Poradniki: portfel MyEtherWallet

MyEtherWallet to najbardziej znany portfel online przechowujący wszelkie kryptowaluty związany ze standardem ERC20 (powiązane z Ethereum). Na początku podajemy listę kryptowalut, które możecie przechowywać na tych portfelach. Zatem będą to takie tokeny jak: Tron, VeChain, Ethereum, EOS, Qtum, OmiseGO, BNB, ICON, Augur, DigixDao, Populous, Golem, TenX, SALT itp.

Zapoznajmy się z interfejsem portfela. Jest on dostępny przez stronę https://www.myetherwallet.com/

Jego cechami charakterystycznymi są:

  • wyłącznie dostępny przez internet
  • obsługuje wyłącznie tokeny ERC20

Ze względów bezpieczeństwa należy wpisywać adres bezpośrednio przez przeglądarkę – nie korzystając z wyszukiwarki Google. Jest sporo stron phishingujących, które mogą okraść Ciebie z danych do logowania na Twoim portfelu a przez to stracisz swoje środki.

Interfejs jest dość prosty. Na górnych belkach mamy informacje o dostępnych funkcjach w języku angielskim. Możemy także zmienić interfejs na polski. Jest możliwość tworzenia adresów, wykonywania transakcji na inne portfele, odczytywania kontraktów na sieci ETH, monitorowania transakcji, dokonywania wymiany na inne kryptowaluty (BTC, ETH, REP). Przyjrzyjmy się utworzeniu portfela.

  1. Należy dokonać wpisu hasła posiadającego znaki – duże i małe litery oraz znaki specjalne.

2. Po wpisaniu hasła otrzymujemy do pobrania Plik Keystore, który będzie posiadał informacje o kluczu prywatnym. Należy go zatrzymać i nie udostępniać nikomu! Zaleca się też jego wydrukowanie, w przypadku trzymania w pliku i ataku hakerskiego możemy stracić klucz, który umożliwia wykonywanie transakcji (podpis).

3. Aby przejrzeć stan konta na portfelu należy wybrać drugą funkcję Wyślij Ether i Tokeny (Send Ether and Tokens) i wybrać View Adress Only. Po tym otworzy się okienko do wpisania adresu. Można tutaj obejrzeć tylko stan konta bez ich wysyłki.

Dowiedzmy się teraz jak należy wysłać środki na inny portfel.

  1. Wybieramy spośród funkcji Wyślij Ether i Tokeny. Spośród wyboru dostępu do portfela możemy wybrać Keystore, hasło mnemoniczne lub klucz prywatny. Istotnym jest sprawdzenie czy nasza strona posiada protokół szyfrujący SSL. Pierwsza z tych opcji będzie wymagać odpowiedniego pliku z portfelem zapisanym na dysku. Odblokowanie portfela nastąpi po  wpisaniu hasła odblokowującego.

Druga opcja dotyczy hasła mnemonicznego czyli słów możliwych do interpretacji przez człowieka. Zawiera 12 lub 24 znaki będące utworzone dla danego konta.

Trzecia możliwość to przez klucz prywatny wygenerowany przez serwis. Taki klucz prywatny jest jednocześnie podpisem do transakcji.

5. Wpisując klucz prywatny otrzymujemy następujące możliwości na portfelu:

Aby dokonać transakcji potrzebujemy zatem: adresu portfela odbiorcy, kwoty i ustalenia GAS. Ten ostatni parametr będzie determinował szybkość transakcji. Opcje zaawansowane umożliwiają dołączenie danych jeśli wykonujesz transakcje do kontraktów. Przy rozwinięciu listy w Show All Tokens pokazuje listę wszystkich możliwych do przechowywania tokenów i ich salda. Przy wysłanej transakcji można ją podglądać w następujący sposób wybierając funkcję na górnej belce – Sprawdź Status Transakcji:

Inne funkcje, które posiada portfel:

Giełda

Na giełdzie można wymienić min. 0,01 ETH i 0,01 BTC.

ENS

Ens jest rozwiązaniem umożliwiającym zmianę adresu portfela na bardziej przyjazną dla użytkownika nazwę domenową np. kowalski.eth. Wpisując nazwę domeny i logując się do portfela uzyskujemy taką możliwość.

DomainSale

W przypadku gdy dana domena portfela jest już zajęta, występuje giełda obrotu zarejestrowanymi już domenami ENS. W pierwszej rubryce sprawdza się czy dana domena jest na sprzedaż, a w drugim sprawdzanie stanu portfela wynikającego z obrotu takimi domenami.

Kontrakty

MyEtherWallet umożliwia obsługę smart contractów poprzez określenie adresu kontraktu, wyboru istniejącego już kontraktu z listy.

Wysyłanie środków offline

Wysłanie środków w trybie offline (bez podłączania się do internetu) składa się z 3 kroków:

1 krok: Podanie adresu nadawcy

Należy podać adres nadawcy z którego zostaną pobrane środki do transferu.

2 krok: Podanie danych odbiorcy i transakcji

W tym kroku należy podać adres portfela odbiorcy, wybrać kwotę transferowaną wraz z wyborem kryptowaluty (wybieramy z całej długiej listy wszystkich tokenów ERC20). Istotą jest też podanie ceny GAS jak i jej ilości. Standardowo przyjmuje się kwotę 21 000 WEI. Wyróżnik jest generowany na podstawie adresu nadawcy. Dane są opcjonalne dodawane do transakcji np. do kontraktów.

3 krok: Podpisanie transakcji

Tutaj należy podać klucz prywatny portfela odbiorcy. Dostęp do tegoż jest podany poprzez listę wyboru. W przypadku wypełnienia wszystkich rubryk, pojawi się przycisk „Wyślij transakcję”.

Tryb offline jest możliwy do wykorzystania poprzez program dostępny na GitHub: https://github.com/kvhnuke/etherwallet/releases/latest

Instalując program i wybierając plik index.html zostajemy przekazani do strony MyEtherWallet poprzez lokalny serwer (nasz komputer).

Zaletami portfela są zatem jego prostota i dostęp praktycznie z każdego komputera. Wadą jest to, że portfel nie posiada zaawansowanych funkcji.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.