Złoto jest niedowartościowane a dolar przewartościowany

Złoto jest niedowartościowane a dolar przewartościowany – BCA Research

Według BCA Research cena złota powinna obecnie wynosić 2200 USD za uncję, a dolar amerykański jest przewartościowany o około 20%.

Złoto powinno kosztować 2200 USD

Złoto jest jednym z najlepszych trwałych aktywów w 2023 roku nie bez powodu. Perspektywy makro i popyt inwestorów wspierają wyższe ceny, powiedział główny strateg FX BCA Research, Chester Ntonifor.

Złoto zdrożało o prawie 12% w ciągu roku, a ostatnie notowania na rynku kasowym wyniosły 2018 USD za uncję.

BCA Research przewiduje, że złoto wzrośnie do poziomu 2200 USD w ciągu najbliższych 9-16 miesięcy.

BCA Research Inc. jest niezależnym dostawcą globalnych badań inwestycyjnych i doradztwa w zakresie strategii inwestycyjnych. BCA została założona przez A. Hamiltona Boltona w 1949 roku w Montrealu.

De-dolaryzacja nie jest nieuchronna

Głównym motorem złota jest dolar amerykański, który był słaby. I chociaż Ntonifor uważa globalny trend de-dolaryzacji za nieco przesadzony, uważa, że dolar jest przewartościowany o około 20%.

„Dolar amerykański stanowił około 70% światowych rezerw na początku 2000 roku. Obecnie spadł do 60%. Udział złota wzrósł z 6% w 2015 roku do 10%” – powiedział Ntonifor.

„De-dolaryzacja nie jest czymś nieuchronnym. Dane MFW pokazują, że transakcje w dolarach amerykańskich rosną na całym świecie”.

Jednak patrząc w dalszą drogę, dolar amerykański będzie zmierzał w dół ze względu na czynniki fundamentalne.

„To najdroższa waluta G10. Według naszych modeli jest przewartościowana o 20 proc. Zobaczymy korektę. A jeśli dolar spadnie, złoto katapultuje wyżej” – powiedział Ntonifor.

„Jeśli dolar spadnie, złoto wzrośnie, ponieważ złoto jest aktywem alternatywnym”.

Kupowanie złota przez banki centralne również stanowiło silne wsparcie dla wyższych poziomów handlu, przy czym rekordowe poziomy z zeszłego roku przenoszą się na ten rok.

Przeczytaj także: Perspektywy gospodarcze się pogarszają – złoto nie traci potencjału wzrostowego

W następnej dekadzie złoto nawet po 2600 USD

„Gdybyś miał modelować banki centralne kupujące złoto na obecnych poziomach i spojrzeć na następne pięć do dziesięciu lat, zobaczyłbyś złoto w tym przedziale czasowym po cenie 2600 USD” – zauważył Ntonifor.

Kupowanie przez banki centralne rozpoczęło się prawie dziesięć lat temu, a Ntonifor nie widzi odwrócenia tego trendu, a Chiny, Indie, Rosja i Turcja wyróżniają się ostatnio jako główni nabywcy złota.

Innym kluczowym czynnikiem wpływającym na złoto w tym roku będą dane o inflacji w porównaniu z oczekiwaniami inflacyjnymi.

„Istnieje rozdźwięk między tym, co faktycznie dzieje się z inflacją, a tym, co rynek wycenia pod względem tego, gdzie będzie inflacja” – zauważył Ntonifor.

„A złoto uniezależniło się od rynkowych miar inflacji. Ale inflacja jest nadal zbyt wysoka. A wiemy z historii, że jedną z doskonałych właściwości złota była ochrona siły nabywczej. W tym sensie, jeśli inflacja pozostaje wysoka, jest wybicie na złocie”.

Innym ważnym motorem napędowym jest ogólny sektor towarowy.

„Złoto ma również popyt przemysłowy. Jeśli inne towary przemysłowe mają się dobrze, ceny towarów zwykle poruszają się razem. Jeśli ceny towarów rosną, jest to dobre dla złota” – dodał Ntonifor.

Zamieszanie z długiem USA korzystne dla cen złota

Według BCA Research, kwestia limitu zadłużenia również zwiększy zmienność, z prawdopodobieństwem niewypłacalności na poziomie około 10%.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen ostrzegła w niedzielę, że jeśli pułap zadłużenia nie zostanie zniesiony, może to wywołać „kryzys konstytucyjny”.

„Zadaniem Kongresu jest to zrobić. Jeśli tego nie zrobią, będziemy mieli katastrofę gospodarczą i finansową, która będzie naszym własnym dziełem” – powiedziała Yellen.

„I nie powinniśmy dojść do punktu, w którym trzeba będzie się zastanowić, czy prezydent może dalej emitować dług. To byłby kryzys konstytucyjny”.

Negocjacje są obecnie w impasie po tym, jak Izba Reprezentantów pod przewodnictwem Republikanów przyjęła w kwietniu ustawę, która podniosłaby pułap zadłużenia pod warunkiem znacznych cięć wydatków, czemu sprzeciwia się prezydent USA Joe Biden.

Rząd federalny osiągnął limit pożyczkowy w styczniu. Od tego czasu Skarb Państwa stosował „nadzwyczajne środki” w celu uregulowania rachunków.

W zeszłym tygodniu Yellen powiedziała Kongresowi, że do 1 czerwca w USA może zabraknąć pieniędzy.

BCA Research uważa, że kwestia limitu zadłużenia nie doprowadziłaby do załamania dolara, ale pozostawiłaby inne kraje z wieloma pytaniami.

„Jeśli nic nie zostanie rozwiązane do 1 czerwca, zobaczymy deprecjację dolara. Stany Zjednoczone nigdy nie będą spłacały swojego zadłużenia. Jeśli kraj nie spłaca swojego zadłużenia, waluta upadnie. Istnieje 10% prawdopodobieństwo, że USA może zbankrutować w tym roku” – oszacował Ntonifor.

Przeczytaj także:

Jesteś zainteresowany zakupem srebra lub złota inwestycyjnego? Sprawdź ofertę FlyingAtom.Gold!
Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.