Oszustwo „na wnuczka” z wykorzystaniem kryptowalut

W ostatnich dniach otrzymaliśmy informację o nowym sposobie kradzieży „na wnuczka” z wykorzystaniem kryptowalut. Do oszustw doszło w kilku kantorach kryptowalutowych na terenie całego kraju, a poszkodowani mogli stracić kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wyłudzanie metodą „na wnuczka” i jej rożne odmiany to plaga, której ofiarami najczęściej padają osoby starsze. Metodą „na policjanta, prokuratora albo na wnuczka” w tym roku wyłudzono już ponad 30 milionów złotych. Pomysłowość oszustów nie zna granic i potrafi zaskakiwać. Historii, którymi posługiwali się oszuści było wiele, w tym takie o wypadkach bliskich, potrzebie pożyczki i innych sytuacjach, które mogły chwycić za serce. W ostatnich dniach przekręt został zmodyfikowany tak, aby wykorzystać do niego kryptowaluty.

Mechanizm działania oszustów

Nowy mechanizm działania oszustów, odnotowany w ostatnich dniach polega na podszyciu się pod prokuratora.  Fałszywy prokurator informuje telefonicznie ofiarę o śledztwie w sprawie ataku hakerskiego, w którym zostały skradzione jej dane osobowe, dzięki którym hakerzy mogą ukraść oszczędności z banku. Fikcyjny prokurator, po rzeczowym przedstawieniu sprawy prosi o zachowanie spokoju, ponieważ policja podjęła już stosowne działania i wkrótce skontaktuje się z ofiarą. Następnie do akcji wchodzi osoba podszywająca się pod policję, która prosi o wybranie wszystkich środków z konta bankowego. Kiedy policja się rozłącza, pojawia się telefon od osoby podszywającej się pod krewnego, który mówi, że kontaktowała się z nim Policja w sprawie kradzieży danych osobowych i wybrania pieniędzy z banku. Podstawiony „krewny” z zagranicy, sugeruje, że trzymanie tak dużych pieniędzy jest niebezpieczne, zwłaszcza że hakerzy mają adres ofiary i przekonuje, że trzeba zamienić pieniądze na kryptowalutę i wysłać ją na bezpieczny adres.

Warto dodać, że w jednym z warszawskich kantorów, dzięki czujności jego pracowników udało się udaremnić takie wyłudzenie. Jednak nie wszystkie historie kończą się szczęśliwie.

Dlaczego wyłudzenia na wnuczka są skuteczne

Oszuści wykorzystujący metodę „na wnuczka, krewnego” i jej odmiany stosują wyrafinowane socjotechniki oraz skrupulatnie sondują ofiarę, uwiarygadniając swoją opowieść na wielu etapach. Narracja, którą tworzą przestępcy, jest nacechowana silnymi emocjami, które poruszają starsze osoby. Namierzenie osób dokonujących tego typu kradzieży jest bardzo trudne, ponieważ  wykorzystują one zagraniczne numery pre-paid, których zlokalizowanie bywa niemożliwe. Połączenie oszustwa wraz z kryptowalutami dodatkowo komplikuje sprawę.

Powiadom swoich bliskich

Według policji metody przestępców cały czas ewoluują, ale nie zmienia się jedno – oszuści cięgle wykorzystują fakt, że starsze osoby chętnie pomagają innym. Jako społeczność kryptowalutowa prosimy, abyście ostrzegli swoich bliskich przed tego typu złodziejską aktywnością. Sami również bądźcie czujni.

Poniżej umieszczamy kilka zasad, które warto przekazać dziadkom, rodzicom i innym osobom, dla których ta wiedza może okazać się przydatna.

Pamiętaj!
  1. Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
  2. Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  3. Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio z osobą, której sprawa dotyczy.
  4. Pamiętaj, że wszelkie telefoniczne prośby o pomoc, w tym te z zagranicy, grożą utratą pieniędzy.
  5. Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję (nr tel. 997 lub 112).

Warto dodać, że w Wydziale Kryminalnym Komendy Stołecznej Policji powstała sekcja operacyjno-rozpoznawcza, która rozpracowuje oszustów działających tzw. „metodą na wnuczka”.

Oszustwo na tzw. wnuczka to poważne przestępstwo

Oszustwo, popełnione metodą na tzw. „wnuczka”, to przestępstwo określone w art. 286 § 1 kodeksu karnego:Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”. Przepis ten ustanawia odpowiedzialność karną za przestępstwo oszustwa, w którym sprawca działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadza osobę oszukiwaną do rozporządzenia mieniem, w sposób dla niej niekorzystny (np. utrata wyłudzonych pieniędzy czy kosztowności). W tym celu wprowadza ją w błąd, wyzyskuje błąd lub jej niezdolność należytego pojmowania przedsiębranego działania.

Polecamy także stronę internetową:

http://www.oszustwanawnuczka.pl/

w

Komentarze