W nowym filmie na swoim popularnym kanale YouTube zatytułowanym „Rich Dad Channel” ekspert finansowy i autor bestsellerów, Robert Kiyosaki, zagłębił się w powody, dla których inwestowanie w srebro i złoto jest bardzo rozsądnym wyborem dla osób pragnących zabezpieczyć swój majątek. Kiyosaki, znany ze swojej książki „Bogaty ojciec, biedny ojciec”, przedstawia mocne argumenty przemawiające za trwałą wartością tych metali szlachetnych, kontrastując je z postrzeganą niestabilnością walut fiducjarnych.
Robert Kiyosaki podkreśla ponadczasową wartość metali szlachetnych
W nowym wideo Kiyosaki podkreśla, że w przeciwieństwie do walut fiducjarnych, które są podatne na dewaluację w wyniku polityki rządu i inflacji, srebro i złoto utrzymują swoją wartość od tysięcy lat. Odniósł się do tych metali jako „prawdziwych pieniędzy”, w przeciwieństwie do waluty papierowej, którą określił jako „fałszywą”. To rozróżnienie podkreśla jego wiarę w wewnętrzną wartość metali szlachetnych, której nie można podważyć nadmiernym drukiem lub kreacją cyfrową, w przeciwieństwie do fiatów czy wielu altcoinów.
Płynność: źle rozumiany aspekt twardej waluty
Spora część wypowiedzi Kiyosakiego kwestionowała powszechne błędne przekonanie dotyczące płynności metali szlachetnych. Argumentował, że złoto i srebro są jednymi z najbardziej płynnych dostępnych aktywów, łatwo wymienialnych na gotówkę na całym świecie. To globalne uznanie i akceptacja sprawiają, że są one niezawodną i dostępną opcją dla stosunkowo szybkich potrzeb płynnościowych, szczególnie w czasach kryzysu.
Wartość twardej waluty często wykracza ponad zawartość kruszcową
Posługując się przykładem półdolarówki Kennedy’ego, Kiyosaki wyjaśnił wewnętrzną wartość srebra w monetach, która jest określana na podstawie zawartości metalu, a nie jej daty wybicia. Podkreśla to jego finansową stabilność w długim okresie, niezależnie od wahań rynkowych.
Wartość numizmatyczna
Dyskusja dotyczyła również wartości numizmatycznej i kolekcjonerskiej monet, która może przekraczać nierzadko ich rzeczywistą wartość w kruszcu. Czynniki takie jak rzadkość, wydarzenia historyczne i popyt rynkowy wśród kolekcjonerów odgrywają kluczową rolę w zwiększaniu wartości niektórych monet, stanowiąc alternatywną ściężkę inwestycyjną. Kiyosaki podkreśla, że rynek sztuki wzrósł w ostatnich latach znacznie silniej niż indeks małych i średnich spółek S&P500. Inwestycje alternatywne to nowa rzeczywistość.
Jak nie dać się oszukać
W związku z faktem że na nieuregulowanym rynku pełno jest potencjalnych oszustw, Kiyosaki i jego goście podkreślili znaczenie współpracy z renomowanymi dealerami (w Polsce takim dealerem złota jest np. FlyingAtom Gold). Radzili inwestorom, aby zrozumieli podstawowe prawa rządzące wartością monet i przeprowadzili dokładne badania przed dokonaniem jakichkolwiek zakupów. Znaczenie reputacji i przejrzystości dealera Kiyosaki podkreśla jako kluczowy element zapewniający uczciwe i zyskowne transakcje metalami szlachetnymi.
Może Cię zainteresować: