Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #24

1 321

Co nowego? – jest to cotygodniowa serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

„Fed powinien przyjrzeć się kryptowalutom i traktować je poważnie”

Rezerwa Federalna powinna poważnie zastanowić się nad własną kryptowalutą, napisał w artykule z ubiegłego tygodnia były szef korporacji ubezpieczeniowej depozytów rządu USA. W artykule opublikowanym w piątek przez Yahoo Finance, Sheila Bair, była przewodnicząca Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów (FDIC), podkreśliła pilną potrzebę, aby Bank Rezerwy Federalnej poważnie rozważył perspektywy waluty cyfrowej wydanej przez bank centralny (CBDC). Ostrzegła:

Jeśli nasz system nie dogoni kryptowalut, może to nie tylko zakłócić klasyczny sektor bankowe, ale także sam Fed może być zagrożony.

Giełda Coinrail okradziona z 40 milionów dolarów

Coinrail, giełda kryptowalutowa z siedzibą w Korei Południowej, oświadczyła w niedzielę, że jej platforma została zhakowana, a inne źródła sugerują, że straciła ona kryptowaluty o łącznej wartości aż 40 milionów dolarów. Według własnej strony internetowej giełda zawiesiła już usługi po tym, jak okradziona z wielu tokenów ERC-20. Jednakże Coinrail podała jedynie nazwy niektórych tokenów, które zostały skradzione, nie ujawniając dokładnych kwot. Obejmowały one token NPXS z projektu Pundi X, ATC z Aston i token NPER projektu NPER.

Jednak post na blogu opublikowany przez Pundi X w niedzielę sugerował, że haker mógł ukraść 1 927 Ethereum, 2.6 miliarda NPXS, 93 milionów ATX i 831 milionów monet DENT, a także znaczną ilość sześciu innych tokenów. Aktywa te w sumie były warte około 40 milionów dolarów w momencie włamania i od tego czasu spadły do ​​około 30 milionów dolarów, z powodu spadków na Bitcoinie.

Szwajcarskie miasto planuje głosowanie przy pomocy ID opartych o Ethereum

Szwajcarskie miasto Zug, znane z proaktywnego wsparcia branży blockchain, uruchamia program pilotażowy, który oprze system wyborczy i identyfikatory mieszkańców na technologii blockchain. Program pilotażowy e-głosowania, który odbędzie się od 25 czerwca do 1 lipca, został opracowany w ramach starań miasta o przyjęcie większej liczby aplikacji blockchain i będzie powiązany z trwającym obecnie procesem weryfikacji tożsamości cyfrowej. W lipcu 2017 r. Miasto ogłosiło plany uruchomienia opartej na Ehereum aplikacji o nazwie „uPort” w celu digitalizacji informacji o identyfikatorach lokalnych mieszkańców. Faza pilotażowa rozpoczęła się w listopadzie i obecnie, zarejestrowało się już ponad 200 osób.

Korzystając z cyfrowego identyfikatora, lokalni mieszkańcy będą mogli oddawać głosy w jednorazowym głosowaniu pilotażowym opartym na blockchainie. Urząd miasta wskazał, że głosowanie jest „testem konsultacyjnym”, a wyniki nie będą wiążące.

Organy nadzoru finansowego Wielkiej Brytanii ostrzegają banki przed kryptowalutami

Urząd Nadzoru Finansowego w Wielkiej Brytanii (FCA) napisał do prezesów banków o potencjalnym ryzyku, z jakimi mają do czynienia w przypadku kryptowalut. Jako brytyjski regulator dla około 58 000 firm świadczących usługi finansowe i rynków finansowych w Wielkiej Brytanii, FCA wydała formalne ostrzeżenia przed ryzykiem inwestycyjnym w kryptowaluty. W tym ostatnim ostrzeżeniu FCA odnosi się konkretnie do banków i apeluje o większą kontrolę działań klientów i, jeśli uważa się, że zajmują się tym, co agencja nazywa „krypto assetami”.

Dla klientów banków, które oferują usługi dla konsumentów w kryptowalutach, odpowiednie kroki mające na celu zmniejszenie ryzyka przestępstw finansowych obejmują „przeprowadzanie należytej staranności wobec kluczowych osób w biznesie klienta” i „zapewnienie, że istniejące ramy przestępstw finansowych odpowiednio odzwierciedlają działania związane z kryptografią w które firma jest zaangażowana.”

Ethereum Classic na Coinbase

Cena Ethereum Classic, kryptowaluty, która powstała w wyniku hard forku Ethereum w lipcu 2016 roku, wzrosła we wtorek o 25 procent, po wiadomości, że jest ona dodawana do opcji handlowych na Coinbase. Amerykańska giełda kryptowalutowa ogłosiła we wtorek rano we wpisie na blogu, że rozpoczęła prace inżynieryjne nad integracją Ethereum Classic z jej platformą i oczekuje, że usługa będzie dostępna w „nadchodzących miesiącach”. Informacja ta sprawiła zamieszanie na rynku i wywindowała cenę ETC do 16.15 dolara.

Wiadomość ta pojawi się wkrótce po tym, jak Coinbase powtórzył w marcu, że nie podjął żadnych decyzji o dodaniu nowych aktywów, podobnie jak w styczniu.

Koreańskie banki zaczną weryfikować klientów poprzez blockchain

Krajowa grupa bankowa w Korei Południowej wdroży system weryfikacji tożsamości oparty na blockchainie dla krajowych banków komercyjnych w ciągu zaledwie kilku tygodni. Zgodnie z ogłoszeniem z poniedziałku, nowy system – nazwany BankSign – ma zostać uruchomiony w lipcu po fazie testowej, która rozpoczęła się w kwietniu tego roku.

Zbudowany na bazie Nexledgera, prywatnej platformy blockchain opracowanej przez dział rozwiązań dla przedsiębiorstw Samsung, BankSign zaoferuje lokalnym bankom opcję zastąpienia istniejącego systemu weryfikacji tożsamości, który istnieje od dziesięcioleci w Korei Południowej. Założona w 1984 r. KFB reprezentuje banki komercyjne w Korei Południowej, z ważnymi członkami, w tym bankami Shinhan i Woori – instytucjami, które również badają transgraniczne przekazy pieniężne oparte na blockchainie dla klientów biznesowych.

Apple blokuje aplikacje do kopania kryptowalut

Apple postanowił położyć kres wszelkim aplikacjom krypto-górniczym, które mogą być używane na jego produktach mobilnych. W najnowszej aktualizacji firma zajmująca się komputerami osobistymi rozszerzyła swoje wstępne wytyczne dotyczące kryptowalut. Wcześniej wytyczne określające aplikacje ułatwiające wymianę kryptowalutową i początkowe oferty monet (ICO) musiały być zgodne ze wszystkimi obowiązującymi przepisami stanowymi i federalnymi. Teraz wytyczne wymagają więcej. W pięciu punktach, wytyczne są realizowane przez zasady Apple dotyczące portfeli, kopania, handlu, ICO i nagród, które mają postać kryptowalut. Uzasadnienie tej zmiany jest powiązane z zasadami firmy Apple dotyczącymi zgodności sprzętu, które brzmi:

Zaprojektuj swoją aplikację tak, by wydajnie wykorzystywała energię, aplikacje nie powinny szybko drenować baterii, generować nadmiernego ciepła ani niepotrzebnie obciążać zasobów urządzenia. Aplikacje, w tym wszelkie reklamy innych firm, które wyświetlają się w nich, nie mogą uruchamiać niepowiązanych procesów w tle, takich jak kopanie kryptowalut.

Kryptowalutowe centrum handlowe w Słowenii

Potężne centrum handlowe z siedzibą w Słowenii rozszerza program pilotażowy płatności kryptowalutowych. BTC City Ljubljana, zlokalizowana w stolicy Słowenii, Lublanie, pozwoli grupie 150 osób korzystać z kryptowalut w 24 firmach zlokalizowanych w rozległym kompleksie, który według materiałów internetowych ma ponad 500 witryn sklepowych. Należą do nich usługi dla ubrań i elektroniki, a także restauracje. Pomimo pozornie trafnej nazwy, nie ma ona związku między Bitcoinem a popularnym kompleksem handlowym, który został nazwany jednym z największych w Europie. Został otwarty w 1950 roku, zanim został przemianowany na Blagovno Transportni Center – lub BTC – Ljubljana.

Na początku tego roku centrum handlowe współtworzyło projekt z start upem Eligma, który oferuje system płatności nazwany Elipay, który ułatwia transakcje w kryptowalutach za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Dzięki ponad 500 sklepom na swoim terenie centrum handlowe ma stać się pierwszym centrum handlowym na świecie, które akceptuje kryptowaluty.

Bankowy budżet na badanie blockchainu urósł o 67 % w 2017 roku

Światowy sektor usług finansowych wydał w 2017 roku łącznie 1.7 miliarda dolarów na rozwój blockchain, a instytucje zwiększyły swoje indywidualne budżety na technologię o 67 procent w tym samym roku. Według badań opublikowanych przez firmę Greenwich Associates z siedzibą w USA, przy ogólnym wzroście 10% badanych instytucji bankowych poinformowało, że ich budżety na takie obszary jak badania blockchain i rozwój produktów wzrosły do 10 milionów dolarów lub więcej w 2017 r.

Ponadto w raporcie napisano, że 14 procent twierdziło, że już wdrożyło rozwiązania blockchain. Tymczasem Greenwich Associates odkryło, że przejście od koncepcji do produkcji w ciągu najbliższych dwóch lat, będzie dotyczyła ponad 75 % projektów.

Prostytutki oszczędzają na emeryturę w Bitcoinie

MelissaSweet1, dziewczyna z kamerek interentowych w Arizonie, zaczęła akceptować kryptowaluty jako zapłatę za erotyczne występy przed kamerą trzy lata temu. Zwykle jednak szybko przekształcała je na fiaty. Aż do ubiegłego roku, kiedy zaczęła zbierać monety cyfrowe na portfelu sprzętowym. Zamiast prostego sposobu na zarabianie, krypto stało się częścią jej planu emerytalnego.

Podobnie jak MelissaSweet1, kilku innych pracowników seksualnych, z którymi niedawno przeprowadzono wywiad, opisało podobne zmiany w ich wykorzystaniu kryptografii. Podczas gdy inni w branży blockchain debatują, czy Bitcoin jest przede wszystkim walutą transakcyjną lub globalnym zasobem wartości, pracownicy sektora rozrywkowego już używają technologii dla obu tych aspektów.

Trend ten przemawia zarówno do wzrostu cen kryptowalut, co czyniło je bardziej dochodowe w przetrzymywaniu niż upłynnianiu, jak i intensyfikacją samego problemu, który skłonił przemysł rozrywkowy do przejścia na technologię blockchain w pierwszej kolejności. W wielu krajach prostytucja nie jest legalna a pracownicy z tego sektora gospodarki nie mają możliwości odkładania na emeryturę poprzez rozwiązania dostępne dla innych.

 

Maciej Kmita

Komentarze