Co się dzieje? Banki centralne dosłownie rzuciły się na złoto

Na rynku metali szlachetnych od jakiegoś czasu można zaobserwować interesujący trend. Jak informuje Financial Times, banki centralne w 2022 roku kupiły o 152% więcej złota, niż w roku poprzednim. Ostatni raz banki centralne kupował tyle złota ponad 50 lat temu. Ponadto ankieta przeprowadzona wśród 83 banków centralnych wykazała, że deklarują one kolejne zakupy złota w 2023 roku. Dlaczego złoto wzbudza tak duże zainteresowanie i co wywołało pojawienie się tego trendu?

Banki centralne kupują złoto na potęgę

Wśród najbardziej aktywnych klientów, zainteresowanych złotem był między innymi Ludowy Bank Chin, który tylko od listopada do grudnia 2022 roku nabył 62 tony złota. Działania te podniosły całkowite rezerwy złota Chiny powyżej 2000 ton. Swoje rezerwy znacząco zwiększyła też Turcja. W 2022 roku oficjalne rezerwy złota Turcji wzrosły o 148 ton do 542 ton. Według World Gold Council łącznie w 2022 roku banki centralne kupiły o 152% złota więcej, niż w poprzednim roku. W sumie banki centralne kupił w zeszłym roku 1136 ton złota. Financial Times przytacza również interesujące wyniki coroczna ankiety HSBC Reserve Management Trends Survey, przeprowadzonej wśród 83 banków centralnych. Z odpowiedzi udzielonych w ramach badania wynika, że ​​ponad dwie trzecie respondentów spodziewa utrzymania trendu i zwiększania zasobów złota w 2023 roku.

Zobacz też: Celowe zagranie miliardera? Jego deklaracja spowodowała ogromne ożywienie na giełdzie

Przyczyny wzrostu zainteresowania złotem

Wśród głównych przyczyn nasilenia się omawianego trendu wymienia się przede wszystkim trwającą wojnę na Ukrainie. Napięcia geopolityczne zwykle zmuszają decydentów do ponownego przemyślenia strategii inwestycyjnych. Nie bez znaczenia jest również pogorszenie stosunków i coraz bardziej zaostrzająca się rywalizacja gospodarcza między USA i Chinami. To również nie wpływa pozytywnie na stabilność globalnej rzeczywistości międzynarodowej. Wspomniane badania pokazują również, że złoto jest postrzegane przez banki centralne jako skuteczne zabezpieczenie przed rosnącą inflacją. Ponad 70% badanych podmiotów wyraziło takie przekonanie.

Może Cię zainteresować:

Jesteś zainteresowany zakupem srebra lub złota inwestycyjnego? Sprawdź ofertę FlyingAtom.Gold!
Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.