Singapur nie wprowadzi zakazu handlu kryptowalutami

802

Wicepremier Singapuru oficjalnie oświadczył, że nie wprowadzą zakazu handlu kryptowalutami w związku z planami regulacyjnymi walut cyfrowych. Tharman Shanmugaratnam odpowiedział na serię pytań parlamentarzystów dotyczących obrotu kryptowalut, zakazu handlu, ewentualnych regulacji i przyszłości Blockchain w Singapurze. 

Shanmugaratnam był pytany o handel kryptowalutami za pośrednictwem giełd, czy rząd planuje kontynuować politykę Chin i Korei Południowej. Ponadto odpowiadał w sprawie podobnego zakazu i w jaki sposób Ministerstwo radzi sobie z możliwością korzystania z walut cyfrowych w celu uniknięcia opodatkowania i innych działań finansowych m.in. prania brudnych pieniędzy.

Tharman Shanmugaratnam jest singapurskim politykiem i ekonomistą. Obecnie pełni stanowisko wicepremiera i ministra koordynującego politykę gospodarczą i społeczną. Jest także prezesem Urzędu Monetarnego Singapuru (MAS), centralnego banku Singapuru i organem nadzoru finansowego.

Wicepremier odpowiedział w czternastu oświadczeniach na pytania parlementarzystów. W odpowiedzi, Tharman Shanmugaratnam potwierdził:

Urząd Monetarny Singapuru (MAS) uważnie śledzi wydarzenia kryptowalutowe i potencjalne ryzyko, jakie stwarzają. W tej chwili nie ma silnego argumentu, aby zakazać handlu kryptowalutami. Ale będziemy podlegać tym zaangażowanym jako pośrednicy w naszych przepisach dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy. I będziemy nadal podkreślać dla ludności Singapuru, że mogą stracić swoje środki, kiedy inwestują pieniądze w kryptowaluty

Kraj wysoce rozwinięty

Singapur jest najbardziej, po Japonii, rozwiniętym państwem Azji. Ze względu na gwałtowny rozwój gospodarczy od czasów II wojny światowej zalicza się go do „azjatyckich tygrysów”. Kraj nowo uprzemysłowiony o wysokiej dynamice rozwoju, wynikającej z konsekwentnego planowania gospodarczego, stabilizacji politycznej, dużego napływu kapitału zagranicznego (niskie podatki dla inwestorów; działa ponad 3 tys. międzynarodowych korporacji), jak również ze stałej modernizacji przemysłu (największe nakłady przeznacza się m.in. na rozwój przemysłu elektronicznego).

Czytając stanowisko wicepremiera można stwierdzić, że wyraża ogromną chęć rozwoju technologii Blockchain w strukturach państwowych. Singapur jest krajem wysoce rozwiniętym, otwartym na nowe technologie. Rządzący popierają rozwiązania Japonii w związku z rozwojem kryptowalut, ale dostrzegają również wady i potencjalne zagrożenia dla swojej społeczności – z racji dynamicznie zmieniających się cen i stosunkowo młodego, nieuregulowanego rynku.

Będziemy nadal zachęcać do eksperymentów w przestrzeni Blockchain, które mogą wymagać użytku kryptowalut, ponieważ niektóre z tych innowacji mogą okazać się użyteczne ekonomicznie lub społecznie. Ale jednocześnie będziemy czujni na nowe ryzyko.

Co wy sądzicie o regulacjach kryptowalut na świecie? Zapraszamy do dyskusji

Komentarze