VanEck przepowiada przyszłość rynku kryptowalut dla roku 2023. Zestawienie 11 najważniejszych punktów

Jeden z większych gigantów inwestycyjnych oferujący ETF’y, podzielił się we wtorek (13.12) swoimi przepowiedniami na temat przyszłości rynku kryptowalut w roku 2023. Autorem-wróżbitą, podpisującym się pod kluczowymi punktami raportu jest Matthew Sigel, Kierownik Badań Aktywów Cyfrowych (Head of Digital Assets Research) w VanEck. Generalne przesłanie jest takie, że w pierwszym kwartale krypto-zima się pogłębi, aczkolwiek VanEck, pomimo prognozowanej dużej zmienności rynku i turbulencji, nie traci wiary w przyszłość rynku kryptowalut i w żadnym wypadku nie uważa, że „krypto się skończyło”.

Oto 11 wróżb Matthew Sigela z VanEck:

1. Bitcoin w pierwszym kwartale spadnie w okolice 10-12 tys. dolarów i wywoła bankructwo dużych firm górniczych, wyznaczając tym samym ostateczne dno obecnej krypto-zimy.

Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej i spadek opłacalności wydobycia Bitcoina, VanEck przewiduje, że wiele firm wydobywczych będzie zmuszonych do restrukturyzacji, fuzji lub ogłoszenia bankructwa. Co więcej, przegrana Ripple (XRP) w trwającym wieczność procesie z SEC (za chwilę więcej o tym) zbiegnie się prawdopodobnie z ostatecznym spadkiem ceny BTC.

2. W drugiej połowie roku 2023 Bitcoin urośnie do 30 tys. dolarów – wszystko dzięki mniejszej inflacji, poluzowaniu sytuacji na rynkach energii i możliwemu rozejmowi na Ukrainie.

Ten moment może być także początkiem nowej hossy. Brutalny rynek niedźwiedzia w roku 2022 doprowadził do upadku wielu dużych firm i druzgocącego spadku nastrojów, a co za tym idzie potrzeba czasu, by wszystko wróciło na właściwe tory. VanEck uważa, że na rynkach rozwiniętych, Bitcoin będzie postrzegany jako dobry „magazyn wartości” (store of value) i zabezpieczenie przed inflacją M2, a nie jawną inflacją CPI.

3. Instytucje finansowe dokonają tokenizacji aktywów off-chain o łącznej wartości przekraczającej 10 mld dolarów.

Instytucje zaczną wykorzystywać blockchain w celu uproszczenia przechowywania i rozliczania, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów dla klientów. KYC/AML zostanie włączone przy użyciu protokołów tożsamości i podsieci/aplikacji z uprawnieniami. MakerDAO ma już plany zainwestowania 1 mld dolarów w amerykańskie bony skarbowe i inne papiery wartościowe z pomocą BlackRock i Coinbase. Zdaniem VanEck, z blockchainów typu open-source, które będą wykorzystywane przez wspomniane instytucje, najlepiej wypadają Ethereum, Polygon, Avalanche, Polkadot i Cosmos.

Sprawdź też: Porady Wilka z Wall Street w kwestii krypto

4. Brazylia stanie się jednym z najbardziej przyjaznych krajów dla kryptowalut na świecie i „ztokenizuje” część długu państwowego na blockchainie.

Ameryka Łacińska odnotowuje najszybszą obecnie adopcję kryptowalut, a Brazylia będzie na tym polu przodować i jako pierwsza na świecie (prawdopodobnie) zacznie tokenizować dług państwowy.

5. Twitter zaoferuje możliwość płatności przy pomocy „państwowych licencji pieniężnych” i zacznie bezpośrednio konkurować z Venmo i Cash App.

Obecnie Twitter oferuje płatności ograniczone jedynie do napiwków typu peer-to-peer, w tym w sieci Bitcoin Lightning, co nie spotkało się dotychczas ze zbyt entuzjastycznym odbiorem społeczności. VanEck przewiduje, że Elon Musk wdroży funkcje płatności zbliżoną do WeChat Pay, która pozwoli konsumentom płacić handlowcom za usługi. Wg New York Times, Twitter złożył w listopadzie dokumenty rejestracyjne do Financial Crimes Enforcement Network (finCEN) w Departamencie Skarbu, by utorować sobie drogę do przetwarzania płatności.

Na marginesie i od siebie dodam, że Elon Musk powtarzał w kilku wywiadach, że jego głównym celem jest ułatwienie Twitterowym twórcom monetyzowania swojej aktywności i twórczości.

6. Naród, prawdopodobnie któryś z dużych eksporterów ropy naftowej ogłosi, że dodaje Bitcoina i inne cyfrowe aktywa do swojego suwerennego funduszu majątkowego.

Autor/rzy raportu twierdzą, że „słyszeli z pierwszej ręki od wielu krypto firm, że suwerenne fundusze majątkowe Arabii Saudyjskiej już wydobywają Bitcoina.” Ponadto rosyjscy urzędnicy rządowi jasno określili zamiary uregulowania transgranicznego handlu aktywami kryptograficznymi, a Sberbank zintegrował niedawno swoją blockchainową platformę z MetaMask i siecią Ethereum. Jakby tego było mało, Rosjanie rzekomo agresywnie wykupują koparki ASICS.

7. Nowy, zdecentralizowany stablecoin osiągnie kapitalizację rynkową na poziomie 1 mld dolarów.

W VanEck wierzą, że pomimo upadku Luny i UST (i depegu USDD o czym nie wspominają, a co jest faktem od ponad miesiąca – polecam sprawdzić kto jeszcze nie wiem), algorytmiczne „stablecoiny” nadal będą wprowadzane na rynek w roku 2023. Nowe instrumenty tego typu mają opierać się na arbitrażu i polityce pieniężnej kierowanej przez społeczność oraz wykorzystywać strategię nadmiernego zabezpieczenia.

8. Ripple przegra z SEC niekończący się i trwający wieczność proces sądowy.

Choć Ripple (XRP) posiada wsparcie dużych graczy rynku krypto, tak VanEck uważa, że w oparciu o ustanowiony niedawno precedens (SEC wygrało sprawę przeciwko firmie wydawniczej opartej o blockchain – LBRY), sąd przyzna wygraną SEC’owi i uzna Ripple (XRP) za niezarejestrowany papier wartościowy. Szefowie Ripple (XRP) zapowiedzieli, że w przypadku przegranej, firm przeniesie się do innego kraju.

9. Gary Gensler poda się do dymisji, a jego miejsce zajmie Cezary Graf.

Żart. W VanEck przewidują, że Gensler rzeczywiście ustąpi ze stanowiska, gdyż jego propozycje przepisów nie zyskują szerokiego poparcia, a SEC pod jego wodzą przekłada w nieskończoność decyzje w sprawie ETF’ów typu Spot na Bitcoinie. To zgadzałoby się także ze średnią kadencją przewodniczącego SEC, która od roku 1934 wynosi 2,75 roku. Co więcej, potencjalne zwycięstwo SEC nad Ripple (XRP) zapewniłoby Gary’emu odejście z twarzą.

10. Łączna miesięczna liczba graczy w web3 wzrośnie z 2 mln do 20 mln w miarę pojawiania na rynku gier poważnych gier.

Zdaniem VanEck, luki w kategoriach pomiędzy grami tradycyjnymi i tymi opartymi o blockchain tworzą dużą, niewykorzystaną przestrzeń dla potencjalnego wzrostu. Te drugie mają dawać nieistniejącą dotychczas możliwość przenoszenia przedmiotów i zasobów pomiędzy poszczególnymi grami.

11. Ethereum umożliwi wypłaty z Beacon Chain.

Umożliwienie wypłacania środków z Beacon Chain doprowadziłoby do zwiększenia zaangażowania użytkowników w protokół, a co za tym idzie, roczne stopy procentowe za staking ETH mogłyby wzrosnąć nawet do 25%.

Link do oryginału znajdziecie >tutaj<.

Czytaj też: Nigeria przykręca śrubę i zmusza obywateli do używania CBDC

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze