#NiedzielnyWywiad z Pawłem Drobkiem – twórcą Polcoina – „Chcemy odnieść sukces na polskim rynku”
O tym jak rodził się Polcoin, dlaczego tworzenie polskiej kryptowaluty ma sens, i co liczy się najbardziej w walce o klienta, mówi Paweł Drobek (login: pdrobek)
Polcoin powstał w 2014 roku i jest nazywany pierwszą polską kryptowalutą. Dzisiaj pracuje nad nią już trzeci zespół deweloperów. Skąd te zmiany personalne?
Polcoin pojawił się na rynku w styczniu 2014 roku i był wówczas pierwszym łańcuchem bloków udostępnionym szerszej publiczności. Co prawda w grudniu 2013 roku działał jeszcze inny produkt, ale nie trafiłem na żadne pozostałości po tej sieci. Dlatego pozwoliliśmy sobie nadać Polcoinowi etykietę „pierwszej polskiej kryptowaluty”. Niestety, twórcy pierwszego łańcucha bloków (wojenny i korekodwanny) popadli w konflikt. Doszło do utraty domeny polcoin.pl na rzecz osób trzecich.
Jak to się stało, że dołączyłeś do tej dwójki?
Wygrałem konkurs na opracowanie mechanizmu prezentującego podstawowe dane o sieci. Wkrótce po tym, na odejście zdecydował się korekodwanny, a wojenny zrzekł się na moją korzyść prawa do świadczenia usług. Pojawienie się drugiego zespołu można datować na moment, w którym rozpoczęła się odbudowa infrastruktury sieci, a więc 6 sierpnia 2014 g. 09:56:55, kiedy to nowy zespół na nowo obliczył hash bloku genesis. Jako, że twórcy Polcoina nie odpowiedzieli mi na pytania o łańcuch bloków, ogłosiłem więc, że konieczna jest jego przebudowa. I wtedy pojawiły się nowe osoby: silent odpowiedzialny za promocję w mediach społecznościowych, mkow oraz megaw, którzy sfinansowali odbudowę infrastruktury. Obecnie Polcoina tworzą: mkow, osoba, która prosi o nie podawanie danych na jej temat i ja.
Czy wdrażanie polskiej kryptowaluty ma sens? Po co traderom, czy przeciętnym klientom Polcoin?
Chcemy odnieść sukces w Polsce, chodzi też o to, by pokazać, że Polak potrafi. Nie mamy tak zasobnego budżetu, by konkurować z liderami rynku. Globalne mechanizmy nie są więc dla nas, aż tak bardzo istotne. Przejmując od wojennego elementy sieci, obiecałem troskę i zaangażowanie w projekt. Obietnica została złożona publicznie. I chociaż forum polmine.pl już nie istnieje, to czuję się zobligowany do jej wypełniania. Oczywiście, nie ukrywam tego, że byłoby miło odzyskać kilka procent z włożonego kapitału i z pracy jaką wykonuję. Ale nic na siłę.
Ale sytuacja na światowym rynku musi mieć znaczenie?
Zgadza się. Duży sens biznesowy ma dla nas obecna cena Bitcoina. Jak wiadomo jest ona dość wysoka i na wiele osób myślących o tym, by rozpocząć inwestowanie w kryptowaluty, może to działać zniechęcająco. By poznać zasady obowiązujące na rynku, jest więc potrzebny dość konkretny kapitał. A w naszym przypadku próg wejścia jest o wiele niższy. Wystarczy nawet 1 grosz, aby kupić monety Polcoin i wykonać swój pierwszy transfer. Na tą chwilę w sieci Bitcoin mediana opłaty transakcyjnej wynosi obecnie 36160 satoshi, czyli 1,6051zł.
Co wpływa na dzisiejszy kurs Polcoina?
Pozostawiam tą kwestię niewidzialnej ręce rynku. Jako zespół, nie posiadamy i nie będziemy posiadali tzw. market makerów, którzy aktywnie grają na innych kryptowalutach, na ich wzrost lub na ich spadek.
Największa siła i największa słabość naszego rynku?
Siłą polskiego rynku jest determinacja! Bez niej już większość osób należących do społeczności kryptowalut dałoby sobie spokój z tym tematem. Niestety, znaczna część osób zaczynających przygodę na rynku, nie ma podstawowej wiedzy technicznej i historycznej. Dlatego jest im ciężko. Weźmy na przykład pojęcie klucza prywatnego. Mało kto wie, co to jest i do czego służy. Jak w takim razie ktoś, kto chce zacząć inwestować, ma czuć się dobrze i bezpiecznie? Pewne znaczenie ma też niezbyt wysoki poziom języka angielskiego wśród potencjalnych klientów. Popularyzujemy więc ideę kryptowaluty, używając do tego ojczystego języka.
Eksplorer Polcoin
Co wymaga największego wysiłku, co nastręcza największych problemów w rozwoju lokalnej kryptowaluty?
Problemy pierwszego zespołu różniły się od problemów drugiego zespołu, a obecna sytuacja, to jeszcze inny kaliber. Odbudowanie zaufania, opracowanie portfela na Androida, nauka zarządzania infrastrukturą kopalni, odtwarzanie forum, to były główne wyzwania z jakimi zmagał się drugi zespół. My natomiast zmagamy się aktualizacją dotychczasowych usług, a także tworzeniem nowych, takich jak chociażby ticker z kursem PLC-PLN PLC-BTC. Dużego zaangażowania wymaga budowanie zaufania klientów, zdobywanie partnerów biznesowych. I bardzo ważne – przełamywanie oporu materii, który wywołują medialne „rewelacje”. Opinie w rodzaju „Bitcoin finansuje terroryzm”, czy „kryptowaluty to zło” przynoszą szkodę nam wszystkim. Jeżeli przeciętny przedsiębiorca natyka się na nie, to nic dziwnego, że temat kryptowalut chce omijać szerokim łukiem. Należy to ciągle mocno podkreślać: technologia łańcucha bloków jest etycznie neutralna.
Jesteście na czterech giełdach. Co ma znaczenie przy wchodzeniu na giełdę?
Wejście na giełdę (o ile dana giełda prowadzi nabór) polega na głosach społeczności – wówczas trzeba poruszyć wszystkie siły, by ludzie głosowali. Można też zapłacić – jakiś czas temu koszty oscylowały w granicach 2-3 BTC, ale ostatnio cena doszła do 5 BTC, i to bez gwarancji utrzymania na giełdzie (w przypadku nie spełnienia minimalnych progów transakcyjnych)
Pracujecie nad strategią zwiększania popytu na Polcoina?
Popyt na kryptowalutę jest uzależniony od informacji medialnych i sytuacji na rynku walut tradycyjnych. Jeżeli mamy do czynienia z negatywnymi informacjami dotyczącymi dolara, to w krótkim czasie można się spodziewać wzrostu na BTC i innych parach walutowych. Każda zła, lub nie do końca sprawdzona informacja medialna może powodować poważne konsekwencje dla małych graczy na rynku altcoinów. A do tego rynku należy przecież zaliczyć Polcoina.
Co pewien czas wykupujemy płatne reklamy na facebooku, planujemy też kampanię w adwordsach. Zależy nam na wysokich standardach obsługi klienta, pomagamy więc wszystkim, którzy się do nas zwracają. I to nawet wtedy, gdy prośby czy pytania dotyczą problemów innych łańcuchów bloków. Pochwalę się: pomogłem przy naprawieniu synchronizacji w łańcuchu UNO, stworzeniu kopalni dla PLNc oraz PCC (obecnie są wyłączone z uwagi na brak zainteresowania).
Masz już poczucie konkretnych sukcesów?
Sieć osiągnęła stabilność. Mamy szereg węzłów, które na stałe utrzymują konsensus sieci. Skupiamy się obecnie na rozwijaniu dotychczasowych usług i wdrażaniu nowych, jak chociażby moduł płatności do shopera. Mocno dbamy o polepszanie oferty i naszych usług. Poważnym krokiem było opracowanie modułu płatności za pomocą Polcoina dla sklepu PrestaShop.
Jak będzie wyglądał rynek kryptowalut na świecie w najbliższych latach?
Uważam, że rynek krypto będzie się rozwijał. Ostatnia informacja z rynku japońskiego, o akceptacji Bitcoina jako oficjalnego środka płatniczego, daje tej walucie ogromnego kopa. Sądzi się że do czerwca powstanie 260 tys. miejsc akceptujących płatności w BTC. Osłabienie dominującej pozycji BTC może nastąpić, tutaj nie widzę zasadniczego problemu. Cesarstwo Rzymskie też kiedyś miało wiecznie trwać, a skończyło marnie. Co nie zmienia faktu, że Bitcoin na trwałe napisał się w historii i tej zasługi mu nikt nie odbierze.
Rozmawiał Krzysztof Żurek
Do lektury kolejnego wywiadu zapraszamy w następną niedzielę.