Stokarz czyta rynek #12 – Bitcoin, altcoiny i Libra

Stokarz czyta rynek #12 - Bitcoin, altcoiny i Libra

Wczoraj mieliście okazję przeczytać 11 artykuł z serii Stokarz czyta rynek, w którym to znalazło się szczegółowe podsumowanie dotychczasowych wyników moich analiz. Jako, że nie zawierało ono żadnych nowości rynkowych, aby wypełnić tą pustkę i przekazać Wam kilka interesujących pomysłów na nadchodzący tydzień, postanowiłem opublikować dodatkowy materiał, skupiający się tylko i wyłącznie na analizie technicznej kryptowalut. W ten deszczowy (przynajmniej na Pomorzu) weekend, rozsiądźcie się wygodnie i pozwólcie mi zaprosić Was do fascynującego świata kryptowalut.

Tradycyjnie zajmiemy się najpierw analizą kursu Bitcoina (BTC) na parze z USD, a później opowiem nieco o aktualnej sytuacji na rynku altcoinów. W artykule czeka na Was również garstka wiedzy, mogącej usprawnić Wasz model podejmowania decyzji w czasie gry na BitMEXie (lub innej giełdzie oferującej swoim klientom dźwignię finansową) oraz krótkie wprowadzenie do rynku kontraktów Futures i opcji: w szczególności zajmiemy się, nadchodzącym niedługo IFO Libry – Initial Futures Offering, a także prostymi kontraktami na opcje typu BTC-MOVE. Wynalazku od FTX drastycznie uproszczającego handel opcjami – niezwykle ciekawy instrument finansowy, powiększający arsenał Waszych możliwości handlu Bitcoinem, jednocześnie nie wymagający żadnej tajemnej wiedzy o opcjach.

Mieliśmy już ICO, później IEO, a teraz czas na IFO. Przyznam szczerze, że na pierwszy rzut oka, brzmi to tak, jak gdyby chciwi właściciele giełd wymyślili kolejny twór mający wyciągnąć z ludzkich portfeli jeszcze więcej gotówki. Na szczęście nic bardziej mylnego. Przeczytajcie do końca, a na pewno się ze mną zgodzicie!

Analiza kursu Bitcoina (BTC)

Stokarz czyta rynek #12 - Bitcoin, altcoiny i Libra

Przyjrzyjmy się wpierw kursowi Bitcoina w skali makro. Do określania głównego trendu preferuję wykorzystanie wykresu 1W, na którym jedna świeca odpowiada ruchowi ceny w okresie jednego tygodnia. Dodatkowo, identyfikując aktualny trend, posiłkuję się prostymi wskaźnikami trendu. Na powyższym wykresie przedstawione są dwa z nich:

  • Momentum (MOM) – mało popularne, aczkolwiek skuteczne narzędzie. Pokazuje średnią różnice między zamknięciami świec, wyrażając ją za pomocą dwóch linii. Kiedy jaśniejsza z nich przecina ciemniejszą, obrazuje to stan rynkowy, w którym kupujący zyskują przewagę nad sprzedającymi.
  • EMA_21 – najprostsza, 21 dniowa średnia ważona (sprawdza się ona bardzo dobrze na kryptowalutach, z uwagi na młodą historię ich kursów)

Po trzech miesiącach konsolidacji w obszarze $10 000 – $13 000 USD wyszliśmy z niej dołem, rysując ogromną spadkową świecę tygodniową. Zatem sprawa jest bardzo prosta, najprawdopodobniej nastąpiła zmiana trendu, przynajmniej w skali tygodniowej. Wyjście dołem z długiej konsolidacji, na takiej skali czasowej, traktować możemy tylko w ten sposób. Jedyną nadzieją do kontynuacji byczego trendu byłby powrót do utraconego obszaru konsolidacji powyżej $10 000 USD. Idealnie, stałoby się to stosunkowo szybko – im mniej świec tygodniowych poniżej konsolidacji tym lepiej dla byków. Na razie niestety, nic na to nie wskazuje.

Dla potwierdzenia (ang. confluence) swoich przypuszczeń stosuję wyżej wymienione wskaźniki. Momentum wyraźnie spadnie, co nie wróży dobrze dla kupujących, gdyż oznacza to, że niedźwiedzie zyskują na sile. Tak samo zamykanie się świec poniżej EMA_21 obrazuje chwilowe wykupienie rynku.

Określenie trendu pozwala nam dostosować i zoptymalizować naszą strategię. Jeśli trend jest spadkowy, przeważająca większość naszych pozycji powinna być typu SHORT. Czyli sprzedawanie wszystkich większych odbić oraz widocznej słabości kursu. Zwiększa to nasze szanse na zyskowne trejdy.

Bliższe spojrzenie na kurs

Wykresy godzinowe 1H i 4H nie wyglądają już tak źle. Po ich obserwacji, moim zdaniem, nasze nastawienie powinno być neutralne, szczególnie jeśli gracie regularnie na rynku kryptowalut.

Najważniejsze poziomy, na które powinno się mieć uwagę zostały przeze mnie zaznaczone (określone oznaczenia skrótowe służą jedynie uproszczeniu, nie są niczym niesamowitym :P) :

lwH – skrót od Last Week High – najwyższy poziom zeszłej świecy tygodniowej

mO – Monthly Open, czyli otwarcie ostatniej świecy miesięcznej – jak możecie zauważyć, kurs ładnie respektuje ten poziom, a kupujący wkroczyli do gry i chwilowo powstrzymali spadki

wO – Weekly Open – otwarcie świecy tygodniowej

Każdy z tych poziomów i reszta horyzontalnych linii oporów i wsparć pozwalają określić ważne (z punktu widzenia Price Action) miejsca, mogące okazać się kluczowe dla zmiany kierunku kursu. Dlaczego są one tak ważne? Z niezwykle prozaicznego powodu: przeważająca większość uczestników rynku je obserwuje i na ich podstawie, a także patrząc na interakcję kursu z tymi poziomami, podejmuje decyzje co do zakupu i sprzedaży BTC. 

Kilka pomysłów

Wyjątkowo nie będę dziś publikował żadnych trejdów liczonych do oficjalnych statystyk serii. Dlaczego? Gdyż nie mam na tą chwilę jasno wyrobionego zdania czy grać LONG, a może SHORT. Zamiast tego, zaprezentuję Wam kilka interesujących pomysłów i strategii. Czyli – jeśli kurs zrobi to i to, możesz zagrać to i tamto. Bardzo proste – zamiast cokolwiek przewidywać, proponuję aktywnie reagować na to, co dzieje się na wykresie Bitcoina.

SHORT lwH i $9100-$9300 USD

Proste zagrania SHORT w zgodzie z aktualnym makro trendem. Pierwszy z nich to sprzedawanie najwyższego poziomu z zeszłego tygodnia (o ile nie zostanie mocno przebity – scenariusz wchodzi do gry, jeśli kurs nie da rady go jasno przebić). Drugi to sprzedaż silnego oporu horyzontalnego na granicy $9100$. W obu przypadkach, szanse powodzenia określam na około 60%.

LONG jeśli utrzymanie

Ten trejd również nie jest skomplikowany i logika wejścia w niego opiera się na bardzo prostych zasadach. Zejście kursu do czerwonej linii wsparcia, utrzymanie (Quasimodo Reclaim) i zakup w momencie, gdy cena zacznie rosnąć. Cel lwH lub, z mniejszą szansą powodzenia, $9100 USD.

Dodam jeszcze dwie wariacje tych scenariuszy, które uważam za możliwe do zrealizowania przez kurs. Na czerwono zaznaczyłem miejsce, w którym zajmę pozycje SHORT.

Jeszcze drobne wyjaśnienie do ostatniego wykresu. Zakłada on zwiększanie pozycji wraz z rozwojem akcji. Oczywiście, każde z dołożeń ma swoje kryteria, kluczowe do naciśnięcia przycisku SPRZEDAJ. Trejd rozpoczyna się jeśli kurs nie da rady przebić lwH. Target to mO. Jeśli i ono zostanie przebite, po czym zanegowane i kurs dalej będzie spadał – dokładam do pozycji. Targetem jest teraz wO. Jednocześnie, tak ustawiam zlecenie Stop Loss, że pierwszy trejd jest już bezpieczny na zysku. Jeśli kurs dojdzie do wO, zrobi coś w rodzaju wypukłego testu, po czym dalej zacznie się osuwać w dół, dodaję do pozycji, jedocześnie przesuwając tak zlecenie SL, aby zarówno pierwszy jak i drugi trejd był bezpieczny. Mam więc 3krotnie większą pozycję SHORT, aniżeli normalnie, niemniej moje ryzyko jest takie samo jak w przypadku jednego trejdu, a nie trzech złożonych.

SHORT Podwójną negację $8460

Tutaj podobna sytuacja jak z ostatnim trejdem. Czerwone krzyżyki to dokładanie do pozycji i miejsca przesuwania zlecenia Stop Loss wraz z postępem ceny. Z tą różnicą, że zamiast lwH sprzedajmy podwójną negację poziomu $8460, z lwH jako Stop Loss.

Analiza techniczna Altcoinów

Przez niektórych uwielbiane, przez większość nienawidzone, altcoiny są niczym młodsi bracia Bitcoina. Ich rynki cechują się mniejszą płynnością, co czyni je bardziej podatnymi na dramatyczne spadki i spektakularne wzrosty. Nie przedłużając, po analizie dziesiątek wykresów czołowych altcoinów uważam, że przeciętny gracz (czyli taki, który nie patrzy codziennie na notowania) powinien się nimi zainteresować za miesiąc, góra dwa (w okolicach grudnia). Już spieszę z wyjaśnieniami.

Wiele z wykresów altcoinów wygląda jak dołek w czasie formacji. Co to oznacza? Powolną i nużącą akumulację, lub ostatnią fazę spadków. Nudy, nic ciekawego! Jeśli taki scenariusz się sprawdzi, bezpieczniej będzie kupować po przebiciu ważnych poziomów na wykresie tygodniowym/dziennym, zamiast starać się kupić sam dołek. To też znajdziecie na zaprezentowanych przeze mnie wykresach. Jako że, większość kursów altcoinów znajduje się w dokładnie tej samej fazie, a same wykresy są niesamowicie podobne, po obejrzeniu 8 z nich sami powinniście być w stanie przeanalizować wszystkie inne.

Bitcoin CASH (BCH)

Na wykresie tygodniowym sytuacja jest jasna i klarowna. Znajdujemy się na ostatnim wsparciu, pod którym nie ma już nic. Jeśli je przebijemy, BCH wpadnie w tzw. Price Discovery i wtedy na pewno nie będzie go warto w ogóle dotykać przez dłuższy czas.

Zakup po pojawieniu się dużej zielonej świecy na wykresie tygodniowym, zakładając, że obecne wsparcie utrzyma.

Tron (TRX)

Kupno na ok. 192 sat jeśli wsparcie utrzyma i zobaczymy pierwszy ruch do góry (w tym wypadku dawny opór został zamieniony we wsparcie, na którym aktualnie znajduje się cena). Cel – orderblock na poziomie 231sat. Ewentualnie, coś czego na tym wykresie nie zaznaczyłem: spójrzcie na fioletowy obszar. Stąd cena odbiła. Jeśli zaczniemy spadać, będzie to dobre miejsce na ponowny zakup.

Ethereum (ETH)

Dołek, Niższy Szczyt, Niższy Dołek, kolejny i kolejny, jeden za drugim. Nic tu po nas, a już na pewno nie warto na razie kupować na Long Term. Może w grudniu?

Binance Coin (BNB)

O i tutaj robi się ciekawie. Spojrzawszy na różne wykresy kryptowalut należących do największych giełd, takich jak BNB, LEO, HBT czy FTX, można łatwo zauważyć, że chwilowo ich ogólny cykl wzrostowy się skończył. W przypadku BNB, każdy kolejny poziom był potężnie sprzedawany, stąd moje przypuszczenie, że dołek znajdziemy (niestety dla bagholderów) nieco niżej. I znów, jeśli do tego dojdzie, a kurs się wypłaszczy, przełom grudnia/stycznia widziałbym jako początek nowego trendu wzrostowego. Oczywiście to zaledwie przypuszczenia.

Cardano (ADA)

To samo co wcześniej, tylko w innej konfiguracji. Wygląda na tworzenie się dna. Chcesz być kupującym po przebiciu oporu (dawnego wsparcia zamienionego w opór).

EOS

LISK (LSK)

Zakup po przebiciu oporu i utrzymaniu go jako wsparcie. Na razie nic byczego, ale pierwsza nadzieja jest, w postaci utrzymywania wsparcia.

Ripple (XRP)

Nie rozumiem całej byczowatości o XRP krążącej po wielu mediach społecznościowych i grupach. Dla mnie wygląda to jak korekta spadków. Obecna świeca dzienna, jeśli zamknie się w takiej formie, nie wróży nic dobrego i bardziej nadaje się do SHORTowania, aniżeli kupowania. LONG jeśli przebijemy opór i utrzymamy go.

Futures na Librę od Facebooka – Coinflex pozwala Ci spekulować czy projekt Libra wystartuje!

Stokarz czyta rynek #12 - Bitcoin, altcoiny i Libra
Libra IFO

IFO – Initial Futures Offering to oferty pierwotne na zakup kontraktów futures na nieistniejące jeszcze kryptowaluty. Nieco to skomplikowane? Nic z tych rzeczy? Przedstawiony przeze mnie przykład od CoinFlex rozjaśni Wam to nowe pojęcie.

Wiedząc, że bazowy kurs Libry od Facebooka ma wynosić około $1.1USD Dzięki kontraktowi futures możemy spekulować czy projekt Libra doczeka się uruchomienia.

Stokarz czyta rynek #12 - Bitcoin, altcoiny i Libra
Libra IFO

Daje to spekulantowi ciekawe możliwości. Jeżeli dostrzega, że na przykład z powodu silnych regulacji Libra nie dojdzie do skutku, może sprzedawać kontrakty futures i zarobić na różnicy kursowej. Jeśli zaś podejrzewasz, że Libra stanie na nogi, a Mark Zuckerberg nie da się tak łatwo pokonać, możesz kupić kontrakty futures na Librę.

W czasie IFO, Libra wyceniana będzie na $0.2 USD. Oznacza to, że prawdopodobieństwo, że Libra ruszy, będzie ustalone na 20%. Innymi słowy, rynek wycenia szanse na wystartowanie projekt Libra na 20%.

Mechanizm jest zatem bardzo prosty. Jeśli kontrakty dojdą do ceny, załóżmy $0.8 USD, będzie to znaczyło, że spekulanci dają 80% szans na uruchomienie Libry.

Możliwość spekulowania za, lub przeciwko Facebookowi brzmi ciekawie? Oczywiście, że tak! Dlatego zachęcam do zapoznania się szerzej z tym tematem. Pełną specyfikację kontraktu znajdziecie na stronie CoinFlex.com.

Bitcoin MOVE – jak uchwycić ruch Bitcoina bez określonego kierunku

Dawniej, chcąc zarobić na zmienności kursu Bitcoina, wymagana była dokładna znajomość mechanizmów działania opcji oraz platformy Deribit (Trading Bitcoin Options at Deribit). Produkt wprowadzony przez FTX znacząco ułatwił cały proces. Od niedawna jesteś w stanie uchwycić zmienność kursową Bitcoina, bez znajomości opcji.

Kontrakt BTC-MOVE wygasa do łącznej wartości, o którą ruszył się tego dnia Bitcoin. Nie ważne czy ruch był w górę, czy w dół. Liczy się sam ruch.

Oto przykład: kontrakt BTC-MOVE wyceniany jest na $100. Dzień jeszcze się nie skończył, a Bitcoin poruszył się o $80 USD w stosunku do ceny z dnia wczorajszego. Jeśli uważasz, że kurs nie będzie pompował, ani dumpował, możesz sprzedać krótko kontrakt BTC-MOVE, wyceniany na $100 USD. Jeżeli kurs się nie zmieni i całkowity ruch BTC tego dnia wyniesie $80 USD, ty zarobisz różnicę kursową:

Delta[$80-$100] = $20. Czyli twój zarobek wyniesie 20%! W ciągu jednego dnia.

BTC-MOVE pozwala nam na uchwycenie ruchu samego w sobie. Nie musimy wiedzieć, czy kurs pójdzie do góry, a może w dół.

Jeżeli interesują Was rynki terminowe, opcje, IFO – dajcie znać w komentarzach, a na pewno postaram się przygotować na ten temat nieco więcej.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.