Dobre wieści przed Świętami. Rajd na złoto ma być kontynuowany w 2025 r.
Ceny metalu, jakim jest złoto, utrzymywały się w tym tygodniu na stabilnym poziomie około 2650 USD za uncję, ponieważ umacniający się dolar, rosnące rentowności amerykańskich obligacji skarbowych i rosnący apetyt na ryzyko w amerykańskich akcjach ograniczyły dalsze zyski.
Chociaż złoto spadło o ponad 4,7 proc. od rekordowego poziomu z października, od początku roku pozostaje o prawie 29 proc. droższe, przewyższając indeks S&P 500. Patrząc w przyszłość, należy się spodziewać się, że złoto będzie kontynuować wzrostową trajektorię w 2025 roku.
Popyt ze strony banków centralnych
Eksperci są zdania, że banki centralne prawdopodobnie pozostaną kluczowymi czynnikami napędzającymi popyt na złoto, ponieważ dywersyfikują one swoje rezerwy. Dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego ujawniły, że w październiku br. odnotowano najwyższe miesięczne zakupy netto złota przez banki centralne w tym roku. Szacuje się, że łącznie w 2024 r. oficjalne zakupy złota w sektorze osiągną poziom 982 ton metrycznych w porównaniu z poprzednią prognozą na poziomie 900 ton metrycznych. Chociaż liczba ta jest niższa niż rekordowe poziomy z ostatnich dwóch lat, nadal oznacza znaczny wzrost w porównaniu ze średnią roczną wynoszącą 500 ton metrycznych od 2011 roku. Tendencja ta odzwierciedla trwające wysiłki na rzecz depolaryzacji i należy oczekuwać, że w 2025 r. banki centralne ponownie zakupią co najmniej 900 ton metrycznych złota.
Wiele wskazuje na to, że popyt inwestorów na złoto jako zabezpieczenie portfela również wzrośnie. Pomimo dobrze nagłośnionego programu politycznego amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa, utrzymuje się niepewność co do szczegółów jego strategii fiskalnych, handlowych i geopolitycznych. Ponadto napięcia geopolityczne, w tym trwająca wojna rosyjsko-ukraińska i niestabilność na Bliskim Wschodzie, prawdopodobnie utrzymają popyt na bezpieczne aktywa. Środowisko to powinno napędzać napływy do funduszy ETF na złoto.
Niższe stopy procentowe wpłyną na rynek
Oczekuje się, że niższe stopy procentowe wzmocnią atrakcyjność złota. Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe o 25 punktów bazowych, a dalsze luzowanie będzie miało miejsce w 2025 roku. Obniżone stopy procentowe obniżają koszt alternatywny posiadania aktywów niedochodowych, takich jak złoto. Ponadto słabszy dolar amerykański, napędzany spadającymi stopami procentowymi i obawami o trajektorię zadłużenia rządu USA, powinien zwiększyć atrakcyjność złota. Ponieważ złoto jest wyceniane w dolarach amerykańskich, słabszy dolar sprawia, że jest ono tańsze dla inwestorów spoza dolara, co zwiększa popyt.
Eksperci UBS Global utrzymują optymistyczne prognozy dla złota, przewidując, że do końca 2025 r. osiągnie ono poziom 2900 USD za uncję. Analitycy zalecają przeznaczenie około 5 proc. zrównoważonego portfela opartego na USD na złoto w celu dywersyfikacji. Wyniki metalu jako zabezpieczenia przed dewaluacją waluty zyskały na popularności, a inwestorzy i instytucje szukają alternatywy dla tradycyjnych walut rezerwowych.