Rewolucja aut elektrycznych | Zobacz, co przygotowało BMW!

Samochody spalinowe są ulepszane, odkąd zastąpiły powozy konne. Jednak obecne możliwości sprawiają, iż główne koncerny próbują swoich sił w branży aut elektrycznych. Dzisiaj przyjrzymy się, co przygotowały BMW oraz Koenigsegg…

W moim ostatnim artykule dotyczącym historii aut elektrycznych przedstawiłem rozwój branży elektryków w ciągu poszczególnych lat. Takim oto sposobem doszliśmy do lat obecnych i tego, co mają do zaoferowania współczesne koncerny motoryzacyjne.

Prezentacja BMW I4 Concept

Całkiem niedawno, dokładnie na początku marca 2020 roku, odbyła się prezentacja w pełni elektrycznego modelu BMW I4. Oczywiście jest to concept, ale koncern obiecuje, że dany model będzie produkowany od 2021. Jak dobrze sobie przypomnimy, to BMW w 2014 roku zaprezentował model BMW i8. Co prawda nie był on w pełni elektryczny, ale wyglądem wyprzedził konkurencje o co najmniej 10 lat. Tak samo może być w przypadku BMW I4, zaprezentowane auto może okazać się istnym fenomenem.

BMW I4 Concept, Rewolucja aut elektrycznych, Źródło : BMWi yt.com

Przyjrzyjmy się specyfikacji  :

 • Moc 530 KM
 • Napęd RWD (Na tylną oś)
 • Zasięg nawet do 600km !!!
 • Przyśpieszenie 0-100 km/h w 4s. 
 • Wnętrze live cockpit z zaokrąglonym ekranem 
Auto elektryczne
BMW I4, auto elektryczne, źródło BMW.com

Śmiało można stwierdzić, że BMW I4 jest autem nietuzinkowym i jeśli w rzeczywistości będzie się ono tak prezentować, jak twierdzi producent, to może sporo namieszać w branży elektryków. Cena samochodu jest jeszcze nieokreślona, ale można stwierdzić, że wersja podstawowa będzie zaczynała się w okolicach 200 tys. zł.

Wyrównana walka w branży elektryków, Europa vs. Ameryka

Bawarski koncern zaprezentował powyższy model w celu konkurencji z Teslą model 3. Nie od dziś wiadomo, że Stany Zjednoczone są wyznacznikiem trendów, które z czasem przychodzą do Europy. Tym razem jednak pewien Szwed jest nie o krok przed USA, ale można śmiało powiedzieć, że wyprzedził je o dobre kilkanaście. Następnym autem, któremu się przyjrzymy, jest Szwedzka marka Koenigsegg, która zaprezentował niedawno swój najnowszy „ekonomiczny” Mega GT. Należy wspomnieć, że jest to pierwszy na świecie Mega GT oraz pierwszy na świecie 4 miejscowy Koenigsegg.

Nowe Mega GT z silnikami elektrycznymi…1700km !!

Stosunkowo niedawno, bo 3 marca 2020 roku, został zaprezentowany samochód, którego nikt się nie spodziewał, a na pewno nie z takimi parametrami !!!

Koenigsegg Gemera, to o nim mowa …

Koenigsegg Gemera to właśnie ten model szwedzkiego producenta jest największym zaskoczeniem dla wszystkich fanów motoryzacji. Na samym początku przyjrzyjmy się trochę bliżej samej marce.

Koenigsegg jest to szwedzka marka założona w 1994 roku przez Christiana von Koenigsegga. Od początku istnienia marki, jej głównym założeniem było zbudowanie najszybszego seryjnie produkowanego super samochodu. Auta te są w całości wykonane z włókna węglowego, włącznie z felgami. W przeciwieństwie do Bugatti, w autach Koeningsegga stosowano do tej pory silniki V8 z podwójnym doładowaniem.

Przechodząc już do modelu zaprezentowanego 3 marca, naszym oczom ukazuje się 4 miejscowy super GT, który łamie wszystkie możliwe uprzedzenia. Co dokładnie … ?

Koenigsegg Gemera, Wspierany silnikami elektrycznymi , Źródło Koenigsegg YT.com

Specyfikacja tego modelu :

 • 3 silniki elektryczne 
 • Zasięg na baterii wynoszący 50km 
 • 3 cylindrowy silnik o pojemności 1997cm3
 • Moc 1700km 
 • Prędkość maksymalna 400 km/h
 • 4 pełnowymiarowe miejsca !
 • Przyśpieszenie 0-100 km/h w 1,9s
 • Ma powstać tylko 300 egzemplarzy

Auto jest istnym zaskoczeniem i wielu sceptyków przeciera oczy ze zdumienia, że auto z takimi parametrami może w ogóle istnieć. Tymczasem Koenigsegg wykonał wspaniałą pracę, bo ich silnik został rozłożony na części pierwsze, całkowicie przeprojektowany i bez zbędnego obciążenia w połączeniu z 3 silnikami elektrycznymi jest w stanie wygenerować tak ogromną moc. Cena auta oscyluje w granicy 1 mln Euro, a zamówienia można już składać. 

Już w za 2 tygodnie przyjrzymy się nieco bliżej autom elektrycznym i porównamy je z autami spalinowymi.

Komentarze