Brytutalne zamieszki w Los Angeles. Są starcia protestujących z policją

Brytutalne zamieszki w Los Angeles. Są starcia protestujących z policją

W piątkowy wieczór w centrum Los Angeles doszło do gwałtownych starć między protestującymi a policją. To pokłosie serii federalnych nalotów imigracyjnych, w których zatrzymano dziesiątki osób.

Funkcjonariusze w hełmach i uzbrojeni w pałki oraz wyrzutnie gazu łzawiącego ustawili się w szeregu na ulicach miasta, próbując rozpędzić tłum demonstrantów.

Demonstranci odmawiali rozejścia się mimo policyjnych wezwań. W pewnym momencie niektórzy z nich zaczęli rzucać w stronę funkcjonariuszy kawałkami betonu. Policja odpowiedziała użyciem gazu łzawiącego, pieprzowego oraz hukowych granatów ogłuszających. Na razie nie podano informacji o liczbie zatrzymanych.

Na noże

Rzecznik policji Los Angeles, Drake Madison, poinformował, że zgromadzenie zostało uznane za nielegalne, co oznacza, że osoby odmawiające opuszczenia terenu mogły zostać aresztowane. Choć policja nie uczestniczyła w samych nalotach, została rozmieszczona w celu zapobieżenia eskalacji przemocy po tym, jak demonstranci zdewastowali ściany sądu federalnego, malując hasła przeciwko ICE (U.S. Immigration and Customs Enforcement), oraz zgromadzili się przed pobliskim aresztem.

Wcześniej tego dnia, lokalne stacje telewizyjne relacjonowały przejazd kolumny nieoznakowanych pojazdów wojskowych i furgonetek z uzbrojonymi agentami federalnymi przemieszczającymi się przez miasto. Naloty dotknęły m.in. sklep budowlany Home Depot w dzielnicy Westlake, butik w Fashion District oraz magazyn odzieżowy w południowym Los Angeles. Według Los Angeles City News Service (CNS), działania ICE zakończyły się zatrzymaniem wielu osób.

Naloty są częścią szerszej akcji prezydenta Donalda Trumpa, który zapowiedział masowe aresztowania i deportacje nieudokumentowanych migrantów. Akcje takie odbywają się cyklicznie w różnych miastach w całym kraju.

Casus Huerty

Na miejscu jednego z nalotów doszło do incydentu z udziałem Davida Huerty, przewodniczącego związku zawodowego Service Employees International Union of California (SEIU). Według oświadczenia SEIU, Huerta został zatrzymany przez ICE i doznał obrażeń, gdy próbował dokumentować działania funkcjonariuszy. Związek podkreślił, że Huerta działał w ramach przysługującego mu prawa do obserwowania działań służb. Nie wiadomo, jakiego rodzaju obrażeń doznał, ani czy postawiono mu zarzuty.

ICE nie udzieliło komentarza w sprawie zatrzymania Huerty ani przebiegu operacji. Tymczasem burmistrz Los Angeles Karen Bass wydała oświadczenie potępiające działania imigracyjne, mówiąc, że „te taktyki sieją strach w naszych społecznościach i naruszają podstawowe zasady bezpieczeństwa w naszym mieście.”

Demonstracje pojawiły się spontanicznie również w innych punktach miasta. Wraz z nastaniem wieczoru napięcie narastało, a atmosfera w centrum Los Angeles stawała się coraz bardziej napięta. Władze miejskie oraz aktywiści obawiają się, że kolejne dni mogą przynieść dalsze protesty, jeśli federalne działania będą kontynuowane.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.