Abucoins

Bitmarket
blockchain
Blockchain

Blockchain wprowadzany przez irlandzkie banki

Największe banki w Irlandii: Ulster Bank, grupa Allied Irish Banks, PTSB oraz firma Deloitte zajmująca się audytem finansowym testują właśnie nowy projekt płatności bankowych oparty o technologię blockchain. Banki chcą w ten sposób zwiększyć wydajność oraz bezpieczeństwo transakcji.

Projekt nowego systemu płatności nosi nazwę Project GreenPay. Został zaprojektowany przez Royal Bank of Scotland, do którego należy między innymi wcześniej wspomniany Ulster Bank. Jest on obecnie testowany w laboratoriach firmy Dogpatch Labs w Dublinie, przechodzi testy stabilności i wydajności. Według doniesień jest w stanie przekazywać płatności w czasie poniżej 10 sekund przy bardzo dużym obrocie.

„Gdy zobaczyliśmy że system działający w Royal Bank of Scotland posiada takie możliwości, postanowiliśmy użyć tej platformy w Irlandii”,
„Potencjał blockchain pozwala na usprawnienia w wielu branżach dla dobra klienta a my badamy jak możemy wykorzystać ją w sektorze finansowym”

powiedział Ciarán Coyle, dyrektor administracyjny Ulster Bank

Dzięki technologii blockchain banki chcą usprawnić oraz zabezpieczyć swój system. Transakcja zapisana w całym łańcuchu bloków nie może zostać już zmieniona albo usunięta przez osoby trzecie co znacząco podnosi bezpieczeństwo. Jednocześnie zautomatyzowane transakcje pozwalają na szybki transfer środków bez konieczności posiadania scentralizowanego systemu. Wystarczy, żeby taka transakcja została zaakceptowana przez ogół sieci.

David Dalton dyrektor działu usług finansowych firm Deloitte powiedział:

„Wierzymy, że zaadoptowanie blockchain odbędzie się szybciej niż przewidywano ale brak aktywnej i dobrze przygotowanej strategii banków oraz ubezpieczycieli może uniemożliwić wprowadzenie innowacji, które ta technologia umożliwia.”

Źródło irishtimes.com
Irlandia nie jest pierwszym krajem który wprowadza technologię blockchain do swoich finansów. Wcześniej platformę płatniczą opartą o łańcuch bloków zaprezentowano np. w Dubaju. Możliwe, że wprowadzenie tej technologii do systemu bankowości będzie krokiem do tego, żeby Irlandia, podążając śladem Japonii czy Australii stała się kolejnym państwem uznającym Bitcoin jako oficjalny i legalny środek płatności.

 

Rafał Żuchnik

 

Podziel się:

Kantor bitcoin bez rejestracji

Blog Prezesa

Ten artukuł ma 6 komentarzy

 1. globtroter Reply

  Aż miło czytać o kolejnych wdrożeniach blockchainu na świecie, pozostaje tylko czekać aż Polska otworzy oczy na możliwości jakie to daje

 2. krypciak Reply

  Blockchain podbija świat 😀

 3. zosiak Reply

  No właśnie, a co u nas?

 4. Pingback: Pizza za 10000 Bitcoin – to już 7 lat | BitHub.pl

 5. Pingback: Chińskie banki testują technologię blockchain | BitHub.pl

 6. Pingback: Goldman Sachs skłania się ku technologii blockchain | BitHub.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *