Z ostatniej chwili: Aleksiej Nawalny nie żyje. Podała rosyjska służba więzienna

Zmarł rosyjski polityk opozycyjny i krytyk Putina Aleksiej Nawalny. Znany krytyk prezydenta Władimira Putina zmarł, według informacji podanych przez rosyjski Departament Więziennictwa, cytowany przez Reuters. Nie przetrwał blisko trzech lat zesłania, w rosyjskich koloniach karnych. Nawalny miał 47 lat. Przedwczoraj, 14 lutego podano, że Nawalny trafił do karceru, 27 raz podczas odsiadki. Władimir Putin został poinformowany o śmierci Aleksieja Nawalnego, według państwowej agencji informacyjnej Tass.

W grudniu Nawalny został przeniesiony do obozu karnego „Wilk polarny”, położonego w akrtycznej północy Rosji. Ośrodek ten jest uważany za jeden z najsurowszych w kraju. To w nim Nawalny wielokrotnie skarżył się na brak pomocy medycznej, nękanie, a nawet tortury w obozie. Wychudzony i osłabiony pozostał stanowczy w swoim celu osiągnięcia „Rosji bez Putina”. Także podczas wystąpień sądowych. Skazano go na ponad 30 lat więzienia.

Aleksiej Nawalny w transmisji wideo z kolonii karnej, ostatnie video. Źródlo: DPP

Nawalny 'tylko zesłabł’

Według raportu rosyjskiego Aleksiej Nawalny „źle się poczuł”, po piątkowym spacerze. Jak przekazał raport „niemal natychmiast stracił przytomność”. Informowała o tym administracja kolonii karnej, w północnym regionie jamalsko-nienieckim. Wezwano personel medyczny, ale nie był on w stanie uratować opozycjonisty. Teraz przyczyna śmierci jest ustalana przez władze. Rosyjscy opozycjoniści są przekonani, że Nawalnemu 'ktoś pomógł’.

Dramatyczne losy

  • Znany polityk opozycji został aresztowany w styczniu 2021 r. po powrocie do Rosji. W sierpniu 2020 r. zasłabł podczas lotu na terenie kraju. Chwilę później został przeniesiony do szpitala Charité w Berlinie. Opozycjonistę próbowano otruć i zdiagnozowano u niego zatrucie neurotoksyną.
  • Rząd w Moskwie odrzucił wówczas oskarżenia, że to rosyjskie władze próbowały zamachu. Nawalny został skazany łącznie na ponad 30 lat więzienia. Oskarżenia prokuratorskie obejmowały m.in. oszustwa i ekstremizm.
  • Nawalny zawsze zaprzeczał im i określał je jako motywowane politycznie. On i jego zwolennicy twierdzą, że celem władz było stłumienie krytyki Kremla. Ruch polityczny Nawalnego został zawieszony, a bliscy współpracownicy uwięzieni. Część uciekła za granicę.
  • Prawnik Nawalnego, walczący z korupcją w aparacie władzy, przysporzył sobie wielu wrogów. Fundusz antykorupcyjny Nawalnego przez lata budował własne struktury w wielu częściach kraju. W miarę jak zyskiwał on coraz większe wpływy polityczne, a ludzie Nawalnego byli wybierani w wyborach, władze w Moskwie kazały rozbić sieć i zakwalifikować ją jako „ekstremistyczną”.

Może Cię zainteresuje:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
1 komentarz
  1. Plastus napisał

    Miała być Rosja bez Putina a mamy Rosję bez Nawalnego 🙂 Ten kraj to stan umysłu 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.