Optymalizacja kosztów gospodarstwa – wywiad z założycielem firmy Chainers Group
Naszym i Państwa gościem jest Michał Stryjewski, który razem z Bartłomiejem Sitek założył elbląskie Centrum Biznesowo-Szkoleniowe Chainers Group. Michał Stryjewski jest również założycielem UNLIMITED (na co dzień zajmującym się m.in. dystrybucją urządzeń do automatycznego przetwarzania danych ze świata) razem z Bartłomiejem są twórcami innowacyjnego projektu dzięki, któremu możliwa jest optymalizacja kosztów prowadzenia działalności oraz gospodarstw domowych.
Na czym dokładnie polega Wasz autorski projekt?
Michał Stryjewski: Polega na instalacji urządzeń do automatycznego przetwarzania danych pod istniejącą infrastrukturę cieplną. Instalacja ta odbywa się przy wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych lub innych alternatywnych źródeł pozyskania energii. W dalszej kolejności polega na sprzedaży mocy obliczeniowej. To znacznie przyczynia się do redukcji kosztów.
Czyli z Waszą pomocą mining może stać się znowu opłacalny w tych trudnych dla górników czasach?
M.S: Oczywiście, poprzez korzystanie z alternatywnych źródeł energii oraz wykorzystanie ciepła, które wytwarzane jest za darmo przez koparki.
Skąd pomysł na coś takiego?
M.S: Od 2006 roku ceny prądu w Europie wzrosły o ponad 40%! Co więcej, według najnowszych danych w tym momencie Polska ma najdroższy prąd w Unii Europejskiej, znajduje się na samym szczycie listy. Z tego właśnie powodu zrodził się nasz pomysł. Chcieliśmy wyjść naprzeciw potrzebom Polaków. Staraliśmy się znaleźć rozwiązanie, które pozwoli na optymalizację kosztów- udało się! 😉
Infografiki:
źródło: wysokienapiecie.pl
Czy wiadomo co było powodem takiego wzrostu cen prądu i czemu w Polsce jest taki drogi prąd?
M.S: W głównej mierze to państwo odpowiedzialne jest za tak wysokie rachunki za prąd, gaz czy inne towary. I nie zapowiada się na poprawę sytuacji. Z jednej strony UE wprowadza różnego rodzaju przepisy (np. ograniczenia w emisji dwutlenku węgla, zwiększenie udziału energii odnawialnej czy minimalna wysokość podatku VAT), co generuje znaczne koszty. Z drugiej zaś strony nasze państwo utrzymuje państwowe nieefektywne monopole, które ze względu na brak konkurencji na rynku nie kwapią się do obniżania cen za swoje usługi. [1]
Dla kogo kierujecie swoje usługi?
M.S: Projekt skierowany jest tak naprawdę do każdego, zarówno osób fizycznych jak i przedsiębiorstw. Jednak głównym odbiorcą są przedsiębiorcy zajmujący się wytwarzaniem energii elektrycznej np. elektrownie wiatrowe, wodne czy biogazownie. Oferta zainteresować może również przedsiębiorców przemysłowych, dysponujących możliwością zaoferowania niskiej ceny za energię elektryczną, co znacząco wpływa na wzrost rentowności inwestycji.
Jakie korzyści daje projekt?
M.S: Przede wszystkim redukcja kosztów! Nasz innowacyjny system zapewnia maksymalne obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej oraz cieplnej. Kupując prąd w elektrowniach płacimy za niego teraz 60-70gr za kWh. Jeśli wytwarzamy go sami, przy zastosowaniu naszego systemu, jest znacznie tańszy. Kolejnym, bardzo ważnym aspektem jest pozytywny wpływ na środowisko. Przyczyniamy się do zwiększenia procentu energii odnawialnej, a tym samym oczyszczamy środowisko. Co równie ważne- uniezależniamy się od Rosji- sami jesteśmy sobie elektrownią.
Ile w takim razie może zaoszczędzić średnio przeciętne gospodarstwo albo przedsiębiorstwo? Ile może kosztować prąd, który sami wytwarzamy?
M.S: Klient, jeśli zamontuje panele słoneczne, może zaoszczędzić ok. 75% na prądzie. Dodatkowo 1,2 kW energii elektrycznej zużytej do weryfikacji transakcji na sieciach blockchain zamieniane jest na 0,8 kW energii cieplnej. Tę ostatnią wykorzystuje się do ogrzania wody czy podłogi.
Jakie sieci blockchianowe macie na myśli ?
M.S: Bardzo zróżnicowane, w zależności od modelu urządzenia. Natomiast najbardziej popularne sieci to Bitcoin, Ethereum, Zcash, Dash czy Monero. Jest również bardzo wiele niszowych tokenów, które także posiadają własne sieci blockchain. Przykładem technologii, która rozwija się w zaskakującym tempie jest np. Tron (TRX) czy Cardano (ADA). Zespoły deweloperskie tychże projektów liczą już ponad sto osób i co dzień pracują nad tym by je ulepszyć!
Rozumiem zastosowanie Bitcoina ale Cardano jest opate na PoS jak zamierzacie wykorzystać ten protokół?
M.S: Projektu takiego jak Cardano nie jesteśmy w stanie wydobywać koparką bezpośrednio w sieci jej ‘blockchainów’, natomiast jesteśmy w stanie połączyć się z jej pool’em. Pool ten wydobywa wszystko co opłacalne w danym algorytmie. Dla przykładu- X11 kopie Dash’a, ale pool tę kryptowalutę zamienia nam automatycznie na Cardano (lub Trona). W związku z tym teoretycznie jesteśmy w stanie pozyskać taką kryptowalutę. My natomiast przy okazji wcześniejszej odpowiedzi mieliśmy na myśli to, że technologia ta rozwija się w tak zaskakująco szybkim tempie, a nie to, że właśnie wspomniane kryptowaluty chcemy kopać.
Od czego zacząć, jakie są koszta?
M.S: Przede wszystkim zaczynamy od bezpłatnego audytu przeprowadzonego w danym przedsiębiorstwie, gospodarstwie. Na audyt składają się planowane koszty inwestycji oraz planowany zwrot, wszystkie korzyści i zagrożenia związane z wdrożeniem nowych technologii. Dalsze koszta zależą od tego, gdzie zamierzamy wdrożyć system. Ceny inwestycji zaczynają się od 50,000 zł, a na ich koszt składa się m.in. zakup wyspecjalizowanego sprzętu.
Proszę rozszerzcie co znaczy specjalistyczny sprzęt?
M.S: Mamy tu na myśli wanny do chłodzenia urządzeń. W towarzystwie alternatywnego źródła energii wanny te sprawują się najkorzystniej. Ponadto specyfika urządzeń do automatycznego przetwarzania danych czyni je również urządzeniami specjalistycznymi, które wymagają serwisu i stałej obsługi.
Na czym polega taki audyt, co sprawdzacie? Jakie zagrożenia może za sobą nieść nowa technologia?
M.S: Taki audyt polega na dokładnej analizie identyfikacji projektu budowlanego, np. domu (metraż, rozmieszczenie i wielkość pomieszczeń, materiały, z jakich jest wykonany). Weryfikujemy również dotychczasowe faktury za prąd oraz ciepło.
W przypadku montażu fotowoltaiki weryfikujemy i mierzymy powierzchnię możliwą do wykorzystania przez ogniwa słoneczne (nie w każdej pozycji i nie na każdym dachu możliwe jest ich zamontowanie).
Fotowoltaika oraz pompy ciepła są coraz popularniejszym jak wygląda wasza oferta dla klientów, którzy już posiadają taką infrastrukturę?
M.S: To znacznie ułatwia zadanie, a przede wszystkim ogranicza koszta instalacji pompy ciepła czy fotowoltaiki.
Czy przyjmujecie płatności kryptowalutami?
M.S: Tak, przyjmujemy płatności również kryptowalutami.
- Rozmawiał Janusz Zieliński
kontakt do nas:
mail: [email protected] lub [email protected]
tel. 572-182-202
facebook: ChainersGroup, UnlimitedMiners