Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #29

1 060

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

American Express pozytywnie o blockchainie

American Express poszukuje lepszych sposobów na udowodnienie, że transakcje mają miejsce, a nowe zgłoszenie patentowe sugeruje, że gigant usług finansowych może patrzeć na blockchain jako możliwe rozwiązanie. W zgłoszeniu patentowym opublikowanym w zeszłym tygodniu przez Urząd Patentowy i Znaków Towarowych USA, American Express Travel Related Services opisuje użycie „systemu opartego na blockchainie” w celu otrzymania „potwierdzenia płatności, w tym kwoty transakcji i identyfikatora sprzedawcy”.

Koncepcja ma na celu dodanie do tego, co firma nazywa „ograniczoną” liczbą opcji do generowania wysokiej jakości dowodów, że płatności dokonują się między sprzedawcami a ich klientami „poza paragonem lub biletem.” Patent American Express podkreśla rolę technologii w utrzymywaniu „danych transakcyjnych, danych kontraktowych, danych potwierdzających płatności, danych identyfikacyjnych i / lub innych informacji „, przy założeniu, że sieć blockchain będzie służyć jako dodatkowa warstwa dowodowa dla transakcji, które mają miejsce w sieci American Express.

G20 przygotowuje się do monitorowania kryptowalut

Rada Stabilności Finansowej (FSB), organizacja skupiona na analizie i publikowaniu zaleceń dla G20 w sprawie globalnych systemów finansowych, przedstawiła ramy monitorowania aktywów kryptograficznych. W szczególności wymienia kilka wskaźników, których FSB użyje, aby mieć oko na rozwijające się rynki kryptograficzne. Podjęte kroki „powinny pomóc w identyfikacji i łagodzeniu zagrożeń dla ochrony konsumentów i inwestorów, integralności rynku i potencjalnej stabilności finansowej”.

Standaryzowane ramy zostały opublikowane wraz z raportem w poniedziałek i zostały przekazane ministrom finansowym państw G20 oraz prezesom banków centralnych. Zgodnie z dokumentem, działania monitorujące FSB będą koncentrować się na zmienności cen aktywów kryptograficznych, wielkości i zwrotów z ICO, szerszym wykorzystaniu krypto przy płatnościach i ekspozycji instytucjonalnej, a także zmienności rynku w porównaniu do złota, walut i akcje.

BlackRock spogląda na Bitcoina

Globalna fundusz inwestycyjny – BlackRock podobno rozważa opcję inwestycji w Bitcoina. Według raportu Financial News London w poniedziałek nowojorski fundusz aktywów założył grupę roboczą, która bada sposoby „wykorzystania” kryptowaluty i technologii blockchain, a także monitoruje to jakie kroki uczyniła konkurencja w stosunku do kryptowalut. Cytując źródła, które są bliskie tej sprawie, grupa robocza ma składać się z członków różnych działów i dywizji. Dodatkowo BlackRock, może rozważyć wprowadzenie ETF na Bitcoina. Richard Turnill, globalny szef ds. strategii inwestycyjnych w BlackRock komentuje:

Widzimy, że kryptowaluty potencjalnie mogą być coraz szerzej stosowane w przyszłości w miarę dojrzewania rynku, ale teraz uważamy, że powinny one być brane pod uwagę tylko przez tych, którzy mogą pozwolić sobie na całkowitą utratę zainwestowanych środków. Podobnie, blockchain musi pokonać poważne przeszkody, aby osiągnąć obiecującą przyszłość.

Hongkońska giełda zbudowana na blockchainie wystartuje we wrześniu

Hong Kong Monetary Authority (HKMA), będące de facto bankiem centralnym autonomicznego terytorium chińskiego, jest gotowe do uruchomienia platformy handlu aktywami zbudowanymi na blockchainie w ciągu dwóch miesięcy. Organizacja wydała oświadczenie, komentując sprawę:

Platforma Trade Finance to projekt typu blockchain zainicjowany przez 7 banków w Hongkongu. Projekt został wsparty przez HKMA i ma zostać uruchomiony do września 2018 r.

Według raportu Financial Times, platforma blockchain HKMA będzie opierała się na 21 bankach uczestniczących jako węzły, w tym HSBC i Standard Chartered. Projekt był publicznie dostępny od początku 2017 r., kiedy raporty wskazały, że kilka banków przeprowadziło testy nad finansową platformę handlu, wraz z HKMA, w celu zapewnienia przejrzystości w zakresie udostępniania danych w instytucjach finansowych. W tym czasie uczestnikami byli: HKMA, Bank of China, Bank of East Asia, Hang Seng Bank, HSBC i Standard Chartered Bank, z firmą doradczą Deloitte jako moderatorem projektu.

Alexander Vinnik będzie sądzony we Francji

Rosyjski obywatel oskarżony o pranie miliardów dolarów na nieistniejącej już giełdzie kryptowalut BTC-e mógłby wkrótce zostać poddany ekstradycji do Francji w wyniku decyzji sądu. Od czasu jego aresztowania zeszłego lata Alexander Vinnik był w centrum prawnej rywalizacji między rządami Rosji, USA, a ostatnio także Francji, z których wszystkie starają się o jego ekstradycje. Vinnik, który nie zachował żadnych uchybień od wszystkich zarzutów, czekał na decyzję władz greckich do jakiego kraju zostanie ostatecznie wysłany, choć w przeszłości wyraził preferencję ekstradycji do Rosji.

Według Associated Press, greckie sądy zdecydowały w piątek, że Vinnik zostanie wysłany do Francji w świetle oskarżeń o jego udział w cyberatakach skierowanych przeciwko około 100 obywatelom francuskim. Decyzja ta spotkała się z ostrą krytyką ze strony rosyjskiego rządu w związku z wydaleniem dwóch rosyjskich dyplomatów z Grecji zaledwie dzień wcześniej, w związku z napięciami z wejściem Macedonii do sojuszu wojskowego NATO.

Dwa przesłuchania na temat kryptowalut w amerykańskim Kongresie

W środę odbyły się dwa niezależne przesłuchania związane z kryptowalutami w amerykańskim Kongresie. Przeprowadził je Komitet Izby Reprezentantów ds. Usług Finansowych, aby omówić ogólny temat kryptowalut, a to szczególne przesłuchanie dotyczyło kwestii krypto jako nowej formy pieniądza. Notatka opublikowana od czasu tej wiadomości po raz pierwszy przełamała w szczególności stwierdzenie, że członkowie zbadają „zakres, w jakim rząd USA powinien brać pod uwagę kryptowaluty jako pieniądze oraz ich potencjalne krajowe i globalne zastosowanie”.

Tego samego dnia Komisja Rolnicza Izby Reprezentantów przeprowadziła przesłuchanie pt. „Kryptowaluty: nadzór nad nowymi aktywami w erze cyfrowej”. W oświadczeniu przewodniczący Michael Conaway wyjaśnił, że przesłuchanie ma na celu „rzucić światło na obietnicę aktywów cyfrowych i wyzwania regulacyjne stojące przed tą nową klasą aktywów”. Jest to godne uwagi oświadczenie, w którym stwierdza się, że przynajmniej niektórzy w krajowym ustawodawstwie USA są zdania, że ​​kryptowaluty stanowią nowy rodzaj aktywów.

Coinbase dostał pozwolenie na notowanie tokenów będących papierami wartościowymi

Kantor kryptowalut z siedzibą w Stanach Zjednoczonych – Coinbase uzyskała zgodę prawną na zakup kilku firm, które oferują papiery wartościowe. Krok ten jest znaczący dla inicjatywy jaką jest handel tokenami uznawanymi za papiery wartościowe. Rzecznik giełdy powiedział, że Urząd Regulacji Przemysłu Finansowego (FINRA) zatwierdził niedawno ujawnione transakcje nabycia dla obecnie regulowanych firm.

W ubiegłym miesiącu giełda ogłosiła, że zamierza nabyć trzy firmy – Keystone Capital Corp., Venovate Marketplace i Digital Wealth LLC – jako sposób na stanie się platformą regulowaną do oferowania handlu tokenami traktowanymi jako papiery wartościowe, a także do tokenizacji tradycyjnych aktywów finansowych. Jak donosi CoinDesk, dyrektor operacyjny i prezes Coinbase, Asiff Hirji, wskazał, że poprzez przejęcia giełda poszukuje licencji jako pośrednik, alternatywny system transakcyjny i zarejestrowany doradca inwestycyjny.

Rosyjska firma będą nagradzać swoich pracowników tokenami

Qiwi Blockchain Technologies (QBT), spółka córka rosyjskiej firmy zajmującej się płatnościami elektronicznymi Qiwi, planuje zachęcić i zmotywować pracowników, nagradzając ich niestandardowym tokenem. Według raportu rosyjskiej agencji informacyjnej Interfax, QBT, uruchomiona w marcu w celu opracowania wewnętrznych rozwiązań blockchain i świadczenia usług konsultacyjnych wokół emisji firmowego tokenu, wyemituje token, który jest powiązany z zyskiem firmy.

Konstantine Koltsov, jeden z członków zarządu, powiedział, że do 50 procent zysku netto firmy zostanie przeznaczone na program nagród, a każdy token będzie wart około 0,001 procent zysku netto. Program najwyraźniej został już zatwierdzony przez dyrektora generalnego Qiwi Siergieja Solonina i ma wejść w życie w trzecim lub czwartym kwartale bieżącego roku. Aby określić, w jaki sposób tokeny zostaną podzielone między pracowników, do przydzielenia praw głosu zostanie użyty drugi token. Szefowie departamentów otrzymują różne ilości tokenów do głosowania w zależności od ich pozycji w firmie, a następnie będą mogli z nich korzystać przy podejmowaniu decyzji o przydzieleniu tokenów premii wśród innych pracowników.

Chińskie firmy kopiące Bitcoina stają się jednorożcami

Trzy firmy zajmujące się kopaniem Bitcoina dołączyły do listy „jednorożców” – firm prywatnych wycenionych na ponad 1 miliard dolarów – po raz pierwszy. Szanghajski Hurun Research Institute opublikował w środę Indeks Jednorożca Q2 dla regionu Wielkich Chin, który zawierał nazwy kilku dużych firm wydobywczych Bitcoina: Bitmain, Canaan Creative i Ebang. Nigdy wcześniej w historii na liście nie znalazły się firmy zajmujące się kopaniem kryptowalut. W rankingu najwyżej uplasował się Bitmain na 13 miejscu na liście z wyceną około 70 miliardów juanów, czyli około 10.4 miliarda dolarów, w pobliżu innych znanych firm, takich jak JD Logistics.

Ranking podąża za najnowszymi wiadomościami wskazującymi, że Bitmain ukończył finansowanie serii B, które może wycenić firmę na około 10 miliardów dolarów przed potencjalną pierwszą ofertą publiczną (IPO).

Miliarder Marc Lasry przewiduje cenę Bitcoina: 40 000 USD

Kolejny miliarder i inwestor wypowiedział się na temat przyszłej ceny Bitcoina. Jego nastawienie jest niezwykle bycze. Marc Lasry, współzałożyciel, prezes i dyrektor generalny Avenue Capital Group, firmy inwestycyjnej zarządzającej aktywami o wartości 9.6 miliarda dolarów, ocenił swoją inwestycję w najpopularniejszą kryptowalutę w stacji CNBC. Przemawiając w kanale „Squawk Box”, Lasry powiedział, że zainwestował około 1 proc.  ze swojego osobistego funduszu w Bitcoina, zakładając, że największa na świecie kryptowaluta po kapitalizacji rynkowej może w pewnym momencie wkrótce osiągnąć wartość 40 000 USD:

Masz nadzieję, że Bitcoin przejdzie do mainstremu, a skutkiem tego będzie dużo więcej rynków dla niego. Pozwolą one na coraz powszechniejszy obrót. Dla mnie to czysty rynkowy zakład. Uważam, że to się skończy gdzieś pomiędzy 20 000 USD a 40 000 USD za sztukę.

 

Maciej Kmita

Komentarze