Zawirowania na rynkach globalnych mogą pchnąć cenę złota do 2100 USD
Zawirowania na rynkach globalnych mogą pchnąć cenę złota do 2100 USD – ANZ
Kurs złota powyżej 2000 USD za uncję prawdopodobnie ustabilizuje się w ciągu najbliższych 12 miesięcy, stwierdziła Australia and New Zealand Banking Group (ANZ) w swojej ostatniej notatce prasowej. A każde złe dane z powodu oczekiwać co do eskalacji kryzysu mogą popchnąć ceny do 2100 USD.
Możliwe zawirowania na globalnych rynkach
Metal szlachetny znajduje się w nietypowej sytuacji. Rezerwa Federalna prawdopodobnie podniesie stopy procentowe o kolejne 50 punktów bazowych przed lipcem. Będzie to miało wpływ na ceny w krótkim okresie. Jednocześnie ryzyko związane z zaostrzeniem warunków finansowych i większymi zawirowaniami bankowymi może spowodować wzrost cen do nowych rekordów.
„Zwiększone ryzyko recesji, niestabilność rynków akcji i wrzące napięcia geopolityczne mogą stymulować bardziej strategiczne inwestycje w złoto” – powiedział ANZ w środę.
„Punktem zwrotnym dla rynku może być przerwa w podwyżkach stóp procentowych w USA. Chociaż uważamy, że Rezerwa Federalna prawdopodobnie podniesie kolejne 50 punktów bazowych do czerwca, złoto prawdopodobnie straci część premii za ryzyko w krótkim okresie, zanim ponownie wzrośnie”.
Przeczytaj także: Rosja buduje swoje rezerwy z aktywów, których Zachód nie może objąć sankcjami
Solidne wsparcie na złocie w okolicach 1900 USD za uncję
Złoto pozostaje w trendzie wzrostowym, dopóki jego cena przekracza 1900 USD za uncję.
„Spodziewamy się, że cena znajdzie natychmiastowe wsparcie w okolicach 1950 USD/oz, a po jego przełamaniu następna linia trendu znajdzie się na poziomie 1900 USD/oz” – napisali stratedzy towarowi ANZ, Daniel Hynes i Soni Kumari.
„Każde pogorszenie zawirowań finansowych może spowodować, że cena przekroczy niedawne maksimum w kierunku 2100 USD/oz”.
W zeszłym tygodniu cena złota wzrosła do 2050 USD za uncję po lepszych niż oczekiwano podstawowych danych CPI w USA. Metal szlachetny jak do tej pory znajdował solidne wsparcie w każdej wyprzedaży tuż poniżej poziomu 2000 USD. W chwili pisania tego tekstu czerwcowe kontrakty futures na złoto Comex kosztowały 2 017,90 USD, co oznacza wzrost o 0,53% w ciągu dnia.
Solidne wsparcie na złocie w okolicach 1900 USD za uncję
ANZ przewiduje, że Fed zatrzyma się w drugiej połowie tego roku i potencjalnie rozważy obniżki stóp procentowych w związku z rosnącym ryzykiem recesji.
„Odwrócenie krzywej rentowności w USA ostatnio zaczęło być strome. Zazwyczaj po takich sytuacjach, historycznie następowały obniżki stóp procentowych z opóźnieniem od trzech do sześciu miesięcy. Taki scenariusz zwykle dobrze wróży wyższym cenom złota” – powiedzieli Hynes i Kumari.
Również perspektywa dolara amerykańskiego, zwykle silnego czynnika napędzającego złoto, obecnie sprzyja metalowi szlachetnemu.
„Uważamy, że gospodarka USA osiąga gorsze wyniki w porównaniu z innymi dużymi gospodarkami, co pozostawia więcej pola do spadków dla USD” – dodał ANZ.
Co więcej, po stronie popytu instytucjonalnego jest miejsce na wzrost złota.
„Przepływy ETF-ów na złoto stały się dodatnie w marcu, a spekulacyjne długie pozycje netto rosną. Mimo to zasoby inwestorów są niskie, pozostawiając miejsce na akumulację. Mogłaby ona zrekompensować wszelkie osłabienie popytu fizycznego spowodowane wyższymi cenami” – zauważył ANZ.
„Globalne zasoby ETF wzrosły w marcu o 32 t do 3444 t po odpływach przez dziesięć kolejnych miesięcy. Mimo to globalne zasoby ETF spadły o 28 t w pierwszym kwartale 2023 roku”.
Prognoza ANZ na koniec roku to 2050 USD za uncję
Prognoza banku dotycząca ceny złota na koniec roku wynosi 2050 USD, przy czym ryzyko jest przesunięte w górę. ANZ zauważył, że wpływ agresywnego zacieśniania polityki Fed wreszcie jest widoczny.
„Aktywność gospodarcza spowalnia, a ISM Manufacturing w USA spada piąty miesiąc z rzędu, spadając do 46,3. Rzeczywiście, wskaźnik wyprzedzający Conference Board sugeruje wybitną recesję” — opisał ANZ.
„Trajektoria podwyżek Fed była kierowana inflacją CPI w USA i danymi dotyczącymi pracy, które wykazują oznaki złagodzenia”.
Może Cię zainteresuje: