Najszybsze samochody świata | Czy Bugatti jest najszybsze ?

Ponad 100 lat temu, najszybsze samochody osiągały ledwo co 100 km/h. Już wtedy ta prędkość powodowała zawrót głowy, ale też i uśmiech na twarzy kierowcy. Obecnie 400 km/h wywołuje takie emocje, ale tylko niewiele aut potrafi tak szybko jechać. Sprawdźmy zatem, czy Bugatti jest nadal najszybszym autem świata !?

Ostatni artykuł motoryzacyjny (możecie go przeczytać tutaj) przyjął się bardzo dobrze, a wielu z Was zaintrygował temat Koenigsegga. Nie zastanawiając się ani chwili dłużej, postanowiłem przygotować dla was zestawienie najszybszych samochodów świata. Dodatkowo przygotowałem krótkie przypomnienie o historycznych rekordach, które są aktualne.

Najszybsze samochody – jak to się zaczęło…

Przenieśmy się zatem do roku 1898. Nie, to nie pomyłka. Jest końcówka XIX wieku, przemysł motoryzacyjny się rozwija, a kierowcy odkrywają nowe uczucie związane z prędkością. Każdy pragnął przełamywać bariery, a w tamtych latach najważniejszą barierą była prędkość 100 km/h. Pierwszym pojazdem, który tego dokonał był La Jamais Contente… i był autem elektrycznym. W 1898 roku został pobity rekord, który napędził inżynierów do szukania nowych rozwiązań. Każdy chciał przekroczyć kolejną setkę jako pierwszy.

Najszybsze samochody Świata
La Jamais Contente – pierwszy na świecie pojazd, który pokonał barierę 100 km/h.

Najszybsze samochody świata – 200 km/h Pokonane !!

Kolejnym historycznym momentem jest rok 1906, w tym roku po raz pierwszy została przekroczona prędkość 200 km/h. Kierowca Fred Mariott, pierwszy człowiek, który jechał z prędkością 200 km/h, pędził nieświadomy pokonania nowej bariery w aucie parowym. O tym rekordzie dowiedział się dopiero po ukończonym wyścigu. Jednak nie udało się mu tego powtórzyć, gdyż pojazd parowy uległ zniszczeniu. Oficjalnie rekord 200 km/h został pobity w 1924 roku.

Pierwszy pojazd drogowy, który przekroczył barierę prędkości 200 km/h.
Fred Marriott za kierownicą wozu Stanley Rocket. Pierwszy pojazd drogowy, który przekroczył barierę prędkości 200 km/h.

Czy Bugatti jest najszybsze ?

Następnym rekordem było 330 km/h pokonane w 1927 roku. Należy wspomnieć, że rekord ten został pobity przez specjalnie zaprojektowany pojazd. Przez następne lata, auta z silnikami odrzutowymi biły kolejno 400, 600, 900 km/h. W końcu, w roku 1997 roku pojazd Thrust SSC pędził z prędkością 1227 km/h. To oznacza, że przełamał barierę dźwięku… Coś nieprawdopodobnego, a to wszystko w latach 90. Prędkości pokonane w XX wieku przyprawiają o zawrót głowy, ale należy wziąć pod uwagę fakt, iż nie są to auta produkowane seryjnie. Ponadto są wyposażone w silniki odrzutowe.

Thrust SSC najszybszy pojazd lądowy, jedyny który pokonał barierę dźwięku.

Najszybsze seryjnie produkowane samochody świata…

Jeśli pomyślimy o szybkim samochodzie, to każdemu przychodzi na myśl Lamborghini lub Ferrari, to jest prawda, jednak nie są one najszybsze. Auta takie jak Ferrari, Lamborghini, Porsche już w latach 80 XX wieku rozpędzały się do prędkości 300 km/h. Dlatego też inżynierowie zaczęli pracę nad autem seryjnie produkowanym, które pokona 400 km/h. W ten sposób do walki o najszybsze masowo produkowane auto dołączył Koenigsegg, Hennessey i SSC.

Pierwszy sukces Bugatti – 400 km/h !!

Tak w 2005 roku Bugatti Veyron osiągnął prędkość 408 km/h. Bugatti było wyposażone w silnik W16 i miał 1001 KM. Jest to pierwszy masowy samochód, który miał ponad 1000 koni mechanicznych. Bugatti stawiało na dużą pojemność silnik, a to oznaczało dużą wagę. Konkurenci za to stawiali na lekkość.

Wersja Super Sport modelu Veyron jest jednym z najszybszych dopuszczonych do ruchu ulicznego samochodów osobowych na świecie, zmierzona prędkość maksymalna wynosi 431,072 km/h.
Bugatti 16.4 Veyron. Podstawowa wersja pojazdu osiągnęła prędkość 408,47 km/h


Pokonanie bariery 400 km/h to przełomowy moment nie tylko dla marki, ale również dla konkurentów, gdyż to właśnie oni dostali zastrzyk motywacji, o którym nawet wcześniej nie myśleli.
Pierwsze 10 lat XXI wieku to przepychanka między Bugatti, SSC, Koenigsegg i Hennessey. Walczyli oni o każdy 1 km/h. Kiedy wydawało się, że Koenigsegg z prędkością równą 446 km/h wyznaczył granicę, tak 2 lata później Bugatti z modelem Chiron Sport pokonał 490 km/h. Koenigsegg stawia tylko i wyłącznie na lekką konstrukcję oraz wykorzystanie silników elektrycznych, za to Bugatti na ogromną pojemność silnika. Każdy wie, że masa jest przeciwnikiem prędkości, ale w branży motoryzacyjnej nie zostało to ostatecznie potwierdzone.

Najszybszy samochód Świata, Bugatti jest najszybsze !

Bugatti Chiron Sport – 490km/h . Najszybszy samochód Świata

Jak długo Bugatti będzie najszybszym samochodem ?

Obecnie najszybszym autem oficjalnie jest Bugatti Chiron Sport Longtail. Wyposażony w silnik W16, 1500 KM, waży 1995kg. Należy wspomnieć, że Koenigsegg również posiadaczem rekordu, którego nie jest w stanie pobić nawet Bugatti. Mianowicie, model Agera RS posiada rekord 0 – 400 – 0. To oznacza, najszybciej rozpędza się do prędkości 400 km/h i następnie najszybciej hamuje do prędkości 0 km/h. Koenigsegg nie zadowala się jedynie rekordem 0 – 400 – 0. Już podczas targów w marcu 2020 roku, zapowiedział, że model Jesko Absolut został stworzony tylko po to, by przebić barierę 500 km/h.

Koenigsegg Jesko Absolut: Prawdopodobnie najszybsze auto na świecie
Koenigsegg Jesko Absolut: Prawdopodobnie najszybsze auto na świecie

Tak wygląda zestawienie najszybszych aut na świecie. Mam nadzieję, że taki format przypadnie Wam do gustu, a może już niedługo będziemy pisać o kolejnym rekordzie świata. Jak myślicie ?

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!