#NiedzielnyWywiad. Globalna sieć obliczeniowa

Rynek chmur obliczeniowych zdominowany jest przez czterech graczy, którzy potrafią zahamować konkurencję i zapobiec wejściu nowych firm na rynek. IAGON jest jednak w stanie współzawodniczyć z tymi gigantami dzięki integracji niewykorzystanych zasobów pojedynczych urządzeń w ramach jednej sieci – mówi Dr Navjit Dhaliwal, CEO w IAGON, w #NiedzielnyWywiad Bithub.pl.

W jaki sposób sztuczna inteligencja (AI) i blockchain są ze sobą powiązane?

Navjit Dhaliwal: W przypadku platformy IAGON ta kwestia ma dwa aspekty: 1) w jaki sposób blockchain może wspomagać AI i 2) w jaki sposób AI może wspomagać blockchain oraz usługi chmurowe. Technologia IAGON integruje „górników” wspierających swoją mocą obliczeniową (magazynowanie danych, CPU, GPU, serwery, centra danych) sieć centralną. Użytkownicy mogą ją wykorzystać, płacąc górnikom za udostępniane przez nich zasoby. Rezultatem tej współpracy jest zdecentralizowana chmura, która działa jako superkomputer i przynosi szereg korzyści jej uczestnikom.

Obecnie firmy rozwijające AI zakupują moc obliczeniową od scentralizowanych usługodawców, takich jak Amazon Web Services (AWS), płacąc za to wysokie stawki. Naszym celem jest rozwijanie zdecentralizowanej platformy w celu wsparcia rozwoju AI i operacji na Big Data, obniżenie kosztów związanych z tymi procesami oraz stymulowanie innowacyjności w tych obszarach

Chcecie stworzyć globalny superkomputer zasilany przez AI i blockchain. Na czym konkretnie polega ten projekt?

ND: Głównym zamierzeniem IAGON jest chęć zrewolucjonizowania rynku usług chmurowych i sieciowych. Chcemy to osiągnąć, oferując usługi w ramach zdecentralizowanej sieć przeznaczonej do przechowywania i przetwarzania danych. Dzięki połączeniu niewykorzystanej pojemności serwerów i mocy obliczeniowej inteligentnych urządzeń osobistych w ramach jednej sieci możemy stworzyć superkomputer i super-centrum danych.

Rozwiązanie opracowane przez Iagon opiera się na połączeniu wielu serwerów i inteligentnych urządzeń przez wykorzystanie ich wolnej przestrzeni do magazynowania fragmentów plików w warunkach anonimowości i najwyższego poziomu zabezpieczeń oraz ich procesorów w momencie, gdy nie są używane przez właścicieli tych urządzeń i kiedy można przydzielić im określone zadania.

Oparcie przetwarzania danych na technologii blockchain/tangle zapewnia pełne bezpieczeństwo zarówno górnikom, jak i użytkownikom. Gwarantuje im anonimowość i zachowanie prywatności, a także całkowitą integralność procesów oraz plików przesyłanych, magazynowanych i przetwarzanych w ramach sieci IAGON.

Jakie konkretnie funkcje i zabezpieczenia posiada IAGON?

ND: Chmura obliczeniowa to nowy paradygmat przetwarzania danych, który umożliwia dostarczanie infrastruktury IT i oprogramowania jako usługi za pośrednictwem internetu. IAGON świadczy te usługi, wykorzystując szerokie możliwości AI w celu zapewnienia internautom dostępu do zdecentralizowanych aplikacji w wydajny i bezpieczny sposób. To rozwiązania łatwe w obsłudze i dostosowane do potrzeb zarówno klientów indywidualnych, jak i dużych przedsiębiorstw. Funkcje i właściwości naszej platformy są następujące:
– Przetwarzanie i magazynowanie danych w środowisku chmurowym.
– Pełne zabezpieczenie przetwarzanych i przechowywanych danych na blockchainie, dające stuprocentową gwarancję odporności na ataki hakerskie.
– Funkcjonowanie sieci przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.
– Zaangażowanie dużej liczby użytkowników i górników w celu zapewnienia odpowiedniej ilości zasobów i klientów na nie.
– System tokenów kryptograficznych umożliwiający użytkownikom sieci realizację płatności za usługi. Tokeny mogą być sprzedawane i wymieniane na pieniądze za pośrednictwem giełd kryptowalutowych.
– Zintegrowanie zasobów magazynowych i mocy obliczeniowej dużej liczby inteligentnych urządzeń w ramach zdecentralizowanej sieci opartej na technologii blockchain.
– Unikalna, własnościowa, bezpieczna, kryptograficzna technologia służąca do przechowywania danych oparta na protokołach blockchain/tangle z wykorzystaniem shardingu.
– Zintegrowane i zdecentralizowane aplikacje działające w ramach jednej platformy, która jest w stanie zaspokoić potrzeby dowolnego rodzaju klienta od firmy z listy Fortune 500, przez MŚP, po osoby fizyczne.
– Górnicy osiągają zyski na platformie IAGON przez udostępnianie swoich zasobów magazynowo-obliczeniowych.
– Zintegrowane portfele kryptowalutowe, które pomagają w zarządzaniu transakcjami w ramach różnych zdecentralizowanych aplikacji.

Na rynku nie brakuje rozwiązań chmurowych. Czym odróżniają się te oparte na blockchainie od tych scentralizowanych?

ND: Rynek jest obecnie zdominowany przez czterech głównych graczy: AWS, Google Cloud, Microsoft i IBM. Wszyscy korzystają ze scentralizowanej i mniej godnej zaufania infrastruktury do przetwarzania i przechowywania danych. Ze względu na swoją oligopolistyczną dominację dostawcy ci wysoko ustawiają poprzeczkę cenową. Potrafią również zahamować konkurencję i zapobiec wejściu nowych graczy na rynek, wykorzystując zasięg swojej działalności i znaczące inwestycje w rozwój centrów danych, serwerowni, a także marketing. IAGON jest jednak w stanie konkurować z tymi gigantami dzięki zintegrowaniu niewykorzystanych zasobów pojedynczych urządzeń w jednej sieci i zaoferowaniu usług zdecentralizowanego przechowywania i przetwarzania danych za konkurencyjne stawki.

Czy blockchain w połączeniu z AI przyspieszy nadejście ogólnej sztucznej inteligencji (GAI) – tego apokaliptycznego tworu, którego wszyscy powinniśmy się obawiać?

ND: Ludzie generalnie postrzegają sztuczną inteligencję jako niepokojącą formę postępu technologicznego. Ponieważ działamy w obszarze AI i Big Data od kilku lat, możemy zapewnić, że sztuczna inteligencja zdolna jest doprowadzić do przełomowych odkryć i rozwiązań w dziedzinie badań i terapii medycznych, dostarczyć bezpieczniejszych samochodów autonomicznych (komputery popełniają mniej błędów i reagują szybciej niż ludzie), a nawet unowocześnić rolnictwo. To tylko kilka przykładów pozytywnego wpływu AI na naukę i technologię, dlatego jestem raczej optymistą jeśli chodzi o wpływ sztucznej inteligencję na nasze życie. Na jakimś etapie, gdy np. popularność zyskają roboty zasilane przez AI, zapewne niezbędne będzie wprowadzenie ram prawnych do odpowiedzialnego i bezpiecznego wykorzystania AI.

Rozmawiał Przemysław Ćwik
e-mail: p.cwik/at/bithub.pl

Komentarze