Popyt na złoto nie maleje. Kupują nie tylko banki centralne. Prognozy cen wyglądają zachęcająco
W zeszłym roku obserwowaliśmy wyjątkowo wysoki popyt na złoto wśród banków centralnych. W pierwszym kwartale 2024 r. tendencja się utrzymała. Banki centralne nabył łącznie 290 ton złota w tym okresie, co jest rekordowym wynikiem. Złoto cieszy się ogromnym zainteresowaniem również wśród klientów indywidualnych. Złote sztabki, które można nabyć z automatu w supermarketach, rozchodzą się jak świeże bułeczki. W złoto mocno wierzą też nasi zachodni sąsiedzi. Prywatne zasoby złota Niemców szacowane są na 9034 ton. Jakie są prognozy cen dla złotego kruszca?
Banki centralne wciąż gromadzą złoto
Popyt na złoto wśród banków centralnych utrzymuje się od 2022 roku. Trend był kontynuowany w pierwszym kwartale bieżącego roku, który okazał się rekordowy. Jak wynika z danych Światowej Rady Złota, od stycznia do marca 2024 r. banki centralne zakupiły łącznie 290 ton złota, co jest najwyższym wynikiem od 2000 roku.
W czołówce najaktywniejszych kupujących są Chiny, Turcja oraz Indie. Od 2022 roku Chińczycy zwiększyli swoje zasoby o 16% i posiadają obecnie 2262 tony złotego kruszcu. W pierwszym kwartale 2024 r. Chiny nabyły 27 ton złota. Turcja zwiększyła zasoby złota o 30 ton, a Indie dokupiły 19 ton.
Regularnie rezerwy złota zwiększa również Narodowy Bank Polski. W zeszłym roku NBP zwiększył rezerwy złotego kruszcu o 360 ton. W pierwszym kwartale bieżącego roku NBP dokupił 1 tonę. Zapewne to nie koniec zakupów, ponieważ strategia instytucji zakłada, że rezerwy w złocie mają stanowić 20% wszystkich rezerw. Na ten moment złot stanowi około 13% wszystkich rezerw NBP.
Nie tylko banki chcą mieć złoty kruszec w swoich zapasach
Zainteresowanie złotym kruszcem jest wyjątkowo silne również wśród klientów indywidualnych, co dobrze obrazuje przykład Korei Południowej i Niemiec. CU, największa w sieć sklepów ogólnospożywczych w Korei Południowej, współpracuje z Korea Minting and Security Printing Corporation (KOMSCO). Dzięki temu egzotycznemu partnerstwu klienci sklepów mają szansę w łatwy sposób nabyć minisztabki złota z automatu. Jak się okazuje, produkt rozchodzi się jak świeże bułeczki.
Od kwietnia w sklepach CU można kupić różne sztabki złota wielkości paznokcia i o masie od 0,1 grama do 1,87 grama. Sztabka o wadze 1,87 grama kosztuje 225 000 wonów (165,76 dolarów), a tabliczka 0,5 grama kosztuje 77 000 wonów. Zgodnie z informacjami koreańskich mediów 1-gramowe minisztabki, które kosztują 113 000 wonów za sztukę, zostały wyprzedane w ciągu dwóch dni. Z zebranych wynika, że najwięcej złota kupują osoby po trzydziestym roku życia, które nabyły 41% wszystkich dostępnych sztabek.
W złoty kruszec mocno wierzą również nasi zachodni sąsiedzi. Jak wynika z badania Steinbeis-Hochschule, na zlecenie Frankfurter Reisebank, w prywatnych rękach w Niemczech na początku roku znajdowało się 9034 ton złota. Około 5000 ton Niemcy przetrzymują w sztabkach i monetach. Pozostała część to biżuteria.
Jakie są prognozy dla złota?
Powszechnie uważa się, że złoto to bezpieczna przystań, w której może ulokować oszczędności w czasie kryzysu i inflacji. Czy rzeczywiście ten metal szlachetny pozwoli ochronić wartość naszych zasobów? Sprawdźmy najnowsze prognozy dla cen złota w najbliższych miesiącach.
Analitycy Citigroup prognozują, że przy sprzyjających okolicznościach w dłuższej perspektywie złoto może dobić do bariery 3 tys. dolarów: „Niedawny wzrost cen złota był wspierany przez geopolityczne zawirowania i zbiegł się z rekordowymi poziomami indeksów giełdowych. (…) Przewidujemy, że w ciągu najbliższych 6–18 miesięcy złoto będzie wynosić 3000 dolarów za uncję”.
Podobnego zdania jest Mike McGlone. Starszy specjalista ds. surowców w Bloomberg ocenia, że cena złota osiągnie cenę 3000 dolarów za uncję dzięki dwóm czynnikom – najniższego indeksu zmienności CBOE S&P 500 Volatility Index (VIS) i najwyższego oprocentowania amerykańskich bonów skarbowych od 2007 roku.
Z kolei według prognoz ChatGPT oraz Gemini, cena złota do końca roku odnotuje wzrost w przedziale od 1 do 21%. To dość mało precyzyjna odpowiedź, ale nawet w najbardziej optymistycznym wariancie cena złota nie przekroczy 3 tys. dolarów, względem obecnych cen.
Przedstawione prognozy wyglądają zachęcająco, jednak mają charakter długoterminowy. Oznacza to, że w międzyczasie mogą pojawić się nieoczekiwane zdarzenia lub czynniki, które zdezaktualizują te przewidywania, o czym warto pamiętać.
Zastrzeżenie: Niniejszy artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej i ma charakter wyłącznie informacyjny.