Złoto poniżej 3300 dolarów po zaskakujących wypowiedziach Trumpa
Cena złota zanotowała wyraźną korektę w piątek i wszystko wskazuje na to, że tydzień zakończy się stratami dla żółtego metalu. Notowania złota spadły poniżej poziomu 3300 dolarów w obliczu sprzecznych doniesień dotyczących stanu relacji handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Rynki finansowe znalazły się ponownie w stanie niepewności po tym, jak prezydent Donald Trump stwierdził, że prowadzone są intensywne rozmowy z Pekinem, podczas gdy chińscy przedstawiciele kategorycznie temu zaprzeczyli. Jak widać rynki są bardzo podatne na informacje pochodzące z ust prezydenta USA.
Sprzeczne komunikaty wprowadzają chaos na rynkach
Dzisiejsze zawirowania zaczęły się już wcześnie rano, gdy Bloomberg opublikował informację sugerującą, że Chiny rozważają zwolnienie niektórych amerykańskich towarów z ceł, ponieważ koszty rosną w niekontrolowany sposób. Równocześnie pojawiły się doniesienia, że Państwo Środka przygotowuje awaryjne plany radzenia sobie z zewnętrznymi wstrząsami gospodarczymi za pomocą nowych narzędzi finansowych i politycznych. Sytuacja skomplikowała się jeszcze bardziej, gdy prezydent Trump oznajmił,, że zawarto już 200 umów handlowych, a prezydent Xi Jinping wielokrotnie telefonował do niego w ostatnim czasie. Informacje te zostały natychmiast zdementowane przez stronę chińską, która oświadczyła, że żadne oficjalne rozmowy handlowe nie są obecnie prowadzone z administracją amerykańską.
Pomimo sprzecznych sygnałów, inwestorzy wydają się wierzyć w możliwość rychłego osiągnięcia porozumienia handlowego. Ta optymistyczna interpretacja doprowadziła do wzrostów na rynkach akcji i zmniejszenia zainteresowania złotem jako bezpieczną przystanią. No i jest to naturalny ruch, ponieważ ostatnie bardzo dynamiczne wzrosty złota były oparte o między innymi wojnę handlową. Wielu analityków wskazuje na potencjalne nieporozumienie semantyczne w tym, co amerykańscy urzędnicy uznają za „rozmowy” w przeciwieństwie do formalnych „negocjacji”, co prowadzi do rozbieżności w oczekiwaniach rynkowych. Nie zmienia to faktu, że złoto poniżej 3300 dolarów to korekta o blisko 2 %.
Istotne wydarzenia wpływające na obecną cenę złota
Na rynku złota odnotowano również kilka innych istotnych wydarzeń. Szwajcarski Bank Jedną z nich jest to, że Szwajcarski Bank Narodowy ogłosił zysk w wysokości 6,7 miliarda franków szwajcarskich ze swoich rezerw złota w pierwszym kwartale 2025 roku. Ponadto bank centralny Kenii rozważa dodanie złota do swoich rezerw w celu dywersyfikacji aktywów denominowanych w dolarach. Ostatnie rekordowe wzrosty cen złota i znaczące wahania w ciągu dnia wywołały falę popytu detalicznego w Chinach, napędzając zwiększenie obrotów na giełdzie w Szanghaju. Jednak za główny powód obecnej przeceny uznaje się rosnący apetyt na ryzyko wśród inwestorów, spowodowany sygnałami potencjalnego ocieplenia relacji handlowych pomiędzy USA a Chinami, gdzie rzekomo obie strony wyraziły chęć podjęcia negocjacji. Dodatkową presję na notowania szlachetnego kruszcu wywiera umocnienie dolara amerykańskiego oraz spadek cen ropy naftowej.
Perspektywy techniczne i prognoza cenowa dla kursu złota i srebra

Z perspektywy analizy technicznej korekta powinna nastąpić już znacznie wcześniej, kiedy to wiele wskaźników wskazywało już na brak paliwa wobec dalszych wzrostów. Można powiedzieć, że dalsza hossa na złocie wymagała dalszego ochłodzenia, co jest naturalne podczas wzrostów. Tego typu stabilizacja i oczyszczenie pozycji jest często bardzo potrzebne, aby wznowić trend wzrostowy, cena złota musi ponownie przekroczyć dzienny punkt zwrotny na poziomie 3335 dolarów. Następnie poziom oporu R1 wynoszący 3381 dolarów, który był krótko testowany we wczesnych godzinach handlu w piątek. W przypadku powrotu optymizmu na rynek, cena mogłaby wzrosnąć do poziomu oporu R2 wynoszącego 3414 dolarów, przekraczając psychologiczną barierę 3400 dolarów. Jeśli chodzi o wsparcie, poziom S1 wynoszący 3302 dolary został chwilowo naruszony. Niżej znajduje się wsparcie S2 na poziomie 3256 dolarów, a następnie kluczowe wsparcie techniczne w okolicy 3245 dolarów, odpowiadające szczytowi z 11 kwietnia. Według analizy technicznej, srebro może przygotowywać się do gwałtownego wzrostu cenowego, co sygnalizuje rzadko spotykana rozbieżność, jeżeli chodzi o kurs srebra i złota. Wskaźnik Gold-to-Silver Ratio (GSR) osiągnął poziom około 100:1, znacznie przewyższając historyczną normę wynoszącą 40:1-60:1, co historycznie poprzedzało okresy lepszych wyników srebra. Oznacza to, że inwestowanie w srebro w 2025 roku może przynieśc wyższą stopę zwrotu. Srebro, mimo wzrostu o 16% od początku roku, pozostaje niedowartościowane w porównaniu ze złotem, które zyskało 25%, a dodatkowo zyskuje na atrakcyjności dzięki podwójnemu popytowi – zarówno inwestycyjnemu, jak i przemysłowemu, szczególnie w sektorach pojazdów elektrycznych i paneli słonecznych.