Siacoin nieuczciwie wydobyty przez chińskich cyberprzestępców

Siacoin był wydobywany poprzez cryptojacking…

Cryptojacking, czyli potajemne i nieświadome kopanie kryptowalut przez użytkowników internetu to coraz szerzej wykorzystywana metoda przez cyberprzestępców. Dzięki temu obciążają nieswoje komputery, generując przy tym przychody. Niewątpliwym plusem jest brak kosztów powiązanych z zużyciem energii elektrycznej. Taki przypadek zanotowano w Chinach, gdzie grupa cyberprzestępców wykorzystała malware do zainfekowania komputerów w kafejkach internetowych. Interesującym jest fakt, że niniejsza grupa zmówiła się z firmą zajmującą się konserwacją komputerów. Precedens ten miał miejsce od lipca poprzedniego roku, infekując przy tym ponad 100 tys. komputerów.

Jak stwierdza technik we wspomnianej firmie JinHua, był mózgiem całej operacji. Technik opracował złośliwe oprogramowanie do kopania Siacoin, które zostało następnie zainstalowane przez firmy konserwacyjne na komputerach z kafejek internetowych podczas rutynowych badań kontrolnych. Wpływy z nielegalnego miningu zostały podzielone między wspólników. Były one spore, bo wyniosły aż 80 tys. USD. Od samego początku były zauważalne efekty działania nielegalnego algorytmu, gdyż prędkość komputerów spadła. Firma konserwacyjna nie stwierdziła żadnych znamion niepożądanych działań, również uwzględniając zwiększone rachunki za prąd.  Po jakimś czasie kierownictwo kafejek internetowych zaczęło zgłaszać kwestie na policję, również dlatego, że biznes zaczął, stać się nieopłacalny.

Pierwsze aresztowania zostały dokonane w październiku 2017 roku i objęły 16 osób. Dochodzenia trwają i skutkiem jest oskarżenie 100 firm konserwujących komputery, działających na terenie 30 chińskich miast. Dwa miesiące przed odkryciem szkodliwego oprogramowania górniczego, Siacoin był wart na poziomie 0,002 USD, ale do lipca cena wahała się w okolicy 0,01 USD, co oznacza wzrost o 400%.

Zjawisko było równie nagłośnione w przypadku nielegalnego miningu kryptowaluty Monero, gdzie szacuje się, że 5% z całej podaży zostało wydobytych właśnie poprzez cryptojacking. Górnictwo zaczyna być coraz bardziej popularne w związku z czym rośnie ryzyko podobnych nielegalnych praktyk przez sprytnych członków rynku kryptowalut. Czy uważacie cryptojacking za przestępstwo ? Czy stosujecie programy przeciwko atakom malware? Zapraszamy serdecznie do dyskusji. O podobnych przypadkach nieświadomego miningu będziemy przedstawiać na naszym portalu.

Źródło obrazu: cryptovore.com
Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.