Volkswagen najbardziej zadłużoną spółką świata

Volkswagen to najbardziej zadłużona spółka na świecie, której zobowiązania przekraczają dług RPA czy Węgier.

Volkswagen najbardziej zadłużony na świecie

Z zadłużeniem w wysokości 192 miliardów dolarów, niemiecki gigant motoryzacyjny Volkswagen Group jest najbardziej zadłużonym przedsiębiorstwem na świecie. Widać to na nowej infografice z Kryptoszene.de. Ich góra długów jest porównywalna z zadłużeniem całych narodów, takich jak RPA czy Węgry. Wszystko to pomimo faktu, że firma z Wolfsburga jest wysoce rentowna i ma drugą najwyższą marżę EBIT wśród wszystkich grup motoryzacyjnych.

Jak pokazują dane „Corporate Debt Index”, dwie inne niemieckie grupy motoryzacyjne, oprócz Volkswagena, należą do dziesięciu firm o najwyższym zadłużeniu: Daimler i BMW mają zadłużenie w wysokości odpowiednio 151 i 114 miliardów dolarów. Analiza danych finansowych 900 największych spółek pod względem kapitalizacji rynkowej pokazuje, że spółki amerykańskie są obciążone największym zadłużeniem ogółem, podczas gdy Niemcy i ich siedziby zajmują drugie miejsce.

Infografika

Cała infografika, która jest omawiana w tym wpisie jest dostępna tutaj. Ze względu na jej spory rozmiar będziemy omawiać jedynie jej wycinki.

Zadłużenie

Jak widać poniżej Volkswagen to najbardziej zadłużona spółka świata z prawie 200 miliardami długów. Druga w kolejności AT&T (potężna amerykańska korporacja z sektora telekomunikacji) ma 176 mld USD długów, a trzeci Daimler 151 mld USD. Warto zauważyć, że w top 10 najbardziej zadłużonych firm świata znajdziemy aż 5 producentów samochodów.

Kryptoszene

Ojczyzna długu

Najbardziej zadłużone spółki świata znajdują się w USA, kolejne lokacje to Niemcy, Japonia, Wielka Brytania i Francja. Co ciekawe nie znajdziemy tu Chin, które wielokrotnie były atakowane za fałszowanie danych finansowych.

Kryptoszene

Marża

Pomimo bycia najbardziej zadłużoną firmą świata, grupa Volkswagen ma też drugą najwyższą marżę zysków przed opodatkowaniem: ponad 7%. Króluje Toyota (8.4%), a za nimi BMW (6.8%). Rozstrzał jest dość duży, ponieważ Nissan ma zaledwie 0.5% marży, czyli 17 razy mniej niż Toyota.

Kryptoszene

Sprzedaż

Wraz z wzrastającym zadłużeniem rośnie także sprzedaż Volkswagena. A prawie ¾ sprzedaży to samochody osobowe. Następnie mamy usługi finansowe, samochody firmowe i energetykę.

Kryptoszene

Innowacje

Sceptycy zadłużenia Volkswagena może zostaną przekonani przez fakt, iż jest to najbardziej innowacyjna spółka motoryzacyjna świata. Drugie miejsce okupuje Daimler, a trzecie BMW. Ciekawie na 4 miejscu dopiero znalazła się bardzo modna Tesla, uważana przez wielu za króla innowacyjności.

Kryptoszene

Finansowy Krytyk

Komentarze