Analiza techniczna kryptowalut – Stokarz Czyta Rynek #45

Miniony tydzień, stosując oczywiście nietypową miarę upływu dni, gdyż od czwartku do czwartku (zalety pisania artykułów – otwierasz się na nowe metryki pomiaru dni w tygodniu), dostarczył wielu wrażeń.

Cyniczny obserwator rynku kryptowalut mógł cieszyć się zarówno z ataku przyczajonych niedźwiedzi, wraz ze spadkiem w okolice $8100, a także późniejszą szarżą rozwścieczonych byków, które wspierane zwiększoną globalną płynnością dolara amerykańskiego i napędzane przez inflacyjną kokainę dźwigni finansowej zaprowadziły Bitcoina tam, gdzie jego miejsce: powyżej 9 tysięcy USD.

Analiza Techniczna Bitcoina

Wykres BTC

Analiza techniczna rynków finansowych jest zawsze w pewnym stopniu subiektywna. Nawet starając się zachować obiektywizm, trader „uprzedzony” jest swoim własnym doświadczeniem i umiejętnościami.

Nawigując Was zatem poprzez część mojej osobistej strategii, polegającej głównie na kombinacji średnich kroczących oraz średnich wykładniczych przedstawię to, co aktualnie widzę.

Bycze momentum w skali tygodniowej, spodziewana kontynuacja wzrostów w drugim kwartale 2020. Chwilowo kurs wygląda na mocno przegrzany (intra-day), lecz sugerując się interwałem tygodniowym, zamierzam przyszły tydzień poświęcić na dokonywanie transakcji z nastawieniem na wzrosty.

Podejście, w którym najpierw dokonujemy rachunku sumienia poprzez analizę wysokich interwałów, a następnie określamy potencjalny kierunek ceny intraday opłaciło się w zeszłym tygodniu – najpierw mogąc wziąć udział w $400 dolarowym ruchu kursu, a następnie szukać ponownych wejść na poziomie $8400-$8600 (nie udało mi się niestety złapać dołka).

W tym tygodniu (pamiętajcie, że mowa tu o czwartek-czwartek) również podejdę do rynku podobnie. Szukanie prostych, długoterminowych miejsc wsparć i zakładanie krótkoterminowych pozycji long (z celem łapania kilku procentowych ruchów w górę).

Wykres BTC

W skali dziennej dobiliśmy do horyzontalnego oporu, wyrysowanego przez PUMP z listopada 2019 (chińskie newsy – pamiętacie jeszcze? 50% up w ciągu kilkunastu godzin). Znów: zajmowanie pozycji long, dopóki nie będę miał jasnego potwierdzenia na wytrzymanie oporu (zazwyczaj pojawia się ono po 2-3 dniach od rozpoczęcia obserwacji świec w skali dziennej).

Co przez to rozumiem konkretnie? Jeśli konsekwentne 3 kolejne świece dzienne zamknął się poniżej górnej brązowatej kreski ($9700) to gram pozycje short, z targetami na $8500, $8100 i $7500.

Wykres BTC

Analiza Techniczna Ethereum i Litecoin

Wykres ETH

W przypadku ETH i LTC nie wiele uległo zmianie od zeszłego tygodnia. Ethereum zamierzam skupować od ceny $150 w 3-4 transzach (pamiętajcie, aby kupić minimum 32 ETH przed wejściem ETH 2.0 i stakingu) i zakopać w portfelu Ledger w ogródku, z myślą sprzedaży za 2-4 lata.

Krótkoterminowo: poniższy wykres ETH/BTC obrazuje prostą zależność – w tej chwili król BTC rozdaje karty. Zamknięcie powyżej 2317255 (ta czarna kreska między dwoma czerwonymi), a targetem będzie opór na 2800000.

Wykres ETH

W przypadku Litecoina, co już nadmieniałem w zeszłym tygodniu, skupuję go konsekwentnie na obu czerwonych liniach, z targetem sprzedaży T1 na zielonych. SL jeśli 3 następujące świece dniowe zamknął się poniżej dolnej, czerwonej linii. Widzicie? Czasem strategia tradingowa może być potwornie prosta!

Wykres ETH

XRP – Historia smutnych bagholderów

Wykres

XRP, ulubiony konik wszelkich możliwych bagholderów nie ma przed sobą żadnych długoterminowych wsparć (tak – korzystam z niepełnego wykresu Binance, gdyż to tam jest główny wolumen na tej parze). Zatem pozostaje na razie całkowicie poza tym coinem: nie zamierzam nim handlować ze dwóch względów.

  1. Gdybym odwrócił wykres to musiałbym grać long (czyli teraz short),
  2. a nie zamierzam shortować XRP jednocześnie spodziewając się jednej świecy dziennej, która wykosi wszystkie shorty, które od tygodni mają swoje SL w miejscach zaznaczonych czarnymi kółkami. Po prostu nie warto.

Bitcoin Cash – uzurpator tronu nadal w formie

Wykres

Zeszłotygodniowy trejd na BCH zakończył się niepowodzeniem, SL został aktywowany. Jednak dalej widzę dla młodszego brata BTC promyk nadziei. LONG jeśli cena zejdzie na fioletową linię (okolice $160) – prawdziwy czy nie, lubię czasem postawić na złych bohaterów.

Trejd(y) Tygodnia

Wykres
Wykres
Wykres

Prosty schemat do rozegrania. EOS/BTC docierający do wsparcia. Zachowuje się teraz jak shitcoin, ale może go wybronią. EOS/USDT – świetnie, flip R/S (opór zamieniony we wsparcie). Kupno LONG na zielonej kresce, ze stop lossem na czerwonej.

Idea trejdu: Alty dostają po tyłku od BTC jeszcze przez dzień/dwa, po czym mają swoje krótkie okno 15-20% wzrostu. Ten moment pragnę właśnie uchwycić!

Czytanka na dobranoc od stokarza

W tym tygodniu jako materiał dydaktyczny do dodatkowej lektury (tym razem słuchanej) polecam Wam wywiad z traderem @SimpelAlpha o tym, jak duzi chłopcy market make’ują krypto rynki, z pomocą półautomatycznych strategii: How Market Makers Trade?

Link do poprzednich artykułów z serii:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

stokarz czyta rynek 45
Komentarze (0)
Dodaj komentarz