Tajemnicze zakupy złota z Azji. Dominacja algorytmów, które wpływają na ceny złota

Ceny złota są bacznie monitorowane przez wiele instytucji czy po prostu prywatnych posiadaczy złotego kruszcu. Ostatnie wzrosty na rynku złota są spowodowane powrotem inwestorów z Azji, którzy w reakcji na osłabienie azjatyckiej waluty szukają bezpiecznej przystani. Na rynku złota doszło do wielu przetasowań, w tym do zmiany układu sił na rynku. Sam początek roku był mocno skupiony na czasie wyborów w USA z zupełnie innym układem przepływów kapitałowych, które wpłynęły na kurs złota.

Kim są „tajemniczy kupujący” złoto z Azji?

Tego typu określenie nie odnosi się do żadnej pojedynczej osoby czy podmiotu, ale do niedużej i bardzo wpływowej grupy nabywców, którzy dysponują potężnymi zasobami finansowymi i reagują w naturalny sposób na osłabienie walut azjatyckich. Do tej grupy możemy zaliczyć oczywiście chińskich inwestorów detalicznych, azjatyckie instytucje finansowe czy banki centralne reagujące na silną presję deprecjacyjną odnośnie walut azjatyckich.

Dominacja algorytmów tradingowych, które wpływają na ceny złota

źródło: marketscreener

Jednym z najbardziej intrygujących aspektów obecnej sytuacji na rynku złota jest dominująca rola algorytmów tradingowych. Można zauważyć, że algorytmy śledzące trendy są obecnie dominującą grupą spekulacyjną na rynkach surowców. Ostatnia bessa na rynku surowców była bardzo trudna dla tradycyjnych funduszy surowcowych. Wszystkie algorytmy handlujące w ostatnim czasie na rynku złota przyczyniły się w znaczny sposób do odnotowanych wzrostów. Oczywiście mamy tutaj też wiele fundamentalnych kwestii, które wspierają ceny złota. Pomimo tego, że tradycyjnie silny dolar amerykański i wyższe stopy procentowe w USA są niekorzystne dla złota. Jednak obecna sytuacja jest bardziej złożona, ponieważ samo umocnienie dolara w wyniku zmiany polityki FED jest na tyle znaczące, że doprowadziło do deprecjacji walut azjatyckich. A osłabienie azjatyckich walut przyciągnęło ponownie kupujących z Azji, którzy przyczynili się do wyznaczenia kierunku dla algorytmów.

Podsumowanie

Sytuacja na rynku złota wymaga obecnie dużej elastyczności w podejściu do handlu, ponieważ algorytmy tradingowe mogą błyskawicznie zmieniać kierunek swoich pozycji w odpowiedzi na zmiany nastrojów rynkowych. Doskonale obrazuje to niedawna sesja, podczas której ceny złota znalazły się pod presją w wyniku redukcji dźwigni przez fundusze. Obecna sytuacja na rynku złota jest wynikiem unikalnej kombinacji czynników, wśród których kluczową rolę odgrywa powrót „tajemniczych kupujących” z Azji, reagujących na postępujące osłabienie lokalnych walut, bezprecedensowa dominacja algorytmów tradingowych znacząco wzmacniających ruchy cenowe, a także coraz bardziej złożone relacje między polityką Rezerwy Federalnej, siłą amerykańskiego dolara a zachowaniem inwestorów azjatyckich. Ta skomplikowana i dynamicznie zmieniająca się sytuacja rynkowa wyraźnie sugeruje, że inwestorzy powinni zachować szczególną czujność i elastyczność w swoim podejściu do rynku złota w najbliższym czasie, będąc gotowymi na potencjalne gwałtowne zmiany kierunku notowań. Oczywiście sama kwestia nie dotyczy ani nie powinna ruszać inwestorów długoterminowych, którzy po prostu chcą inwestować w złoto. Warto zakupy robić w sprawdzonych miejscach jak partner bloga czy w innych sprawdzonych miejscach.

Jesteś zainteresowany zakupem srebra lub złota inwestycyjnego? Sprawdź ofertę FlyingAtom.Gold!
Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.