Analiza techniczna najpopularniejszych kryptowalut – 28.12.2017

Od ostatniej analizy minął tydzień. Było to okres, w którym wiele na rynku kryptowalut uległo zmianie. Nim przejdziemy jednak do omówienia sytuacji technicznej, chciałbym zacytować pewien fragment z mojego artykułu nt. kontraktów futures na Bitcoina. W połowie grudnia napisałem, że wprowadzenie kontraktów terminowych na Bitcoina wiąże się z dopuszczeniem do koryta inwestorów instytucjonalnych a więc profesjonalnych, doświadczonych traderów, którzy o rynku wiedza na prawdę sporo. Okazuje się więc, że na rynek, który do tej pory zdominowany był przez (bez obrazy) ‚wyznawców kryptowalut’ i inwestorów indywidualnych, którzy na temat inwestycji nie mieli większego pojęcia jednak skłonieni możliwymi do osiągnięcia ogromnymi stopami zwrotu postanowili zainwestować tam swoje pieniądze dołącza grupa osób, które na spekulacji zjadły zęby. Zderzenie tych dwóch grup może okazać się bardzo ciekawym zjawiskiem. Warto jednak pamiętać o tym, że ta druga grupa doskonale zna psychologię inwestowania i zdaje sobie sprawę jak reaguje ulica.

To co może się wydarzyć bardzo ładnie obrazuje scena z filmu “Spekulant”, w której jeden z maklerów by móc kupić dla swojego klienta sporą ilość kontraktów po cenie zdecydowanie niższej niż rynkowa prosi swoich kolegów, maklerów by Ci w bardzo hałaśliwy sposób zaczęli sprzedawać. W ten sposób kurs spadł o kilka %. W międzyczasie jednak pozostała grupa inwestorów znajdujących się na parkiecie zastanawiała się czy jest coś o czym tamci już wiedzą i być może też warto sprzedać. Dzięki takiemu zabiegowi tłum sprawił, że kurs osunął się kolejne kilkanaście %. Gdy cena osiągnęła zakładany poziom, maklerzy, którzy jako pierwsi sprzedawali, nagle zaczęli odkupować po znacznie niższej cenie. Gdy tłum się zorientował, oni byli już zarobieni.

Wprowadzenie kontraktów futures na BTC może zatem sprawić, że na rynku pojawi się jeszcze większa zmienność i należy przygotować się spore wahania cen (nie tylko wzrosty).

Jak się okazuje, na realizację tego scenariusza nie musieliśmy wcale długo czekać. W ciągu ostatnich 24 godzin zaledwie 15 spośród 100 największych (pod względem kapitalizacji) kryptowalut notowało wzrosty.

Przedświąteczna deprecjacja sprawiła, że kapitalizacja całego rynku kryptowalut osunęła się z poziomu 652 mld USD do zaledwie 432 mld USD a dominacja Bitcoina spadła z 67% do zaledwie 43%. Obecnie wszystkie waluty cyfrowe wyceniane są natomiast na niespełna 560 mld USD.

Pozostaje tylko pytanie: czy to wina kontraktów czy może w związku z końcem roku rozliczeniowego inwestorzy realizują swoje zyski. W różnych źródłach pojawiają się bowiem różne informacje dotyczące prawnych kwestii rozliczania dochodu z inwestycji w kryptowaluty. W jednym z artykułów natknąłem się na stwierdzenie, że aby móc rozliczyć zakup kryptowaluty jako koszt, transakcja musi zostać rozliczona w tym samym roku kalendarzowym. W przeciwnym razie, podatek dochodowy zapłacimy od przychodu a nie od dochodu a więc również od zainwestowanych przez nas środków, które przecież nie są zyskiem kapitałowym. Mimo, że wydaje mi się to niezwykle dziwne, to jednak nie jestem księgowym i nie mogę potwierdzić ani zaprzeczyć prawdziwości tego twierdzenia.

Spośród najpopularniejszych walut cyfrowych uwagę od pewnego czasu przykuwa Ripple. Nim jednak do niego przejdziemy, przyjrzyjmy się obecnej sytuacji technicznej na notowaniach Bitcoina.

BTC/USD – Bitcoin

Na skutek przedświątecznych spadków kurs Bitcoina osunął się o ponad 43% z niespełna 20 tys. USD w okolice 11 tys. USD, gdzie w ubiegły piątek pojawiła się silna reakcja popytowa wsparta ponadprzeciętnym wolumenem. Warto zauważyć, że wszystkie korpusy na interwale 4-godzinowym zamykały się powyżej technicznego wsparcia w okolicy 13 tys. USD. Mimo to, strefa ta była zbyt słaba by na dobre powstrzymać sprzedających. Od tego czasu kurs porusza się w trendzie horyzontalnym i (przynajmniej z technicznego punktu widzenia) dopiero wybicie górą z tej konsolidacji mogłoby otworzyć drogę do dalszych wzrostów.

Jeżeli jednak poziom 13 tys. USD zostanie pokonany, wówczas spodziewać moglibyśmy się dalszych spadków nawet w okolice technicznego poziomu 11 tys. USD bądź psychologicznej bariery 10 tys. USD.

BTC/JPY – Bitcoin

W przypadku zestawienia z JPY sytuacja wygląda niemal identycznie dlatego też i interpretacja wykresu jest taka sama.

XVG/USD – Verge

Spoglądając na notowania Verge zauważymy, że w czasach, gdy większość kryptowalut traciła, ten coin dość mocno zyskiwał, w efekcie czego pokonany został poziom 0.10 USD a kurs dotarł aż w okolice 0.30 USD, gdzie pojawiła się reakcja podażowa. Od tego czasu a więc od soboty, 23 grudnia br. kurs porusza się na południe. Spadki te pokonały już jedno techniczne wsparcie i jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania okolic poziomu 0.0850.

XVG/BTC – Verge

W przypadku wyceny w BTC zauważymy, że na skutek ostatnich wzrostów kurs wybił górą z trwającej od czerwca br. konsolidacji. Podobnie jak w przypadku notowań w USD, od soboty obserwujemy spadki i jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się przetestowania najbliższego, technicznego wsparcia.

XRP/USD – Ripple

Jak widać już na wcześniejszym screenie, Ripple to jedna z nielicznych kryptowalut, która w dniu dzisiejszym się umacnia. Co ciekawe, na skutek tych wzrostów jej kapitalizacja przekroczyła 55 mld USD w efekcie czego, w dniu dzisiejszym Ripple wskoczyło na 3 miejsce pod względem ogólnej kapitalizacji zastępując Bitcoin Cash.

Spoglądając na notowania na interwale 4-godzinowym zauważymy, że kurs re-testując odrzucił dziś techniczne wsparcie w okolicy 1.14 USD. W najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się dalszych wzrostów.

XRP/BTC – Ripple

Za scenariuszem pro-wzrostowym przemawia również obecna sytuacja na notowaniach XRP/BTC, gdzie rynek pokonuje obecnie bardzo ważny, techniczny opór. Jeżeli w najbliższym czasie nie pojawi się reakcja podażowa, która mogłaby zanegować te wzrosty, spodziewać moglibyśmy ich kontynuacji.

BCH/USD – Bitcoin Cash

Spoglądając na notowania BCH zauważymy, że ustąpienie trzeciego miejsca Ripple jest jak najbardziej uzasadnione. W tym przypadku kurs porusza się na południe i jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania okolic poziomu 2000 USD i mierzenia 61.8% korekty Fibonacciego.

BCH/BTC – Bitcoin Cash

Na notowaniach w BTC zauważymy, że kurs oscyluje obecnie w okolicy lokalnego wsparcia 0.17. Odrzucenie tej strefy mogłoby otworzyć drogę do ponownych wzrostów. Za scenariuszem tym przemawiać może również stosunkowo niewielka dynamika ostatnich spadków.

Jeżeli jednak wsparcie to zostałoby pokonane, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice poziomu 0.12.

Jeżeli Ty również chciałbyś abym naniósł swoje kreski na wykres jakiejś konkretnej kryptowaluty, której nie ma w powyższym artykule, napisz proszę co to za instrument w komentarzu pod tym tekstem bądź ślij do mnie prywatną wiadomość na picasso@bithub.pl a ja obiecuję uwzględnić to następnym razem.

“W krótkim okresie, rynek jest jak jednoręki bandyta, ale w dłuższej perspektywie działa jak waga.” – Benjamin Graham

akceptacja bitcoin japoniaAnaliza KryptowalutAnaliza Techniczna BitcoinAnaliza Techniczna KryptowalutyBitcoinBitcoin CashRippleVerge
Komentarze (2)
Dodaj komentarz
  • Bart

    Jeśli ktoś się pogubił w tym, ile kasy posiada w krypto, polecam stronkę którą napisałem dla siebie i przy okazji udostępniam wszystkim za darmochę: assetbalance.info

  • Bart

    Jeśli ktoś się pogubił w tym, ile kasy posiada w krypto, polecam stronkę którą napisałem dla siebie i przy okazji udostępniam wszystkim za darmochę: assetbalance.info