Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #45

Co nowego? – jest to cotygodniowa seria najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Bitcoin Gold pojawi się już w niedzielę

Co nowego? Bitcoin gold

źródło: www.bitcoingold.org

W najnowszym poście na swoim blogu twórcy stojący za hard forkiem Bitcoina powiedzieli, że wydadzą formalnego klienta oprogramowania do pobrania o godzinie 19:00 czasu UTC w dniu 12 listopada. Pierwotnie publiczna premiera miała mieć miejsce 1 listopada. Projekt jest wspierany przez LightningASIC, sprzedawcę sprzętu górniczego z siedzibą w Hongkongu, a także społeczność stosunkowo nieznanych programistów. Jak donosi CoinDesk, idea Bitcoin Gold polega na zachowaniu większości właściwości protokołu, ale ogranicza użycie specjalnych chipów do wydobycia lub procesu, w którym nowe transakcje są dodawane do blockchain (jednocześnie tworząc nowe tokeny jako nagrodę). Jest to również najnowszy przykład kryptowaluty, która będzie rozdawać nowe monety każdemu, kto posiadał tradycyjne Bitcoiny w momencie podziału lub aż do dnia, w którym rejestr transakcji odłączył się od pierwotnej wersji.

Cała idea i ruch związany z Bitcoin Gold jest krytykowany przez wielu ekspertów, ponieważ deweloperzy Bitcoin Gold zdążyli wydobyć już ponad 100 tysięcy tokenów Bitcoin Gold, które mają posłużyć im jako kapitał do rozwijania projektu. Taka sytuacja nazywana pre miningiem zapewnie nie wpłynie dobrze na kurs nowopowstałej kryptowaluty. W komentarzach zespół deweloperów z wysiłkiem starał się zdobyć zaufanie na rynku, które może być kluczowe ze względu na niepewność projektu:

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni społeczności na całym świecie, która wnosiła do naszych testnetów moc obliczeniową, a ponadto cierpliwie testuje własny proces wydobywczy, umożliwiając giełdom, poolom, programistom portfela i wszystkim innym operatorom usługowym w celu wdrożenia i przetestowania ich wsparcia dla kryptowaluty, aby społeczność Bitcoin Gold mogła mieć pełen pakiet usług w czasie premiery.

Hard fork Bitcoina B2X odwołany!

Deweloperzy i górnicy stojący za kontrowersyjnym projektem, który chce zwiększyć rozmiar bloków Bitcoina do 2 MB, zawiesili wdrożenie swojej implementacji, która miała nastąpić w okolicach 16 listopada. Celem projektu, według osób zaangażowanych, było wykorzystanie tego środka w celu zwiększenia zdolności transakcyjnej Bitcoina, która jest obecnie ograniczona przez naturę zasad oprogramowania. Zawieszenie ogłoszono we wtorek w wiadomości e-mail napisanej przez Mike’a Belshe, CEO i współzałożyciela Bitcoo, dostawcę oprogramowania Bitcoin. Jeden z liderów projektu Segwit2x przekonywał, że propozycja skalowania jest zbyt kontrowersyjna, by iść naprzód:

Niestety, jasne jest, że nie udało nam się wypracować wystarczającego konsensusu, aby w tej chwili ulepszyć rozmiar bloku. Kontynuacja obecnej ścieżki może podzielić społeczność i doprowadzić do spowolnienia wzrostu Bitcoina, co nigdy nie było celem Segwit2x.

Notatka jest również podpisana przez firmy, które pierwotnie wsparły plan, podczas osobistego spotkania w maju, w tym Xapo CEO Wences Casares, współzałożyciela Bitmaina Jihana Wu, Bloq CEO i współzałożyciela Jeffa Garzika, Blockchain CEOs Petera Smitha oraz Shapeshift CEO i założyciela Erika Voorhees. Grupa stwierdziła, że ​​nadal ma nadzieję, że wielkość bloku zostanie zwiększona w dalszej kolejności, gdy tylko zainteresowane strony wyrażą więcej chęci.

Komputery kwantowe będą wstanie złamać klucze prywatne w przeciągu 10 lat

Komputery kwantowe nadchodzą, a szyfrowanie wykorzystywane w tworzeniu kryptowalut może być zagrożone – twierdzą naukowcy. Naukowców z National University of Singapore, oszacowali jak szybko komputery będą mogły złamać zabezpieczenia szyfrujące Bitcoina. Bazując na najbardziej agresywnych szacunkach dotyczących zaawansowania obliczeń kwantowych, klucze prywatne mogą zostać złamane już w 2027 r., wynika z ich publikacji.

Obecnie szyfrowanie Bitcoina jest zapewnione przez trudność w złamaniu kodu przy użyciu istniejących komputerów, ale komputery kwantowe teoretycznie będą w stanie pracować znacznie szybciej, ponieważ nie są ograniczone do pracy z bitami (wartościami 0 lub 1). Komputery kwantowe używają kubitów, które wykorzystują bardzo dziwne sposoby, w jakie cząsteczki subatomowe zachowują się, aby zawierać więcej wartości (lub nawet dwie wartości naraz). Największe zagrożenie dla użytkowników Bitcoina pojawi się, gdy transakcje zostaną przekazane do sieci, ale nie zostaną jeszcze przetworzone.

Atakujący z komputerem kwantowym prawdopodobnie będzie w stanie zmienić transakcję, zanim zostanie ona potwierdzona i umieszczona w sieci. Potwierdzone transakcje pozostaną bezpieczne, przynajmniej na jakiś czas. Nawet komputer przenoszący paradygmat (paradigm-shifting)  prawdopodobnie nie będzie w stanie zmienić księgi po przetworzeniu kilku bloków. Jeśli naruszone zostaną prywatne klucze, to nie będzie to tylko zła wiadomość dla kryptowalut. Naraziłoby to wszystko, co wykorzystuje szyfrowanie klucza publicznego i prywatnego, takie jak aplikacje do przesyłania wiadomości, certyfikaty SSL i przechowywanie danych.

Miliony dolarów zamrożone w portfelach Ethereum

co to jest ethereum

Parę dni temu jeden z programistów natknął się na błąd w kodzie Ethereum i „przypadkowo” usunął bibliotekę kodu dla portfela Parity co spowodowało zamrożenie ponad 152 milionów dolarów (475 000 Ethereum!) na portfelach Parity. Wiele startupów i projektów open source zostało przez to dotkniętycho. Ponad 151 adresów nie może wypłacić swoich środków przez wspomniany błąd. W związku z tym deweloperzy zwrócili szczególną uwagę na firmę Parity Technologies z siedzibą w Wielkiej Brytanii, producenta oprogramowania, która miewała już problemy z bezpieczeństwem swoich portfeli jak utracone 30 milionów dolarów w Ethereum w lipcu tego roku.

Co więcej, błąd w kodzie pojawia się w czasie, gdy Ethereum skupia znaczną ilość uwagi poprzez  zasilenie około 10 000 projektów ICO, z których 13 zebrało ponad 100 milionów dolarów. Jedną z tych 13 platform jest Polkadot (polski projekt), który zebrał w zeszłym miesiącu ponad 145 milionów dolarów w formie sprzedaży i obecnie ma do czynienia z 98 milionami dolarów, które są zamknięte w Parity z powodu błędu. W poście na blogu fundacja Web3, która wspiera projekt Polkadot, zapewniła, że ​​wszystkie prace będą kontynuowane niezależnie od zamrożonych funduszy.

Tymczasem w mediach społecznościowych członkowie zespołu Parity wezwali osoby dotknięte problem do nawiązania kontaktu z nimi. Firma utworzyła również specjalną stronę internetową, która pozwala użytkownikom szybko dowiedzieć się, czy ich portfel znajduje się pośród zamrożonych.

CEO Citigroup przewiduje, że strach przed Bitcoinem nada rozpędu w rozwoju kryptowalutom narodowym

Michael Corbat – CEO Citigroup (jeden z największych pod względem kapitalizacji dostawców usług finansowych świata), powiedział, że strach przed Bitcoinem wpłynie na znaczący rozwój kryptowalu narodowych – wspieranych i stworzonych przez rządy. W wywiadzie dla Bloomberga podczas wczorajszego szczytu w Nowym Jorku Corbat stwierdził, że kryptowaluty stanowią „wystarczająco realistyczne zagrożenie” dla systemu finansowego i że rządy nie oddadzą tak łatwo swoich możliwości w zakresie gromadzenia danych, poboru podatków, walczenia z praniem brudnych pieniędzy i wiedzy o swoich obywatelach.

Prawdopodobnie rządy wprowadzą nie kryptowaluty – to złe określenie, a waluty cyfrowe.

Zachęcając ludzi spróbowania użycia kryptowalut, które, jak powiedział, są nadal „dość niezręczne”, Corbat argumentował, że technologia blockchain „ma potencjał” i nie należy jej lekceważyć. Citigroup  już odkrywa własną kryptowalutę, zwaną citicoin, która ma na celu ograniczenie problemów w transgranicznych transakcjach walutowych. Grupa finansowa współpracuje również z Nasdaq przy użyciu technologii blockchain do handlowania akcjami prywatnymi. Komentarz Corbara pojawia się wkrótce po tym, jak prezes Goldman Sachs Lloyd Blankfein powiedział, że nie jest zwolennikiem Bitcoina, ale jest otwarty na rozwój jego potencjału.

Raport Deloitte: ponad 26 000 projektów opartych o blockchain powstało w 2016 roku

Ponad 26 000 nowych projektów związanych z blockchainem zostało stworzonych w repozytorium kodu GitHub w zeszłym roku, zgodnie z danymi zebranymi przez Deloitte. Raport zatytułowany „Ewolucja technologii Blockchain: wglądy z platformy GitHub” omawia najróżniejsze pomysły które znalazły się w sieci i wykorzystują w swoich ideach technologię blockchain.  Raport Deloitte wskazuje, że w 2016 r. zrealizowano najwięcej nowych projektów blockchain (zarówno przez organizacje, jak i indywidualnych użytkowników). Dla porównania w 2015 r. utworzono mniej niż 15 000. Dane dotyczące 2017 r. obejmują tylko pierwsze sześć miesięcy w roku, ale w tym okresie powstało prawie 25 000 projektów na GitHub.

Raport zawierał również dane na temat najlepszych repozytoriów kodu blockchain na GitHub. Spośród tych, Bitcoin ma (być może nieoczekiwanie) największą aktywność, z 627 współtwórcami i prawie 12.000 obserwatorami. Go-ethereum (lub Geth), oprogramowanie klienta utrzymywane przez fundację Ethereum non-profit, przyciągnęło 149 współtwórców z 5603 osobami. Innym ważnym punktem danych w raporcie jest to, że większość projektów blockchain do tej pory jest w dużej mierze nieaktywna na GitHub:

Surowa rzeczywistość projektów open-source jest taka, że ​​większość z nich jest porzucona lub nie osiąga znaczącej skali Niestety, blockchain nie jest odporny na tę rzeczywistość. Nasza analiza wykazała, że ​​tylko 8 procent projektów jest aktywnych, co definiujemy jako aktualizowane na przynajmniej raz w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Raport dalej oferuje geograficzny wgląd w tempo rozwoju blockchain do tej pory, zauważając, że San Francisco posiada najwięcej aktywnych projektów na  GitHub, z 1.279 użytkownikami i 101 organizacjami. Londyn zdobył drugie miejsce z wynikiem 919 projektów, a za nim plasuje się Nowy Jork z 774 projektami.

CEO CME Group: oswoimy Bitcoina

Jedna z głównych postaci giganta instrumentów pochodnych, CME Group, uważa, że ​​Bitcoin ma szansę stać się własną zbywalną klasą aktywów. We wtorek, w wywiadzie udzielonym agencji Reuters, prezes firmy, Leo Melamed, powiedział, że Bitcoin prawdopodobnie zacznie być  wymieniany w podobny sposób, jak dziś wymieniane są złoto i akcje. Warto zauważyć, że w zeszłym tygodniu grupa CME ogłosiła plany uruchomienia kontraktów futures na Bitcoinie, której celem jest udostępnienie produktu do końca roku. Produkt jest nadal uzależniony od zgody amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Melamed powiedział Reutersowi, że spodziewa się, że inwestorzy instytucjonalni wezmą udział w kontraktach terminowych, a nie tylko spekulacji, i nazwał ten krok „bardzo ważnym krokiem w historii Bitcoin”. Produkt umożliwi inwestorom obstawianie Bitcoinów, a także sprzedaż krótkoterminową kryptowaluty:

Będziemy regulować, aby nie uczynić Bitcoina dzikim lub nieokiełznanym. Oswoimy go na zwykły instrument finansowy do handlu z regułami.

Analitycy Goldman Sachs przewidują 8 000 $ za Bitcoina

Goldman Sachs

Analitycy Goldman Sachs przewidują, że cena Bitcoina może wzrosnąć nawet do 8 000 USD w notatce przekazanej klientom na początku tego tygodnia. Według Business Insider i Bloomberga, informacja pojawiła się, gdy cena kryptowaluty osiągnęła nowy rekord wszechczasów powyżej 7 600 USD. Analitycy techniczni Sheba Jafari i Jack Abramowitz poinformowali, że istnieją przesłanki wskazujące na nowe wzrosty – choć może to zająć trochę czasu.

Ta konsolidacja wykazuje potencjał do mocnych wzrostów, które mogą sięgnąć przynajmniej 7 941 dolarów. To jest minimalny zasięg dla trzeciej z pięciu fal wzrostów i dlatego powinien to być poziom, z którego możemy zobaczyć znaki konsolidacji.

Notatka przedstawia najnowszą instrukcje, w której bank inwestycyjny zaoferował pewne wskazówki dla swojej grupy klientów, którą uformował latem tego roku. Już wcześniej wspominano, że Goldman Sachs rozważa powstanie nowego maklerskiego programu brokerskiego opartego na kryptowalutach. Jeden z wpływowy dyrektorów generalnych, Lloyd Blankfein, zdecydował się na neutralny ton w stosunku do Bitcoina, deklarując jego „otwartość” w ostatnich oświadczeniach i wywiadach.

Narodowy Bank Chin planuje stworzyć kryptowalutę swojego banku centralnego

blockchain chiny

Grupa badaczy z Chińskiego Banku Ludowego oświadczyła, że jest „kluczowe”, aby kraj jak najszybciej otrzymał kryptowalutę wydaną przez bank centralny. Według raportu South China Morning Post, Yao Qian, który prowadzi badania nad kryptowalutami dla chińskiego banku centralnego (PBoC), wyjaśnił znaczenie wprowadzenia cyfrowego prawnego środka płatniczego na forum w Pekinie. Taki ruch, jak powiedział, pomógłby obniżyć koszty transakcji i rozszerzyć usługi finansowe na obszary wiejskie, zwiększając jednocześnie efektywność polityki pieniężnej PBoC. Qian zauważył na konferencji, że:

Rozwój cyfrowej gospodarki bardziej niż kiedykolwiek wymaga elektronicznej waluty emitowanej przez bank centralnyWażne jest aby przyspieszyć badania i emisję.

Jak widać bank centralny Chin chce stworzyć centralnie zarządzaną kryptowalutę. Co ciekawe, Chiny w połowie września zakazały przecież ICO i zdelegalizowały giełdy, które handlowały kryptowalutami. Ruchy te odbył się pod pretekstem tego, że kryptowaluty mogą służyć do finansowania nielegalnej aktywności oraz malwersacji finansowych.

Gwiazda pop – Bjork, akceptuje kryptowaluty jako zapłatę za najnowszy album

Islandzka piosenkarka Bjork ma pozwolić fanom płacić za pomocą kryptowalut, kupując jej nadchodzący album o nazwie „Utopia”. Wraz z uruchomieniem brytyjskiej Blockchain Blockpool po stronie technicznej, Bjork przyjmie pre-zamówienia na ten album w czterech kryptowalutach – Bitcoin, Audiocoin, Litecoin i Dash – a także za pomocą zwykłych kart kredytowych / debetowych i opcji PayPal. Piosenkarka zapowiedział w tweecie, że Utopia, jej dziewiąty album, ukaże się 24 listopada.

Fani, którzy zamówią album w przedsprzedaży bezpośrednio od artysty lub jej wytwórni – One Little Indian, otrzymają nagrodę w wysokości 100 audiocoins – kryptowaluty zaprojektowanej specjalnie dla przemysłu muzycznego – która następnie może zostać wymieniona na inne kryptowaluty lub w pieniądz fiducjarny. Kevin Bacon, dyrektor generalny platformy Blockpool skomentował tę sprawę:

Ludzie wcześniej robili te rzeczy z kryptografią i artystami, ale po raz pierwszy światowy artysta zrobił coś podobnego. Podczas gdy interesujące będzie zobaczyć, jak reaguje na to społeczeństwo kryptograficzne, Utopia jest także bramą dla ludzi do kryptowalut, którzy wcześniej nie mieli z nimi do czynienia.

 Maciej Kmita

Komentarze