Szczyt G20: Kryptowaluty mogą pomóc gospodarce świata

źródło: pexels.com
4 000

Ministrowie finansów z 20 największych gospodarek świata spotkali się 21-22 lipca 2018 r. podczas szczytu grupy G20 w Argentynie, w Buenos Aires. Kryptowaluty stały się kluczowym tematem dyskusji. Raport z trwającego spotkania G20 w Argentynie stwierdza, że ​​”innowacje technologiczne, w tym kryjące się za kryptowalutami, mogą przynieść znaczne korzyści systemowi finansowemu i gospodarce świata”.

Podczas szczytu państwa członkowskie G20 wyraziły swój optymizm wobec kryptowalut w światowej gospodarce. Członkowie stwierdzili, że innowacje w dziedzinie technologii wspierającej zasoby cyfrowe mogą przynieść gospodarce „istotne korzyści”. Jednakże, kontrowersyjne kwestie ochrony inwestorów i konsumentów zostały również podkreślone w oficjalnym dokumencie.

„Kryptoaktywa podnoszą jednak kwestie dotyczące ochrony konsumentów i inwestorów, integralności rynku, uchylania się od opodatkowania, prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu. Krypto-aktywa nie mają kluczowych atrybutów państwowych walut. Podczas gdy kryptoaktywa nie stanowią w tym momencie globalnego ryzyka stabilności finansowej, pozostajemy czujni” – napisano w raporcie G20

kryptowaluty
źródło: pixabay.com

W raporcie dodano, iż G20 podtrzymuje marcowe zobowiązania związane z wdrażaniem standardów FATF (Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy) i zwracają się do FATF, w jaki sposób jego standardy mają zastosowanie do krypto-aktywów. Przed szczytem Rada ds. Stabilności Finansowej, „ustanowiona w celu koordynowania na szczeblu międzynarodowym pracy krajowych organów finansowych”, przedłożyła raport grupie G20. W niniejszym raporcie przedstawiono ryzyka związane z ICO i manipulacjami dotyczącymi wspólnego rynku, takimi jak spoofing czy taktyka „pump and dump”.

G20 to grupa 19 państw oraz Unia Europejska, której celem jest dyskusja nad wspólną polityką finansową. Członkowie spotykają się raz do roku, a ich reprezentantami są ministrowie finansów. G20 zostało utworzone przez G7, czyli grupę siedmiu państw, które są jednymi z najważniejszych gospodarek świata.

Kryptowaluty na szczycie G20 w marcu 2018 r.

Kryptoaktywa, bo tak zostały ogólnie nazwane instrumenty kryptowalutowe i tokenowe, według Marka Carney nie tworzą bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa finansowego. Jest tak po części dlatego, że są one niewielkie w stosunku do całości ekosystemu rynków kapitałowych. Nawet podczas ostatniego szczytu kapitalizacji, ich łączna wartość rynkowa na świecie wynosiła mniej niż 1% światowego PKB. Dla porównania tuż przed globalnym kryzysem finansowym wartość nominalna swapów ryzyka kredytowego (CDS) wyniosła ponad 100% globalnego PKB.

Co sądzicie o raporcie grupy G20? Czy wpłynie to pozytywnie na rynek kryptowalut? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze