HSBC pozytywnie o blockchainie, ale „ostrożnie” w stosunku do kryptowalut

1 093

W wywiadzie dla Forbes, szef działu HSBC ds. cyfryzacji Josh Bottomly stwierdził, że duże instytucje finansowe i banki tj. HSBC, „ostrożnie” podchodzą do kryptowalut ze względu na bardzo zmienny charakter zasobów cyfrowych, a szczególnie ogromnej zmienności cenowej. HSBC stał się jednym z pierwszych globalnych banków, który rozpatruje wykorzystanie kryptowalut w bankowości i nie jest wykluczone, iż bank zainteresuje się rynkiem kryptowalut w niedalekiej przyszłości.

HSBC jest siódmym pod względem wielkości bankiem na świecie i na razie jest jasne, że ​​Bitcoin i altcoiny nie znajdują się w obecnych planach firmy. Bank powołuje się na nieprzewidywalną zmienność rynku, ale jednocześnie zasugerował, że możliwość dołączenia HSBC do „pociągu kryptowalutowego” może mieć miejsce w niedalekiej przyszłości.

„Ostrożnie patrzymy w tę dziedzinę. Istnieją przypadki użyteczności, np. gdy posiadasz token lub walutę, która jest rzeczywiście przydatna do określonego celu i służy finansowaniu tej potrzeby” – powiedział Josh Bottomly

Należy jednak zauważyć, że bank, jak dotąd, dyskutuje tylko o możliwych zastosowaniach leżących u podstaw technologii blockchain i nie planuje inwestowania w same kryptowaluty , czy dostarczania cyfrowych portfeli do przechowywania kryptowalut. Biorąc pod uwagę rozmiar banku, udział w rynku i globalną obecność banku, ich uwaga poświęcona kryptowalutom i technologii blockchain pomoże promować korzyści płynące z tej branży.  Przyszłość blockchainu wydaje się być świetlana, nawet jeśli kryptowaluty zabiorą więcej czasu na adopcję w strefie publicznej.

HSBC
źródło: pexels

Blockchain w HSBC

Brytyjski bank Hongkong and Shanghai Banking Corporation chce zaangażować swoich klientów w wykorzystanie technologii blockchain przy zawieraniu transakcji finansowych. Bank ogłosił w lutym br, iż serię pilotażowych transakcji rozpoczną w najbliższych miesiącach. Jak poinformował manager ds. innowacji w HSBC Joshua Kroeker bank jest „wystarczająco pewny, dokonywać prawdziwych transakcji” z wykorzystaniem technologii blockchain. Bank spędził ostatnie dwa lata rozwiązując rozmaite problemy związane z tą technologią.

Innowacyjne działania banku sugerują, że kryptowaluty to dziedzina, w której bank jest szczególnie zainteresowany, nawet jeśli nie chcą publicznie deklarować swojej strony. Warto również przypomnieć o kontrowersjach w działaniach banku. W lipcu 2012 bank został oskarżony o „umożliwienie meksykańskim kartelom prania brudnych pieniędzy, oferowanie usług bankowych instytucjom wspierającym Al-Kaidę oraz omijanie embarga nałożonego na Iran – takie zarzuty postawili HSBC, największemu europejskiemu bankowi, amerykańscy senatorzy.

Co sądzicie o działaniach HSBC ws. kryptowalut? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze