Jakie są rodzaje kryptowalut? Które warte uwagi?
Od czasu debiutu Bitcoina ponad dekadę temu pojawiło się wiele nowych rodzajów kryptowalut. To, co łączy wszystkie rodzaje kryptowalut, to wykorzystanie technologii rozproszonej księgi rachunkowej znanej jako blockchain.
Ile jest kryptowalut?
CoinMarketCap podaje na dzień dzisiejszy, że istnieje około 22 111 kryptowalut, których łączna kapitalizacja rynkowa wynosi ponad 800 miliardów dolarów. Biorąc pod uwagę, że Bitcoin wystartował dopiero w 2009 roku, pokazuje to ogrom inwestycji na tym rynku.
Alternatywy dla Bitcoina nazwano Altcoiny i te pojawiły się na rynku dopiero w 2011 roku, w tym między innymi Litecoin (LTC). Jednak dopiero po uruchomieniu Ethereum (ETH) altcoiny zyskały popularność. Niektóre kryptowaluty, takie jak Bitcoin (BTC), są wykorzystywane jako długoterminowe inwestycje. Inne kryptowaluty są bardziej transakcyjne, jak ETH. Deweloperzy mogą tworzyć wszelkiego rodzaju narzędzia transakcyjne, usługi i społeczności przy użyciu bardziej zaawansowanych blockchainów.
Coin czy token?
Coin i token są to sformułowania bardzo często używane zamiennie, jednak jest różnica między nimi.
Bitcoin i altcoiny, takie jak Ethereum, które działają na własnym łańcuchu bloków, są uważane za monety (coiny). Monety kryptowalutowe są rodzime dla ich blockchainów i służą przede wszystkim jako kryptowaluta płatnicza. W przypadku tokena jest to kryptowaluta znajdująca się na cudzym blockchainie. Token to jednostka cyfrowa, która reprezentuje zasób lub narzędzie. W przeciwieństwie do monet, tokeny nie muszą mieć swojego blockchaina i mogą istnieć jako część ekosystemu innej sieci. Na przykład niezliczone tokeny działają w sieci Ethereum.
Altcoiny
Definicja altcoina zmieniała się od początków kryptowalut, kiedy istniała tylko ich garstka. W tamtych czasach wszystko oprócz Bitcoina było uważane za altcoin.
Świat kryptowalut jest dziś znacznie większy, z różnorodnymi monetami i tokenami, których zastosowania znacznie wykraczają poza rolę środka wymiany. Wiele z tych kryptowalut niekoniecznie jest konkurentami dla Bitcoina.
Obecnie wiodącym altcoinem jest Ethereum, którego kapitalizacja rynkowa wynosi 150 miliardów dolarów. Inne popularne altcoiny to na przykład Litecoin (LTC), Solana (SOL), Cardano (ADA). SOL i ADA są uważane za konkurentów Ethereum. Altcoiny mogą mieć inne cele niż tylko służyć jako waluta cyfrowa. Podczas gdy Bitcoin ma być formą zdecentralizowanej waluty, Ethereum jest siecią komputerową, która pozwala użytkownikom uruchamiać zdecentralizowane aplikacje na blockchainie.
Stablecoiny
Stablecoin to cyfrowa waluta powiązana ze „stabilnym” aktywem rezerwowym, takim jak dolar amerykański. Stablecoiny zostały zaprojektowane w celu zmniejszenia zmienności w stosunku do kryptowalut niezabezpieczonych innymi aktywami takich jak bitcoin. Powinien wynosić zawsze np. 1 USD – wszelkie odchylenia od kursu nie powinny mieć miejsca.
Stablecoin zabezpieczony kryptowalutami to najpopularniejszy wybór. Tego typu stablecoiny zwykle również mają za zadanie odzwierciedlać wartość dolara lub innej waluty fiducjarnej. W odróżnieniu od tych zabezpieczonych rzeczywistymi fiatami, są zdecentralizowane (nie posiadają podmiotu zarządzającego, który zajmowałby się np. ich emisją i rezerwami) i mają pokrycie w najważniejszych kryptowalutach (głównie w Bitcoinie i Ethereum). Warto dodać, że na zdecentralizowanie stablecoinów pozwalają tzw. smart kontrakty (specjalne samoobsługowe aplikacje), które przyjmują Twój depozyt jako zabezpieczenie pod wyemitowane tokeny. Tether (USDT), który jest powiązany z dolarem amerykańskim, jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym stablecoinem, chociaż ludzie kwestionują wiarygodność jego rezerw.
Istnieją również Algorytmiczne stablecoiny. Tego rodzaju stablecoiny nie są zabezpieczone ani rzeczywistymi dobrami, ani kryptowalutami, ale także starają się naśladować wartość określonego aktywa. Te monety wykorzystują algorytmy do kontrolowania ich podaży, a tym samym do utrzymania stałej ceny. Przykładem jest TerraUSD (UST), która pierwotnie była ustalana na poziomie 1 dolara poprzez tworzenie i niszczenie siostrzanej monety o nazwie Luna. Za każdym razem, gdy TerraUSD była kupowana lub sprzedawana, tworzona lub niszczona była odpowiednia ilość jej siostrzanego tokena, Luna. Jednak upadek TerraUSD i Luny powinien być dobrym przykładem, aby uważać na tego typu stablecoiny.
Meme coiny
Meme coiny to kryptowaluty inspirowane memami lub dowcipami w Internecie i mediach społecznościowych. Monety te zyskują popularność dzięki rozgłosowi w mediach.
Oryginalną monetą tego typu, od której wszystko się zaczęło, jest Dogecoin (DOGE). Ale to, co zaczęło się jako żart, stało się weryfikowalnym kultowym zasobem, gdy użytkownicy zaczęli w to inwestować. W rezultacie pojawiło się więcej Meme coinów. Od pierwszego uruchomienia Dogecoin’a utworzono ponad 200 Meme coinów. Należy uważać w inwestycje tego typu, gdyż bardzo często tak jak szybko rosną – tak i szybko tracą.
Powyższy tekst nie jest w żadnym wypadku poradą inwestycyjną a jedynie subiektywną analizą i poglądem autora.
Może Cię zainteresuje: Liczba „martwych” kryptowalut zmniejsza się pomimo bessy?
Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you.