Zapowiedziano nowości w mObywatelu. To funkcje dla wszystkich użytkowników

Aplikacja mObywatel w przyszłym roku doczeka się kolejnych ważnych nowości. Jej użytkownicy będą mogli zastrzec dowód osobisty oraz paszport. Należy się też spodziewać funkcji dotyczących zgłoszeń stłuczek samochodowych. Nowości na antenie Radia Zet zapowiedział minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Użytkownik już teraz może zastrzec PESEL

Niektórym może się wydawać, że zastrzeżenie dowodu jest już aplikacji mObywatel. Obecnie za jej pośrednictwem można jednak zastrzegać numer PESEL. Proces jest prosty i warto to zrobić. Wystarczy zalogować się do aplikacji, na liście usług wybrać „zastrzeż PESEL”, nacisnąć odpowiedni przełącznik i potwierdzić cały proces. Co można zyskać? Spokój. Jeśli PESEL będzie zastrzeżony, oszust nie wykorzysta go do wzięcia kredytu, zakupów na raty czy wyrobienia duplikatu karty SIM. A jeśli ktoś sam zechce wziąć kredyt, w prosty sposób może odblokować PESEL w tej samej apce. Ważne, by potem ponownie go zastrzec.

Zapowiedziana przez ministra nowość sprawi, że w aplikacji w szybki i prosty (miejmy nadzieję) sposób użytkownik zastrzeże też rzeczone dokumenty. Teraz można to zrobić np. w urzędzie gminy lub w banku (niektóre instytucje finansowe oferują takie rozwiązanie nawet, jeśli nie posiada się w nich konta). Jeżeli dowód osobisty został skradziony, o sprawie trzeba także powiadomić policję. Dokument można też zastrzec telefonicznie lub online, z wykorzystaniem profilu zaufanego. Rozwiązanie mObywatel pewnie ten proces ułatwi.

mObywatel to spory zbiór dokumentów. W tym legitymacji


Rozwiązanie mObywatel jest dostępne za pośrednictwem aplikacji mobilnej na platformy iOS oraz Android, a także serwisu internetowego. Udostępniono je już w poprzedniej dekadzie, ale to w tym dziesięcioleciu stało się prawdziwym kombajnem funkcji w wirtualnym świecie. Operator apki chwalił się niedawno, że każdego dnia wydaje w niej średnio 3 tysiące tymczasowych praw jazdy. A jeśli ktoś myśli, że rozwiązanie jest głównie dla ludzi młodych, obeznanych z nowinkami, to wystarczy spojrzeć na liczbę przywołaną ostatnio przez ZUS. Otóż okazuje się, że ponad 900 tys. osób pobrało w aplikacji mLegitymację emeryta-rencisty.

Legitymacje w formie cyfrowej mogą już pobierać uczniowie i studenci, adwokaci oraz radcy prawni czy inżynierowie budownictwa. Za pomocą telefonu uprawnienia zawodowe potwierdzą też pielęgniarki, położne, lekarze i dentyści. Na tym jednak nie koniec – przywołany już minister Gawkowski zapewnił, że w przyszłym roku w apce pojawią się nowe legitymacje dla różnych grup i zawodów.

Obecnie jedną z najważniejszych funkcji apki mObywatel jest mDowód. To pełnoprawny dokument tożsamości w wersji cyfrowej. Na terenie naszego kraju jest tak samo ważny jak dowód w wersji plastikowej, można go używać w bankach, urzędach, na poczcie czy u notariusza. Tradycyjny dokument będzie potrzebny w dwóch przypadkach: poza Polską oraz podczas składania wniosku o dowód osobisty.

Do dyspozycji użytkowników jest również mPrawo jazdy i inne rozwiązania przydatne kierowcom, w tym punkty karne. Tę grupę odbiorców zapewne zainteresuje informacja, że w przyszłym roku w apce pojawi się też funkcja dotycząca zgłaszania stłuczek samochodowych.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!