Złoto z kwarcu. Nowe badania wyjaśniają, jak powstają ogromne samorodki złota

  • Prócz ich naturalnego piękna, a także ogromnej wartości, powodem tego był fakt tajemniczości ich pochodzenia. Nie wiadomo było, skąd i w jaki sposób te bryły kruszcu się biorą.

Badacze z Uniwersytetu Monash w Melbourne podejrzewają, że samorodki złota mogą formować się pod wpływem obecności kwarcu. Z kolei czynnikiem sprawczym mają być tutaj zdarzające się regularnie trzęsienia ziemi. W jaki sposób te trzy odrębne kwestie się łączą?

Kryształy kwarcu uchodzą za wszechobecny, pospolity materiał spotykany w naturalnym środowisku. Są one chemicznie obojętne. Mają jednak ciekawą właściwość – wykazują bowiem skłonność do wytwarzania napięcia elektrycznego. Powstaje ono, gdy zewnętrzne czynniki mechaniczne wywołują zniekształcenie, nacisk lub naruszenie struktury kryształu.

Naruszenie tej struktury wywołuje zmianę otoczenia elektromagnetycznego, przez co dochodzi do powstawania napięcia elektrycznego. A to z kolei oddziałuje na obecne w otoczeniu pierwiastki metaliczne. W tym i złoto. Cecha ta znana jest jako piezoelektryczność.

Jak sugerują naukowcy z Melbourne, powstałe pole elektryczne przyciąga obecne w okolicy cząsteczki złota. Będąc elektrycznym przewodnikiem, osadza się ono z innymi cząstkami tego metalu. Cząstki te, zawarte w płynach hydrotermalnych, wydostają się z głębin gleby pod wpływem trzęsień ziemi.

Te same trzęsienia ziemi dostarczać mają bodźców mechanicznych kryształom kwarcu. A to z kolei wystawia cząsteczki metalu na wpływ pola elektrycznego i prowadzi do formowania się brył metalu. W efekcie czego, poddane dodatkowo ciśnieniu, formują się samorodki złota.

Pełen opis obserwacji naukowców z Uniwersytetu Monash w Melbourne opublikowany został tutaj.

Jesteś zainteresowany zakupem srebra lub złota inwestycyjnego? Sprawdź ofertę FlyingAtom.Gold!
Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.