, że wszystkie analizy, wykonane zostaną na Trading View. Sporadycznie zostaną uzupełnione o platformę MT4 z rynku Forex. Dlaczego? Otóż mimo, że jesteśmy przyzwyczajeni do typowych giełd kryptowalutowych, należy pamiętać, że do strefy kryptowalut wchodzi coraz to więcej klasycznych rynków finansowych czy też kapitału instytucjonalnego. Te z kolei rządzą się prawami innymi, niż dobrze znane przez nas giełdy. Dla przykładu platforma MT4, co pewnie wielu z Was wie, działa tylko od poniedziałku do piątku. Z tego też powodu na wykresie prezentowanym w MT4 cena „weekendowa” nie jest zarejestrowana. Tworzą się tzw „luki”, które też potrafią mieć wpływ na ruch cenowy.
Gdy wykonuję analizę, zawsze sprawdzam czy jest ona zbieżna między Trading View a MT4. Zbieżność daje mi potwierdzenie, że cały rynek podąża w tym samym kierunku. Sprawa się komplikuje, jeśli oba rynki rysują zupełnie inny wykres w tym formacje czy poziomy. Wtedy powstaje pytanie, którym wykresem się kierować, żeby poprawnie przewidzieć ruch cenowy BTC. A teraz przykład z wykresu :
Chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego analiza BTC odbywać się będzie w parze do USD (a nie EUR, GBP czy PLN)?
Pod kolejnymi analizami załączę swój adres e-mail w oczekiwaniu na wszelkie uwagi. Będę starał się czytać i uwzględniać Wasze spostrzeżenia czy też zapytania. Przypominam, że jako Introwertyk, jestem mocno wyczulony na niezdrowy hejt dlatego, jeśli ktoś będzie miał gorszy dzień, polecam skupić swoją uwagę na którymś z Youtuberów lub polityków 🙂.
Ralph Nelson Elliott….
Żeby poprawnie określić w jakim miejscu znajdujemy się obecnie na wykresie należy przyjąć zasadę „od ogółu do szczegółu”. Dlatego zanim przejdziemy do oceny sytuacji z ostatniego tygodnia musimy przeanalizować sytuację BTC od początku, albo powiedzmy, przynajmniej od 2016 r., kiedy cena wykonała największy, dynamiczny ruch wzrostowy uznany przez zwolenników teorii fal Eliotta jak FALA 1. Tak, ruch cenowy od początku notowań to dopiero fala pierwsza z całego, pięciofalowego impulsu wzrostowego BTC. Jak już wcześniej wspominałem BTC niezaprzeczalnie jest w trendzie wzrostowym, gdyż nie może być inaczej jako, że jego cena zaczyna od przysłowiowego „zera” . Wartość ujemna jest tu niemożliwa.
Możemy śmiało odnieść teorię fal Eliotta do naszego wykresu dlatego, że widać, iż wykres BTC porusza się idealnie zgodnie z zasadami autora teorii. Sprawdźmy zatem jak wygląda w teorii impuls 5 falowy:
Żeby odzwierciedlić to na wykresie, zaznaczę teraz ową jedynkę:
Na kolejnym wykresie zobrazuję, że nie tylko Bitcoin podlega tym prawom. Zobaczcie jak bardzo technicznym walorem jest Ethereum:
Nie chcę Was kompletnie zanudzić, dlatego pozwolę sobie nie opisywać w szczegółach całej fali pierwszej. To już przeszłość. Zaufajcie mi, spełniła wszystkie przesłanki, żeby uznać ją za falę pierwszą. Dodam, że mi osobiście nie udało się przewidzieć ” w punkt ” ostatniego ATH, ale pochwalę się, że wiedziałem, że owe ATH nadchodzi już od poziomu 17k USD. Jedna z zasad o których słyszałem od kolegów z branży mówi, że jeśli analiza techniczna nie wskazuje potencjalnych poziomów do zatrzymania ceny, cena będzie dążyła do zatrzymania w jakimś „równym i okrągłym” punkcie. W tym przypadku było to 20k USD. Używane przeze mnie techniki analizy technicznej pozwolimy mi również zachować obiektywizm, gdy cena osiągała szczyt. Po reakcji na tym poziomie wiedziałem już, że to jest właśnie ten moment – moment zakończenia wzrostów i rozpoczęcia korekty. Wtedy też wyszedłem z rynku. Dokładnie wtedy nikt nie wierzył też mojej analizie …..
Co dalej ?
Dziś, znając bieg zdarzeń, wszyscy wiemy, że trwające od grudnia 2017 r spadki nie są pęknięciem bańki, krachem, upadkiem Bitcoina. Jest to nic innego jak trwająca FALA 2 całego, dużego impulsu wzrostowego Bitcoina. A teraz spójrzcie jeszcze raz na pierwszy rysunek i przypomnijcie sobie czym zatem jest FALA 2 całego impulsu….
FALA 2 to nic innego jak korekta FALI 1. Korekta, która przygotowuję cenę do kolejnego cyklu wzrostów w FALI 3.
TERAZ PRAWDZIWY HIT!
Ci, którzy znają charakterystykę FALI 3 wiedzą, że jest to NAJmocniejszy, NAJszybszy i NAJbardziej dynamiczny ruch w całym impulsie wzrostowym :). Znany jest nawet minimalny zasięg tego ruchu i wierzcie mi, nie są to miliony dolarów jak twierdzą media i gwiazdy Youtuba. Nie są to nawet setki tysięcy dolarów, ale i tak ten wzrost będzie imponujący! „Trójka” w impulsie wyższego rzędu musi wykonać 141,4 % „jedynki” i jest to poziom minimalny. Policzmy, więc szybko w zaokrągleniu. Jeśli BTC w pierwszej fali wzrostów dotarł do poziomu 20k USD to 20.000 x 141,4% = 28280 USD. Przypominam, że jest to minimalny ruch w FALI 3. Nie zapominajmy, że jest to wzrost od momentu zakończenia korekty FALI 2, dlatego żeby obliczyć poprawnie cenę BTC trzeba tę wartość zsumować z ceną jaka zostanie zarejestrowana po zakończeniu pełnej korekty. Korekta niestety nadal trwa i śmiem twierdzić, że jesteśmy dopiero w połowie jej realizacji.
Gdzie więc jesteśmy teraz ?
Bitcoin bez wątpienia znajduje się w fazie korekty wyższego rzędu. Na pewno nurtuje Was pytanie kiedy zatem, korekta się skończy? Nie znam nikogo, kto opanowałby technikę uwzględniającą ramy czasowe na wykresie. Choć wiem, że taka technika istnieje. Wiem natomiast w której fazie korekty znajduje się obecnie cena. Ten aspekt opiszę dokładnie już za tydzień.
Na koniec skupmy się na chwilę na obecnej sytuacji na rynku. Żeby nie rozpisywać się dłużej, a poetą nie jestem, zrobimy to w formie nagrania.
UWAGA: W nagraniu , między 21-szą a 25-tą minutą wystąpił problem techniczny w postaci braku obrazu. Żeby nie zaczynać całego nagrania od początku, brakujący materiał razem z dodatkowym bonusem umieściłem w kolejnym filmie. Za utrudnienia przepraszam.
W kolejnym nagraniu przedstawię sytuację BTC.D (dominacja Bitcoina), ETH, LTC i XRP:
PS: Darujcie mi, że nie przygotowałem więcej analiz pozostałych kryptowalut do których jesteście przyzwyczajeni. Obiecuję, że gdy tylko zakończymy omawiać całokształt sytuacji BTC, przejdziemy do analizy pozostałych rynków. Póki co BTC od początku to jak fundament budowy dla całego rynku a jak wiadomo bez fundamentów nie ruszymy….
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.