Crypto@Cracow #8 – Blockchain Enterprise
Przed nami kolejne spotkanie z cyklu Crypto@Cracow. Odbędzie się ono 23 listopada o godzinie 19:00 w centrum konferencyjnym Orange Office Park Stanisława Klimeckiego 1 w Krakowie. Tematem przewodnim rozmowy będzie Director of Ecosystem at Hyperledger.
Na ósmym już spotkaniu oprócz teamu Crypto@Cracow wystąpi gościnnie również Marta Piekarsa. Opowie ona o rozwoju blockchain od strony enterprise, zapowiada się więc ciekawy temat do dyskusji, która przewidziana jest na zakończenie spotkania. Jak zapewniają organizatorzy, potrzebne jest budowanie świadomości społeczeństwa o istotności blockchainu oraz jego nieograniczonym możliwością do wykorzystania w wielu dziedzinach.
Agenda spotkania
19:00-19:45 Enterprise Blockchain fundamentals (by the Crypto@Cracow team)
20:00-20:45 Hyperledger introduction part 1 (by Marta Piekarska)
20:45-21:00 Pizza break and networking
21:00-21:45 Hyperledger introduction part 2 (by Marta Piekarska)
21:45-22:00 Q&A
Wykład ody odbędą się w języku angielskim, jednak same pytania będzie można zadawać również w języku polskim.
Zdaniem organizatorów
Aby nieco rozjaśnić temat spotkania oraz dać możliwość przygotowania do dyskusji zapytaliśmy organizatorów o kilka zagadnień związanych z wystąpieniem.
Dlaczego zdecydowali się Państwo na temat blockchain etnterprise?
Uważamy, że należy coraz częściej poruszać tematy związane technologią stojącą za kryptowalutami (blockchainem), gdyż to w niej wiele firm, organizacji, instytucji, rządów widzi przyszłość. Konsorcja i ich rola będzie niesamowicie istotna w obliczu coraz częściej dających o sobie znać ograniczeń i problemów związanych ze skalowalnością i przepustowością sieci blockchain. Nie wiele osób zdaje także sprawę, iż to właśnie takie konsorcja wraz z ich członkami będą odgrywały istotną rolę w kwestii tworzenia standardów, kanonu dobrych praktyk, rozwoju oraz umożliwienia masowej adopcji technologii Blockchain/DLT. Warto także wspomnieć, iż mamy Polski akcent Centrum Technologii Blockchain Uczelni Łazarskiego, które jest członkiem EEA (Enterprise Ethereum Alliance)- Mamy nadzieję, iż w przyszłości więcej Polskich firm zdecyduje się przystąpić do konsorcjów.
O poruszenie jakich zagadnień można się spodziewać w tym temacie?
Podczas prezentacji zostaną poruszone następujące zagadnienia:
– Jak powstało konsorcjum Hyperledger?
– Jakie wymagania należy spełnić, aby moc przystąpić do Konsorcjum Hyperledger oraz jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami członkostwa (zloty, srebrny itp.)
– Jakie korzyści płyną z uzyskania członkostwa?
– Najbardziej interesujące i znaczące implementacje Hyperledger Blockchain
– Największe wyzwania stojące przed konsorcjum Hyperledger
Jedynym prelegentem jest Marta Piekarska, czy jest to tak wąska dziedzina, że brak jest w niej polskich ekspertów?
Sama tematyka związana z Blockchainem/DLT jest stosunkowo nowa (nie mówiąc nawet o samych konsorcjach, z których większość powstała na przestrzeni ostatnich 2 lat), stąd ekspertów w tematyce Konsorcjów Blockchain w Polsce nie mamy zbyt wielu. Jak już wcześniej wspomniałem obecnie poza Centrum Technologii Blockchain Uczelni Łazarskiego żadna inna Polska firma, instytucja bądź uczelnia nie jest członkiem żadnego z konsorcjów.
Samo zaproszenie Marty do wygłoszenia u nas prelekcji jest związane z dwoma powodami:
– Uważamy, iż warto posłuchać prelekcji z pierwszej ręki, zwłaszcza od osoby, która jest związana bezpośrednio z takim konsorcjum, która dodatkowo posiada ogrom wiedzy i doświadczeń związany z samą technologią blockchain.
– Jest to także związane z drugim wydarzeniem, które organizujemy dzień później w piątek 24.11 tj. Warsztatami Hyperledger (prowadzonymi przez Macieja Jędrzejczyka z IBM). Na których uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił podczas pracy z jedną z implementacji Hyperledger Blockchain.Na świecie obecnie aktywnie działa kilka konsorcjów Blockchain zrzeszających firmy, instytucje, uczelnie, oraz korporacje z różnych sektorów. Do największy konsorcjów obecnie możemy zaliczyć:
– Wspomniany już Hyperledger, projekt open source, który powstał w 2015 r. prowadzony jest przez Linux Foundation. Członkami są m.in. IBM, Intel, BNY Mellon, DTCC, J.P. Morgan, State Street, SWIFT,SAP, Accenture.
– Ethereum Enterprise Alliance (EEA), w skład którego wchodzi ponad 150 firm, instytucji i uczelni z całego świata. Celem działania projektu jest praca nad stworzeniem 'prywatnej’ wersji Ethereum, która mogłaby znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki.
– R3 – Składa się z 70 największych instytucji finansowych, które współpracują nad rozwojem zdecentralizowanych baz danych w celu ich późniejszego wykorzystania w systemach finansowych na całym świecie.
Data spotkania: 23 listopada, godzina 19:00
Adres: Ul. Stanisława Klimeckiego 1 , Kraków
Link do wydarzenia: Crypto@Cracow#8